„Mistrzostwa Europy to wielkie rozczarowanie” – Thibau Nys wyciąga naukę z młodzieńczych błędów

Thibau Nys, 20-letni belgijski kolarz przełajowy, przyznał, że jego „słaby wynik” na mistrzostwach Europy jest częścią procesu uczenia się. Po sensacyjnym zwycięstwie w Koppenbergcross, Nys był faworytem, jednak błotniste trasy i przebicie opony przekreśliły jego szanse na tytuł. Czy zmiana programu wyścigów okaże się kluczem do sukcesu?

Thibau Nys ograniczył swój program wyścigów na weekend i przyznał, że jego słaby wynik na mistrzostwach Europy w przełajach jest „częścią procesu uczenia się, który przechodzę jako jeździec”.

20-letni Belg wygrał w zeszłą środę Koppenbergcross w spektakularnym stylu i był faworytem mistrzostw Europy we Francji, ale wkrótce stracił dystans w błotnistych warunkach i ostatecznie wycofał się z wyścigu po przebiciu opony.

„Mistrzostwa Europy były dniem ciężkiej przerwy” – przyznał Nys flamandzkim mediom w Pontchâteau.

„Podczas pierwszego okrążenia czułem, że prawie nic nie mam w nogach. Przez pierwsze trzy rundy walczyłem, ale upadałem coraz dalej”.

Podczas wyścigu doznał przebicia opony i zdecydował się zrezygnować.

„Chciałem ukończyć wyścig, ale nagle okazało się to niemożliwe. Myślę, że Koppenberg wciąż był w moich nogach, a kolejność wyścigów również dała się we znaki” – przyznał.

„Szkoda, bo ten wyścig powinien był mi odpowiadać, ale oczywiście nie powiem, że żałuję jazdy na Koppenbergcross”.

W ostatnich tygodniach Nys zelektryzowało sezon przełajowy, organizując zabawne i odważne wyścigi z Elim Iserbytem, ​​Michaelem Vanthourenhoutem i kolegą z drużyny Baloise Trek Lions, Larsem van der Haarem, przed powrotem Mathieu van der Poela, Wouta Van Aerta i Toma Pidcocka.

Nys wygrał pierwszą rundę Pucharu Świata w USA i zajął czwarte miejsce w wyścigu Overijse Superprestige po późniejszym brawurowym ataku, który zakończył się kraksą.

Ojciec Nysa próbował opanować szum wokół jego utalentowanego młodego syna jako menadżera zespołu Baloise Trek Lions, ale flamandzkie media szybko dokonały porównań dotyczących ścieżek ich kariery i potencjału Thibau Nysa.

Sven Nys szybko ogłosił zmianę w oczekiwanym programie wyścigów swojego syna, mówiąc w mediach społecznościowych, że Thibau pojedzie w sobotnim wyścigu Superprestige Niel Jaarmarktcross, ale nie w niedzielnym wyścigu Pucharu Świata w Dendermonde.

Nys zajmuje drugie miejsce w rankingach Pucharu Świata po zwycięstwie w USA, ale odpoczynek i tylko jeden wyścig w weekend to strategia pozwalająca na budowanie konsekwencji i unikanie nadmiernych wyścigów.

„Myślę, że muszę wyrzucić z głowy rankingi Pucharu Świata” – przyznał w niedzielę Nys.

„W ten sposób będę mógł startować od nowa w innych wyścigach. Jeśli jestem świeży, mogę rywalizować z najlepszymi. Jeśli nie zregeneruję się wystarczająco, nie odniosę sukcesu.

„Teraz muszę się zresetować i zobaczyć, jak podejdę do nadchodzących wyścigów. Mój wiek również będzie odgrywał rolę. Jest to część procesu uczenia się, który przechodzę jako kolarz”.