Niezwykły 2024 Tirreno-Adriatico: górska trasa zastrzeżona dla Monte Petrano

Zapraszamy do zapoznania się z trasą wyścigu Tirreno-Adriatico 2024. Siedem dni intensywnych zmagań na kilku terenach, a ostatni etap zapowiada się niezwykle ekscytująco. Czy Jonas Vingegaard zdominuje etap na Monte Petrano? Dowiedz się więcej o najbardziej prestiżowym tygodniowym wyścigu etapowym na świecie!

Trasa wyścigu Tirreno-Adriatico 2024 została ogłoszona przez RCS Sport i będzie obejmować siedem dni wyścigów, obejmujących kilka sprintów i dni na pagórkowatym terenie, a także otwierającą jazdę na czas na 10 km i metę na szczycie Monte Petrano.

Wyścig odbywa się w dużej mierze według tej samej formuły, co dwie poprzednie edycje i rozpoczyna się krótką, płaską jazdą na czas w Lido di Camaiore na zachodnim wybrzeżu Włoch w Toskanii, po czym skręca na wschód w kierunku przedostatniego dnia etapu górskiego, a następnie ostatniego dnia sprintu w mieście San Benedetto del Tronto w Marche.

Monte Petrano jest niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tygodnia wyścigów, pokonuje 180-kilometrowy etap 6 i pojawia się na trasie wyścigu po raz pierwszy od Giro d’Italia w 2009 r., gdzie Carlos Sastre zwyciężył, wyprzedzając Denisa Menchova i Danilo Di Lucę. .

Etap, który przez cały dzień był w górę i w dół przed wymagającym podjazdem na wysokość 10,1 m i nachyleniu 8,1%, powinien być tym miejscem, które zadecyduje o klasyfikacji generalnej 59. edycji wyścigu. Jonas Vingegaard bez wątpienia będzie głównym faworytem do chwały na stokach Monte Petrano.

W dniu otwarcia 4 marca odbędzie się ta sama nadmorska jazda na czas, z której korzystano przez ostatnie dwa lata, a Filippo Ganna będzie miał na celu zdobycie trzeciego zwycięstwa z rzędu na torze w Lido di Camaiore.

Krótki wyścig TT otwiera przed nami wyścigi o długości 1115 km przez środkowe Włochy, z etapem sprinterskim następnego dnia, podczas którego peleton pokonuje 198 km z Camaiore do Folloniki i kończy na płaskim mecie.

Etap 3 to najdłuższy etap wyścigu, liczący 220 km i kończący się wznoszącą się końcówką w Gualdo Taldino. 4% nachylenie ostatniej prostej zniechęci niektórych sprinterów, choć należy spodziewać się kolejnej dużej grupy na mecie.

Giulianova jest gospodarzem czwartego etapu, kolejnego długiego, liczącego 207 km, którego dzień obejmuje również najważniejszy punkt tygodnia, wczesną wspinaczkę na Valico di Castelluccio o wysokości 1521 m. Pozostała część etapu jest mniej wymagająca, jednak kończy się pagórkowatym finałem i 4,5% przewyższeniem do mety.

Etap 5, liczący 146 km z Torricella Sicura do Valle Castellana, jest drugim najtrudniejszym etapem wyścigu, za etapem królowej na Monte Petrano. Drogi wznoszą się i opadają przez cały dzień, a główny podjazd etapu – San Giacomo (12 km, 6,2%) – na 24 km od mety będzie miał duży wpływ na wynik dnia, który zakończy się końcowym kilometrem z 7% .

Następnego dnia kolarze zmierzą się z Monte Petrano, a finisz na szczycie w Sassotetto, Monte Carpegna i Prato di Tivo będzie wielkim górskim sprawdzianem wyścigu. Większą część dnia liczącego 180 km stanowi kilka mniejszych podjazdów i wzniesień, chociaż akcja skupi się na ostatnich 10 km.

Ostatni etap Tirreno-Adriatico 2024 przypada 10 marca i zabierze kolarzy na nieskomplikowaną trasę o długości 154 km wokół San Benedetto del Tronto na wybrzeżu Adriatyku. Jasper Philipsen i Phil Bauhaus odnosili zwycięstwa na torze pan-flat w dwóch poprzednich edycjach, a wiosną przyszłego roku oczekuje się, że kolejny masowy sprint zakończy wyścig.

„Podobnie jak w poprzednich edycjach, zapowiada się porywający i spektakularny Tirreno-Adriatico, pełen wspaniałych gwiazd, które uczyniły z Wyścigu Dwóch Mórz najbardziej prestiżowy tygodniowy wyścig etapowy na świecie” – powiedział szef ds. kolarstwa RCS Sport Mauro Vegniego.

„Zarówno etapy, jak i klasyfikacja generalna to terytoria zawodników, którzy odgrywają wybitną i wiodącą rolę przez cały sezon, od Klasyków po trzytygodniowe wyścigi. Wszystkie te warunki budzą ogromne zainteresowanie i zapewniają moment ogromnej widoczności dla terytoriach, także dzięki zaplanowanej na całym świecie transmisji telewizyjnej na żywo.”

Dodaj komentarz