Mortirolo dodany do trasy Giro d’Italia stage 15

Tor Mortirolo zostanie dodany do 15. etapu Giro d’Italia 2024, zmieniając całkowicie trasę wyścigu. Co to oznacza dla zawodników? Odkryj więcej w naszym najnowszym artykule!

Tor Mortirolo został dodany do 15. etapu Giro d’Italia 2024 po tym, jak władze lokalne w Szwajcarii odmówiły zezwolenia na planowane przejście graniczne wyścigu na trasie do Livigno.

Pierwotnie alpejski etap z Manerba del Garda miał prowadzić do Szwajcarii, aby pokonać 18-kilometrowy podjazd Forcola di Livigno, a następnie odbyć kolejny 8-kilometrowy podjazd do mety w Livigno.

„Utrzymanie bezpieczeństwa przełęczy alpejskich, takich jak Forcola di Livigno, nakładałoby nieproporcjonalne obciążenie. Z tego powodu Departament Infrastruktury, Energii i Mobilności Gryzonii (Szwajcaria) nie zaakceptował proponowanego przebiegu wyścigu” – czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu RCS Sport.

Zmiana oznacza, że ​​Giro pozostanie we Włoszech przez cały 15. etap i przejedzie przez Mortirolo, po czym zmieni podejście do mety na wysokości 2385 m w Livigno. Etap ma nadal długość 220 km.

Zmieniona trasa będzie obejmować wspinanie się grupy na podjazd kategorii 3 na Lodrino i na Colle San Zeno kategorii 2 na pierwszych 64 km, zgodnie z planem. Następnie wyścig rozgrywa się na Passo Mortirolo. Podejście kategorii 1, choć pokonane łagodniejszym podejściem z Edolo, jest nadal wymagające, obejmuje 12 km wspinaczki i osiąga 16% nachylenie.

Po zejściu do Grosio wyścig prowadzi w kierunku Livigno z Passo di Foscagno kategorii 1 (14,6 km, 6,5%), którego szczyt znajduje się niecałe 9 km od mety. Następnie następuje krótki, ostry zjazd przed 4,7-kilometrowym podjazdem do mety przez Passo di Eira.

Finał jest fatalny, ze średnim nachyleniem przekraczającym 10% na ostatnich dwóch kilometrach i 19% na podejściu do linii.

Wraz z jazdą na czas do Desenzano del Gardastage, która odbyła się poprzedniego popołudnia, 15. etap do Livigno stanowi kluczowy podwójny pojedynek dla zawodników klasyfikacji generalnej pod koniec drugiego tygodnia Giro.

Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) wystąpi w swoim debiucie w Giro jako zdecydowany faworyt, co podkreślił swoim zdumiewającym solowym zwycięstwem na Strade Bianche w sobotę.

Geraint Thomas (Ineos Grenadiers), Ben O’Connor (Decathlon-AG2R), Daniel Martínez (Bora-Hansgrohe), Wout van Aert i Cian Uijtdebroeks (Visma-Lease A Bike) są wśród zawodników, którzy potwierdzili swój udział w wyścigu , który rozpocznie się 4 maja w Turynie.

Dodaj komentarz