Nairo Quintana prosi o cierpliwość przed powrotem do wyścigu

Po długiej przerwie Nairo Quintana powraca do wyścigów. Po pozytywnym wyniku testu na tramadol i dyskwalifikacji z Tour de France w 2022 roku, kolumbijski kolarz wyraża optymistyczną opinię na temat swojego powrotu. Co mówi o swojej formie i planach na przyszłość? Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej.

Nairo Quintana wyraził zdecydowanie optymistyczną opinię o swoim rychłym powrocie do wyścigów po ponad 12-miesięcznej przerwie po pozytywnym wyniku testu na tramadol i późniejszej dyskwalifikacji z Tour de France 2022.

Po tym, jak na krótko przed planowanym startem w Vuelta a España 2022 rozeszła się wiadomość o pozytywnym wyniku tramadolu, Quintana rozstał się ze swoim ówczesnym składem Arkéa-Samsic.

Używanie tramadolu podczas zawodów zostało zakazane przez UCI w 2019 r., ale zostanie on dodany do listy substancji zakazanych przez WADA dopiero od 1 stycznia 2024 r. Mimo że Quintana mógł kontynuować wyścigi po pozytywnych testach, nie był w stanie znaleźć Zespół na rok 2023.

W zeszłym miesiącu ogłoszono, że Quintana wróci do peletonu w 2024 roku z Movistarem, jego zespołem od 2012 do 2019 roku, w którym odniósł swoje najbardziej prestiżowe zwycięstwa. 33-latek cieszy się ogromną popularnością w Kolumbii, a tysiące lokalnych jeźdźców wzięło w ten weekend udział w jego imprezie Gran Fondo, ale potem ostrzegł swoich fanów, aby trzymali swoje oczekiwania na wodzy – przynajmniej na początku.

„Musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie ścigałem się przez jakiś czas. Podczas gdy inni jechali na Giro d’Italia, ja byłem w Kolumbii i niektórzy mówili mi, że oszalałem lub że powinienem rzucić ten sport” – powiedziała Quintana reporterom.

Quintana przemawiała po piątej edycji wydarzenia Gran Fondo de Nairo, które odbyło się w regionie Santander w północnej Kolumbii. W wydarzeniu wzięło udział ponad 4200 zawodników, w tym profesjonaliści kalibru Harold Tejada (Astana Qazaqstan), Juan Sebastian Molano (UAE Team Emirates) i jego przyszły kolega z drużyny Movistar, Einer Rubio.

Nie jest jasne, gdzie Quintana spotka się z tymi i innymi zawodowcami, jeśli chodzi o wyścigi w 2024 roku, choć w kolumbijskich mediach krążą pogłoski, że weźmie udział w co najmniej jednym Wielkim Tourze.

„Biorąc wszystko pod uwagę, jestem w formie” – powiedziała Quintana. „Moje wyniki (moc wyjściowa) na treningach są podobne do tych, gdy brałem udział w najważniejszych wydarzeniach. Więc nie martwię się tym, ale zawsze jest inaczej, gdy się ścigasz. To będzie kwestia treningu i dobrych nóg.”

Dodaj komentarz