Nairo Quintana: Motivated but not the same

Nairo Quintana ogłosił swoje plany powrotu do wyścigów WorldTour, ale ostrzega, że nie będzie walczył na poziomie światowych liderów. Po ponad rocznej przerwie związanej z pozytywnym wynikiem testu na tramadol, kolumbijski kolarz jest gotowy do reprezentowania zespołu Movistar, ale z niższymi oczekiwaniami co do osiąganych wyników. Jakie są więc dalsze plany Nairo Quintany na sezon 2023? Czy uda mu się wrócić na szczyt swojej kariery?

Nairo Quintana dał jasno do zrozumienia, że ​​chociaż jest głęboko zmotywowany do powrotu do wyścigów WorldTour w lutym przyszłego roku, twardo stąpa po ziemi, jeśli chodzi o osiąganie najlepszych wyników.

33-letni Quintana ponownie zacznie ścigać się w przyszłym roku z Movistarem, swoim zespołem z lat 2012–2019, po ponad 12-miesięcznej przerwie po pozytywnym wyniku testu na tramadol i późniejszej dyskwalifikacji z Tour de France 2022.

Używanie tramadolu podczas zawodów zostało zakazane przez UCI w 2019 r., ale zostanie on dodany do listy substancji zakazanych przez WADA dopiero od 1 stycznia 2024 r. Mimo że Quintana mógł kontynuować wyścigi po pozytywnych testach, nie był w stanie znaleźć Zespół na rok 2023.

Tej jesieni Quintana zaapelował już do kolumbijskich fanów, aby nie mieli zbyt wygórowanych oczekiwań, i w wywiadach zarówno przed premierą zespołu Movistar, jak i w jej trakcie w tym tygodniu powtarzał tę prośbę.

„Wszyscy chcą, żebym wygrał, ale musimy mieć świadomość, że pojawiło się nowe pokolenie kolarzy, którzy bardzo ciężko walczą” – powiedziała Quintana El País. „Chociaż bardzo chcę się ścigać i nadal mam dobry silnik, nie sądzę, że będę tym samym kierowcą co wcześniej, mając tych wszystkich „super-zwycięzców” na scenie.

„Świetnie błyszczałem jako kolarz przez mniej więcej dekadę. Widzieliśmy, ilu zawodników z mojego pokolenia zrezygnowało już z ścigania się w ciągu ostatnich dwóch lat, a niektórzy, którzy kontynuują, są poważnie zdemotywowani.

„Ale jestem bardzo zmotywowany, ponieważ ponownie zacząłem ścigać się z nową energią i nowym sposobem patrzenia na kolarstwo. Zrobię, co w mojej mocy, aby wesprzeć zespół i pomóc Enricowi Masowi, który jest liderem zespołu .”

Zapytany szczegółowo o swoje odczucia w związku z pozytywami tramadolu i roczną przerwą w ściganiu się, Quintana argumentował: „Mogę powiedzieć, aby nie poruszać już więcej tego tematu, to to, że było to dla mnie bardzo trudne, nigdy oczekiwane i bardzo bolesne. Nie chcę za bardzo wchodzić w ten temat, żeby nikogo nie skrzywdzić i nie zacząć obwiniać ludzi.

„To był trudny rok i teraz chcę go zostawić za sobą. Nie zapomnieć, bo nie da się o tym zapomnieć, ale zamknąć ten rozdział i zobaczyć, jak odtąd będzie świecić słońce”.

Wracając do Giro d’Italia

Giro d'Italia 2014: Nairo Quintana świętuje zwycięstwo w klasyfikacji generalnej

Giro d’Italia 2014: Nairo Quintana świętuje zwycięstwo w klasyfikacji generalnej (Zdjęcie: Getty Images)

Quintana gorąco podziękował Movistarowi za umożliwienie mu ponownego ścigania się, ale przestrzegł, że nie będzie walczył na poziomie czołowych gwiazd tego sportu.

Ponieważ Miguel Angel López groził długim zakazem dopingu, a żaden inny kolumbijski zawodnik GC nie walczył o podium Grand Tour, Quintana zdała sobie sprawę, że kolumbijskie kolarstwo potrzebuje gwiazdy o wielkim nazwisku.

Przyznał jednak, że „Czasy się zmieniły, wszystko się starzeje i ludzie też. Nie mam 20 lat jak wtedy, gdy naprawdę błyszczałem i ekscytowałem ludzi swoimi zwycięstwami”.

Spośród 51 dotychczasowych zwycięstw Quintany w palmarès ostatnie zwycięstwo Quintany było ostatnim zwycięstwem etapowym i ogólnym Tour des Alpes Maritimes et du Var w lutym 2022 r.

„Ostatnią rzeczą, jaką chcę zrobić, to oszukiwać kogokolwiek i mówić, że wygram, skoro tak naprawdę nie wiemy, jaka będzie odpowiedź na poziomie sportowym. Nie mam 20, 22 czy 23 lat, jak ci młodzi liderzy którzy wygrywają.

„Jestem pewien, że będę bardzo blisko niektórych wielkich nazwisk, ale nie sądzę, że będę na poziomie trzech, czterech czy pięciu czołowych liderów, którzy zawsze walczą o prawie wszystkie czołowe wyścigi na arenie międzynarodowej.”

Wcześniejsza zapowiedź Quintany, że powróci do wyścigów w Volta a la Comunitat Valenciana (31 stycznia–4 lutego), może w rzeczywistości zadebiutować na własnym terenie podczas Colombia Tour, który potrwa od 6 do 11 lutego ma scenę w swoim rodzinnym regionie Boyacá.

„Taki jest plan” – powiedział El País.

Jeśli chodzi o Giro d’Italia, które wygrał w 2014 r. i zajął drugie miejsce w 2017 r., Quintana potwierdził, że jego pomysłem byłoby ponowne wystartowanie w klasyfikacji generalnej, ale będzie musiał poczekać, aż zobaczy, jak spisał się w pierwszej części wyścigu, zanim podjął ostateczną decyzję o swoich szansach w GC.

Tymczasem jego współlider w Movistar, Enric Mas, po raz kolejny zmierzy się z Tour de France – wyścigiem, w którym Hiszpan ma w sumie dwa miejsca w pierwszej szóstce, ale w 2023 r. uległ wypadkowi na 1. etapie. Jak dotąd nie wiadomo, czy Quintana będzie wyścig w Vuelta a España, który wygrał w 2016 roku, nie został jeszcze potwierdzony.

Dodaj komentarz