Młody japoński wspinacz dołącza do zespołu EF-EasyPost 2024

EF Education-EasyPost uzupełnia skład na sezon 2024 kontraktem z młodym japońskim wspinaczem Yuhi Todome z zespołu rozwojowego EF Education-Nippo – informuje źródło. To jedno z wielu zaskakujących ruchów amerykańskiej drużyny, która stawia teraz na młodych talentów. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w najbliższym sezonie? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!

EF Education-EasyPost uzupełniło skład na sezon 2024 podpisaniem kontraktu z młodym japońskim wspinaczem Yuhi Todome z zespołu rozwojowego EF Education-Nippo, który podobno ma się zakończyć.

Awans Todome do zespołu WorldTour kontynuuje trend polegający na pozyskiwaniu młodszych zawodników do amerykańskiej drużyny – siedmiu z 10 nowych nabytków ma nadal mniej niż 22 lata i ma zamiar po raz pierwszy przejechać pełny sezon na najwyższym poziomie w kolarstwie.

Średni wiek drużyny wynosi nieco ponad 25 lat, ale w 2024 r. będą ją prowadzić doświadczeni przywódcy, tacy jak Richard Carapaz (30), Alberto Bettiol (30), Rui Costa (37) i Rigoberto Urán (36), a Carapaz stanie na czele szarży w Wielkich Tourach.

Ich młode talenty będą naśladować Neilsona Powlessa, którego umiejętności znacznie wzrosły od czasu dołączenia do zespołu w wieku 23 lat, oraz Bena Healy’ego, który w tym sezonie dokonał przełomu w wieku 23 lat, wygrywając etapowo w Giro i genialne zawody Ardennes Classics kampania.

„Nasz skład na rok 2024 jest zauważalnie młodszy niż w ostatnich latach. Kilku zawodników debiutuje z nami w WorldTour, więc Yuhi będzie dobrze pasował” – powiedział dyrektor generalny zespołu Jonathan Vaughters.

„Chcieliśmy, aby ostatnie miejsce w składzie zajął debiutant, który będzie mógł skorzystać z doświadczenia i wiedzy swoich doświadczonych kolegów z drużyny, a Yuhi i to nam się udało”.

Todome jeździł w zespole programistów przez dwa sezony, podczas których ścigał się także z zespołem WorldTour jako stażysta podczas Tour de Langkawi 2022, gdzie wspierał Hugh Carthy’ego w zdobyciu drugiego miejsca.

Było to emocjonalne posunięcie dla 21-letniego japońskiego studenta, który obecnie przebywa na urlopie na tokijskim uniwersytecie Chuo, aby całkowicie skupić się na karierze kolarskiej.

„Marzenia się spełniają! Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę jeździć z tak wspaniałym zespołem” – powiedział Todome. „Wiem, że misja zespołu WorldTour jest trudna, ale dam z siebie wszystko!

„Moja rodzina płakała, gdy usłyszała wiadomość, że dołączę do EF Education-EasyPost. Wspierają mnie od dnia, w którym zacząłem się ścigać”.

Ponieważ zespół programistów ma się zakończyć, tylko trzech zawodników ma obecnie składy na rok 2024. Todome, Michael Valgren, który wrócił do drużyny WorldTour po degradacji po długich walkach z powodu kontuzji, oraz młody czeski kolarz Jakub Ťoupalík, który będzie jeździł dla Czeska drużyna kontynentalna Elkov-Kasper.

Zespół programistów istnieje od 2021 r., ale jeszcze nie potwierdził, czy zrezygnuje z udziału w 2024 r. Wszystko wskazuje na koniec zespołu, a Todome jest jedynym zawodnikiem, który awansował do WorldTour, co Vaughters potwierdziło, że skład jest gotowy.

Następnie ekipa WorldTour ma zamiar pożegnać się z grupą kolarzy, oprócz Magnusa Corta (Uno-X), Jensa Keukeleire’a (na emeryturze) i Juliusa van den Berga (DSM-Firmenich-PostNL).

Jonathan Caicedo i Diego Camargo mają przenieść się do meksykańskiego zespołu Continental Petrolike, podczas gdy inni zawodnicy, w tym Andrey Amador, Merhawi Kudus, Odd Christian Eiking, Owain Doull, Łukasz Wiśniowski, James Shaw, Tom Scully i Sean Quinn nie ogłosili jeszcze swoich zawodników na sezon 2024 miejsca docelowe.

Dodaj komentarz