/Najcięższy podjazd w Polsce Podgórzyn-Przełęcz Karkonoska (Odrodzenie) przez Przesiekę
kolarstwo.info dvorska bouda

Najcięższy podjazd w Polsce Podgórzyn-Przełęcz Karkonoska (Odrodzenie) przez Przesiekę

9.00 avg. rating (89% score) - 9 votes

Najcięższy podjazd kolarski w Polsce Podgórzyn-Przełęcz Karkonoska oraz Odrodzenie 1236m npm

W czwartek 31 lipca natchniony piękną pogodą (w końcu inną niż +30 stopni) postanowiłem „zaliczyć” najcięższy szosowy podjazd rowerowy w Polsce, czyli wjazd na Przełęcz Karkonoską 1198m n.p.m. (a właściwie pod schronisko odrodzenie 1236m n.p.m.)

Podczas wycieczki używałem dwóch płatnych aplikacji na Androida – Runtastic oraz Endomondo.
Runtastic to dokładniejsza opcja, jeżeli chodzi o wskazanie średniego tempa, przewyższenia itp. Dodatkowo daje nam możliwość śledzenia czasów i przewyższeń co 0,5km. Zaletą Endomondo jest to, że rzadziej gubi zasięg.
Niestety do dyspozycji miałem słabej jakości telefon LG L9 (w wersji I) z kiepskim GPS oraz najgorszym aparatem fotograficznym na świecie (nie polecam).

Początek mojej wycieczki rowerowej miał miejsce w Kamiennej Górze. Za czasów kiedy szanowano ludzką pracę Kamienna Góra była jednym z największych ośrodków włókienniczych w Polsce i liczyła około 30 tys. mieszkańców. Obecnie jest to niewiele ponad 20 tys., a jednymi z nielicznych wartych uwagi atrakcji są – bliskość gór oraz Sztolnia Arado, która była ważnym ośrodkiem projektowym i produkcyjnym lotnictwa niemieckiego.
W mieście nie brakuje darmowych miejsc parkingowych czy to przy drogach czy na parkingach sklepów, dlatego jeżeli ktoś będzie chciał powtórzyć moją wycieczkę, bez problemu znajdzie miejsce.

Trasa w większości (99,5%) prowadziła po asfaltach i przejechałem ją na moim rowerze górskim „made in poland” na kołach o średnicy 26″ i oponach 2,125.
Swoją wycieczkę rozpocząłem na ul. Lubawskiej kierując się w kierunku Przełęczy Kowarskiej od strony Ogorzelca. Podjazd pod Przełęcz Kowarską jest jest fajną rozgrzewką przed trasą Podgórzyn-Przełęcz Karkonoska (+Odrodzenie).
Do Podgórzyna dojechałem z prawej strony Zalewu Sosnówka. Od Kamiennej Góry do Podgórzyna przez cały odcinek, miałem „przyjemność” jechania w ulewie i temperaturze ok 15 st. C.

Mimo zgrzytania zębami uważam, że pogoda tego dnia, po wielu tygodniach z temperaturą ok 30 st. C była idealna. Dodatkowo kiedy dojechałem na miejsce rozpoczęcia najtrudniejszego kolarskiego podjazdu szosowego w Polsce ustał deszcz. Tutaj znajdziecie start, z którego rozpocząłem podjazd na Przełęcz Karkonoską.
Na początku podjazd na Przełęcz Karkonoską przebiegał ul. Jana Pawła II, a następnie ul Żołnierską.
Na końcu ul. Żołnierskiej mamy do wyboru dwie drogi. Lewa prowadzi do Borowic, prawa do Przesieki. Streetview ze skrzyżowania znajdziecie pod tym linkiem.
W klasyfikacjach na najtrudniejsze podjazdy rowerowe w Polsce, brana jest pod uwagę opcja drogi przez Przesiekę, dlatego właśnie ją wybrałem na kontynuację mojej wycieczki. Widok z ponownego zejścia się Dróg znajdziecie w tym miejscu. Aby kontynuować wspinaczkę, najpierw należy przejechać ok 20m w lewo, aby po chwili ostro skręcić w prawo pod jeszcze ostrzejszą górę.
Do tego miejsca trasa przez Przesiekę jest namiastką tego co przyszło mi przetrwać w kolejnym etapie podjazdu.

