Nowi mistrzowie w Nowozelandzkich Mistrzostwach – Kim Cadzow, Logan Currie zwycięzcami trialu czasu.

Młodzi kolarze, Kim Cadzow i Logan Currie, zdominowali Szosowe Mistrzostwa Nowej Zelandii, debiutując w kategorii elitarnej i wygrywając jeźdźcy na czas. Szybkie i zaskakujące obrócenie losów z udziałem 22-latków, którzy pokonali bardziej doświadczonych rywali, z pewnością wstrząsnęło światem kolarskiej elity. Nowicjusze wypięknili rywalizację, triumfując na trasie, na której wygrywali już wielcy mistrzowie.

W czwartek w Timaru Kim Cadzow i Logan Currie odnieśli zwycięstwa w jeździe na czas podczas Szosowych Mistrzostw Nowej Zelandii, a obaj 22-latkowie odnieśli zwycięstwa, debiutując na tej imprezie w kategorii elitarnej.

Currie wyprzedził dwukrotnego mistrza Aarona Gate’a (Burgos-BH) w 37-kilometrowej jeździe na czas elity mężczyzn, choć być może nie był to szczególnie zaskakujący obrót wydarzeń, biorąc pod uwagę, że młody kolarz Lotto-Dstny zdobył tytuł U23 w 2023 roku z czasem było to szybsze niż przewidziane przez Gate’a, aby odnieść elitarne zwycięstwo.

W elitarnej jeździe na czas kobiet na dystansie 24,1 km nie udało się nawet zbliżyć do Cadzowa, nowego nabytku drużyny EF Education-Cannondale, który odniósł zdecydowane zwycięstwo i zdobył koszulkę, z której rzadko schodziła emerytowana Georgia Williams przez ostatnie sześć lat.

„Plan nie miał być zbyt konserwatywny” – powiedział Cadzow w komunikacie prasowym zespołu. „Chciałem jechać tak mocno, jak to tylko możliwe, a potem po prostu dać z siebie wszystko na ostatnim podjeździe i dojechać do mety z tym, co tylko będę mógł. To był dość gorący dzień i dość brutalna trasa, ale wszystko poszło zgodnie z planem, więc byłem bardzo podekscytowany. ”

Cadzow zakończył wyścig z czasem 34:17, ponad dwie minuty przed najbliższą rywalką Mikaylą Harvey (UAE Team ADQ), a Kate McCarthy była trzecia ze stratą 3:20.

W kategorii elitarnych mężczyzn różnice były mniejsze: Currie z czasem 48:10 dał mu 15 sekund przewagi nad Gatem, a 21-letni zwycięzca Cadel Evans Great Ocean Road Race Laurence Pithie (Groupama-FDJ) tracił 1:03 zapewniając sobie ostatnie miejsce na podium.

Dla Currie, który dwukrotnie zdobył tytuł w jeździe na czas do lat 23, był to krok w stronę elitarnej kategorii na znajomym terenie, ponieważ wychował się jeżdżąc drogami regionu Timaru, położonego na wybrzeżu Wyspy Południowej w Nowej Zelandii.

„Na tym kursie dużo trenowałem. Byłem tu cztery razy, aby przetestować rower” – powiedział Currie w notatce prasowej Cycling New Zealand. „Dobrze było wykonać solidną jazdę, z której jestem zadowolony, i udało mi się zdobyć dzięki niej koszulkę narodową, więc jestem absolutnie podekscytowany”.

Ella Wyllie (Liv AlUla Jayco) w jeździe na czas kobiet do lat 23 uzyskała czas 35:35, a 21-latka uzyskała czas najbliższy zwycięzcy elity Cadzow. Guy Yarrell (Oxford Edge) zwyciężył w wyścigu mężczyzn do lat 23 z czasem, kończąc wyścig o siedem sekund przed Lucasem Murphym. W kategorii mężczyzn do lat 19 najszybszy na trasie o długości 24,1 km był Reef Roberts, a wśród kobiet do lat 19, które przebiegły 14,8 km, tytuł zdobyła Kirsty Watts.

W piątek rywalizacja na Mistrzostwach Nowej Zelandii będzie kontynuowana w wyścigu szosowym kobiet do lat 23 i elity oraz wyścigu szosowym mężczyzn do lat 19. Następnie w sobotę ścigać się będą kobiety U19, zanim rywalizację zamkną zawodnicy U23 i elitarni mężczyźni.

Dodaj komentarz