Nairo Quintana zaskakująco wraca do WorldTour z Movistar

Po sezonowej przerwie spowodowanej kontrowersyjnym wynikiem testu na obecność substancji zabronionej, Nairo Quintana powraca do profesjonalnego peletonu, dołączając ponownie do zespołu Movistar. Choć Kolumbijczyk spędził ostatnie lata w Arkéa-Samsic, które zwolniło go po dyskwalifikacji z Tour de France, teraz powrót Quintany wzbudza nadzieję na zapierające dech w piersiach wyniki i odbudowanie reputacji.

Nairo Quintana powróci do profesjonalnego peletonu i dołączy do byłego zespołu Movistar w ramach rocznej umowy po sezonowej przerwie w sporcie. Kolumbijczyk pozostaje bez zespołu od czasu pozytywnego wyniku testu na obecność tramadolu podczas Tour de France 2022 – substancji zabronionej przez UCI, ale wówczas nie znajdującej się na liście zakazanej przez WADA.

33-letni wspinacz spędził ostatnie trzy lata w tym sporcie w Arkéa-Samsic, ale francuska drużyna zwolniła go po dyskwalifikacji z Touru, podczas którego zajął szóste miejsce, co było jego najlepszym wynikiem w Grand Tour od czasu jego pobytu w Movistar .

Lata świetności Quintany przypadły na okres spędzony w hiszpańskiej drużynie, gdzie triumfował zarówno w Giro d’Italia, jak i Vuelta a España, wraz ze słynną walką z Chrisem Froome na Tour de France, gdzie dwukrotnie zajął drugie miejsce. To, co zrozumiałe, znaczący powrót południowoamerykańskiej ikony tego sportu.

„Powrót do domu to dla mnie ogromne przeżycie. To był bardzo trudny rok. Bezsenne noce, tyle dni wyrzeczeń, jazda na rowerze i starania, by dalej jechać, w deszczu i palącym słońcu. Ale to wszystko warto. Nie zmarnuję tej okazji” – stwierdziła Quintana w notatce prasowej.

„Znam wartości zespołu i wartości sportu. Dam z siebie wszystko, aby wszystko zrobić dobrze i chcę pomóc zespołowi osiągnąć jak najlepsze wyniki. Jestem niesamowicie wdzięczny zespołowi Movistar, Telefónice, drużynie, całej drużynie za tę wspaniałą szansę, na którą tak długo czekałem.

„Całym sercem i nogami zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby oni, podobnie jak fani, byli szczęśliwi i dumni. Mam nadzieję, że rozpoczynająca się teraz era będzie naprawdę udana dla zespołu.

Movistar ogłosił niespodziewany powrót Quintany w poście w mediach społecznościowych, w którym zachwycony Kolumbijczyk omawia montaż swoich najlepszych momentów w hiszpańskiej drużynie.

Jest to ósmy transfer w tym oknie transferowym dla Movistar po tym, jak ogłoszono już Javiera Romo, Pelayo Sáncheza, Carlosa Canala, Jona Barrenetxeę, Manlio Moro, Rémi Cavagna i Davide Formolo.

Quintana w okresie zawieszenia stwierdził, że jego powrót będzie oznaczać wielkie zwycięstwo dla Ameryki Łacińskiej, części świata, którego stał się symbolem w świecie kolarstwa. Kontynuował treningi w Europie przez cały 2023 rok, mając nadzieję na zdobycie kontraktu na 2024 rok.

Jego zwycięstwa na początku 2010 roku były częścią szerszego ruchu, dzięki któremu Kolumbia wspięła się na sam szczyt kolarstwa dzięki takim zawodnikom jak Rigoberto Urán, Esteban Chavez, Fernando Gaviria i oczywiście pierwszy w historii zwycięzca Tour de France z Ameryki Łacińskiej – Egana Bernala.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zamierza dodać tramadol do swojej listy substancji zakazanych i jest teraz gotowa wyegzekwować ogólnosportowy zakaz stosowania narkotycznych środków przeciwbólowych podczas zawodów, co oznacza, że ​​kolarzom grozi teraz czteroletnie zawieszenie i dyskwalifikacja wyników wyścigu, jeśli wynik testu będzie pozytywny. Quintana był pierwszym kolarzem, który został ukarany za tramadol po tym, jak próbka krwi pobrana od niego podczas Tour de France w 2022 r. wykazała obecność narkotyku.