Wg Google Maps od rozdzielenia się dróg, do ich ponownego zejścia mamy 358m przewyższenia z tym, że przez Przesiekę pokonujemy 5,2km, zaś przez Borowice 7,0km. Daje nam to odpowiednio średnie nachylenie 6,88% i 5,11%.
Szczególnie ciężki jest ostatni kilometr przed ponownym zejściem się tras. Przez Przesiekę ma on śr. nachylenie 11,2%, a przez Borowice 4,6%.
Pozostała część podjazdu to m.in. najcięższy kilometr na trasie kiedy to pokonujemy ok 170m podjazdu (17%). Kiedy na asfalcie zobaczymy niebieski napis 1000m będzie już „z górki” przynajmniej jeżeli chodzi o psychikę.
Cały najcięższy szosowy podjazd rowerowy w Polsce z Podgórzyna na Przełęcz Karkonoską przez Przesiekę liczy ok 11,0 km. Przewyższenie wynosi 841m, zaś średnie nachylenie 7,7%. Podobnie jak najcięższe odcinki w Tour de France, podjazd sklasyfikowany jest jako HC – najcięższa grupa podjazdów. Osobiście mimo niekiedy bardzo małej prędkości na trasie nie „udało” mi się odpoczywać czy prowadzić roweru. Każdy czujący zmęczenie może próbować jechać zygzakiem, co również często możemy zobaczyć w wielkich Tourach przy nachyleniu +20%.
Podjazd na Przełęcz Karkonoską przynosi nam momentami 30% nachylenie ;)

Przełęcz Karkonoska liczy 1198m n.p.m. ale myślę, że nie ma kolarza, który nie podjechałby jeszcze kilkaset metrów wyżej do Schroniska Odrodzenie, które znajduje się na wysokości 1236m n.p.m.
Tam możecie odpocząć i zjeść obiad, szczególnie jeżeli jesteście przemoczeni, w butach chlupocze Wam woda, jest silny wiatr, mgła na 5m widoczności, silny wiatr i około 10 st. C ;)
Idealna pogoda, żeby po ok 50km wypić niecały litr płynów.

Poniżej zamieszczam profil wycieczki rowerowe-j, liczącej łącznie 130,60km.
przełęcz karkonoska

Teraz króciutko postaram się opisać dwa pozostałe podjazdy.

Przez Przełęcz Karkonoską przebiega granica z Czechami. Zjeżdżając na czeską stronę, pokonujemy średniej stromizny zjazd dojeżdżając do Szpindlerowego Młyna (Špindlerův Mlýn), a następnie drogą 295 do Vrchlabí, gdzie skręcamy w lewo na Strážné.
W tym miejscu rozpoczyna się droga nr. 2956 i jednocześnie drugi ciężki podjazd. Po kilku km podjazdu mamy krótki zjazd, po którym musimy uważać aby nie pomylić drogi.
Zamieszczam link do streetview jak przebiega dalsza trasa. Po przejechaniu mostka kierujemy się w lewo, nadal jadąc asfaltem.

Poniżej mapa podjazdu do Schroniska Dvorská Bouda i Výrovka.
kolarstwo info dvorska bouda podjazd

Výrovka jest ostatnim najwyższym punktem na trasie mojej wycieczki rowerowej i usytuowany jest na wysokości 1357m n.p.m.
kolarstwo.info vyrovka1

kolarstwo.info vyrovka2

Od Dvorská Bouda do Výrovki prowadzi dobrej jakości droga szutrowa natomiast już od samej Výrovki bardzo dobrej jakości wąski asfalt z maksymalnym nachyleniem na 1km wynoszącym 20%.
kolarstwo.info zjazd vyrovka

Z Výrovki dojeżdżamy do Pec pod Sněžkou, aby następnie „zaliczyć” miejscowość Velka Upa, za którą rozpoczyna się podjazd na Przełęcz Okraj (do czeska Mala Upa).

Mala Upa
kolarstwo.info mala upa

Przełęcz Okraj 1046m n.p.m. – Schronisko na Przełęczy Okraj
kolarstwo.info schronisko na przełęczy okraj

Z przełęczy Okraj pozostaje już tylko ciśnięcie ile sił pozostało w nogach, 25 km z powrotem do Kamiennej Góry.

Łączna dystans trasy wg
Endomondo 130,60km
Runtastic 127,83km

Łączna ilość podjazdów
Endomondo 3408m
Runtastic 3406m

Łączna ilość przewyższeń ze zjazdami 6800m ;)

Jeżeli podoba Wam się moja trasa, zapraszam do polecania strony kolarstwo.info znajomym.

Copyright © 2014 kolarstwo.info – zakaz kopiowania materiałów oraz treści bez zgody właściciela /kontakt