Nairo Quintana wykluczony z O Gran Camiño z powodu COVID-19

Nairo Quintana miał uczcić swoje zwycięstwo w Tours de France 2022 poprzez udział w O Gran Camiño. Jednak spowodowało to pozytywny wynik testu na Covid-19, co zamknęło drzwi do wyścigu. Choroba niewątpliwie jest kolejnym wyzwaniem dla kolumbijskiego kolarza, który zamierza powrócić na szczyt formy po dyskwalifikacji z zeszłego roku.

Nairo Quintana miał dołączyć do swoich kolegów z drużyny Movistar na O Gran Camiño i uczcić swój powrót do europejskiego peletonu po roku spędzonym na wygnaniu po dyskwalifikacji z Tour de France 2022. Jednak jego podróż do Hiszpanii została przełożona po tym, jak Quintana uzyskał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 podczas zeszłotygodniowego wyścigu Tour Colombia.

Movistar zamieścił na Instagramie wideo oświadczenie Quintany, a wyraźnie zatłoczony jeździec powiedział, że wirus mocno go uderzył.

„Nie mogłem iść na trening. Trasę po Kolumbii zakończyłem bardzo chory” – powiedziała Quintana.

Choroba wyjaśniła słaby występ na Alto del Vino i 21. miejsce w klasyfikacji końcowej, mimo że Quintana przystąpił do wyścigu pewny swojej formy.

„Przez ostatnie kilka dni czułem się dość źle. (pomyślałem) złapałem grypę. Kiedy wróciłem do domu, zrobiłem test na COVID i wyszedł pozytywny. Mocno mnie to uderzyło, miałem wiele objawów .”

Podczas Tour Colombia dyrektor sportowy Movistar Pablo Lastras określił upadek Quintany na Alto del Vino jako „nic niepokojącego”.

„Miał grypę, to właśnie się stało, nic więcej. Nie ma się czym martwić. Poczuł się trochę zablokowany, aby nie być w pełnej formie, ale nie jest to nic niepokojącego ani niepokojącego”.

Powiedział, że Quintana cierpiał na gorączkę, ale ostatni etap rozpoczął od pracy dla swojego kolegi z drużyny, Ivana Sósy, który w klasyfikacji generalnej zajął siódme miejsce.

„Wieczorem, po zakończeniu etapu, nie czuł się dobrze i miał gorączkę, ale dzisiaj jest w stanie wystartować i pojedzie, aby pomóc Ivanowi Sósie” – powiedział wówczas Lastras.

Quintana pozostanie na ławce rezerwowych w Kolumbii i będzie nadal odpoczywał u siebie przed kolejnym celem, jakim będzie Volta a Catalunya w marcu.

„Nairo wywiera na siebie dużą presję, ścigając się tutaj, ale myślę, że wielcy mistrzowie muszą wywrzeć presję na sobie” – powiedział Lastras podczas Tour Colombia. „Muszą wiedzieć, jak sobie z tym poradzić, a Nairo wie, jak to zrobić, ponieważ jest zwycięzcą”.

O Gran Camiño będzie musiało grać bez Kolumbijczyka. Trzecia edycja wyścigu będzie się składać z czterech etapów, rozgrywanych w dniach 22–25 lutego i obejmuje jazdę na czas o długości 14,8 km oraz trzy etapy górskie.

Mistrz Tour de France Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike) zadebiutuje w sezonie w wyścigu.

Dodaj komentarz