Mistrzami Life Time Grand Prix zostali Swenson i Villafane

Sofia Gomez Villafañe i Keegan Swenson zdominowali drugą edycję Life Time Grand Prix i zostali oficjalnie koronowani na mistrzów siedmio-wyścigowej serii off-road. Walka o punkty zakończyła się po 680 milach wyścigu i ponad 59 000 stóp przewyższenia, przynosząc zwycięzcom po 25 000 dolarów.

Sofia Gomez Villafañe (Specialized Off-road) i Keegan Swenson (Santa Cruz Bicycles) zdominowali drugą edycję Life Time Grand Prix prezentowaną przez Mazdę i zostali oficjalnie koronowani na mistrzów siedmio-wyścigowej serii off-road po ukończeniu finału na Big Sugar Gravel w sobotę.

Walka o punkty w Life Time Grand Prix zakończyła się po 680 milach wyścigu i ponad 59 000 stóp przewyższenia, gdy Villafañe i Swenson zamienili swoje wyniki na 25 000 dolarów każdy.

Łączna pula nagród w wysokości 250 000 dolarów została podzielona równo pomiędzy 10 najlepszych kobiet i 10 najlepszych mężczyzn, gdy kurz opadł w Bentonville w stanie Arkansas.

Organizatorzy ogłosili, że pula nagród wzrośnie do 300 000 USD w 2024 r. dla 30 pro kobiet i 30 pro mężczyzn na zaproszenie, w porównaniu z 35 w każdej kategorii w tym roku. „Dokładny schemat wypłat jest nadal ustalany” – czytamy w oświadczeniu Life Time.

Podczas gdy skład pierwszej dziesiątki kobiet pro został przetasowany po zakończeniu Big Sugar Gravel, w pierwszej dziesiątce mężczyzn zaszły największe zmiany. W tym roku wyniki zawodników były liczone na podstawie ich najlepszych wyników w pięciu z siedmiu imprez, dając sportowcom możliwość ścigania się tylko w pięciu imprezach lub rywalizacji w pełnym harmonogramie i odrzucenia niższych wyników.

Matthew Beers, siódmy w serii Big Sugar i Zach Calton, ósmy w serii, wypadli z pierwszej dziesiątki. Dla Caltona było to o tyle trudne, że stał się ofiarą tiebreakera w Big Sugar. Skończył 14 sekund za Konnym Looserem na 20. miejscu, a mistrz Szwajcarii zapewnił sobie premię za tiebreakera dzięki 19. miejscu i ostatniej pozycji w pierwszej dziesiątce serii.

Beers, który tydzień temu zajął drugie miejsce za Swensonem w Little Sugar MTB, nie ukończył sobotnich zawodów szutrowych, więc nie zakwalifikował się do piątego wyścigu. Johnston przesunął się na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej, podczas gdy Alex Howes przesunął się o trzy miejsca na ósme. Howard Grotts również przesunął się z 12. na dziewiąte miejsce.

W pierwszej dziesiątce kobiet Jenna Rinehart i Paige Onweller przesunęły się o dwa miejsca i zarobiły po 2000 dolarów więcej, zajmując odpowiednio szóste i siódme miejsce.
Crystal Anthony przesunęła się na ósme miejsce, Hannah Otto na dziewiąte, a Deanna Mayles utrzymała się na 10. miejscu.

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej Villafañe i Swenson objęli prowadzenie w 70-osobowej stawce, wygrywając rundę otwierającą Sea Otter Classic Fuego XL i kontynuowali zdobywanie najlepszych punktów Grand Prix w kolejnych trzech imprezach – Unbound Gravel 200, Crusher in the Tushar i Leadville Trail 100 MTB.

Swenson zwyciężył w klasyfikacji generalnej we wszystkich czterech imprezach, ustanawiając nowy rekord trasy zarówno w Crusher, jak i Leadville. Zajął drugie miejsce w Chequamegon MTB, aby przypieczętować swoje drugie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej serii, a następnie zdobył inauguracyjny szutrowy tytuł mistrza USA, który zdobył w Big Sugar. Alexey Vermeulen, który wygrał Chequamegon i The Rad Dirt Fest, zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Cole Paton był trzeci, Russell Finsterwald czwarty, Lachlan Morton piąty, a Peter Stetina szósty.

Villafañe wygrała trzy wyścigi w pierwszej połowie serii, z rekordem trasy kobiet w Crusher. W Unbound Gravel 200 zajęła drugie miejsce za Niemką Carolin Schiff, która nie brała udziału w serii, więc argentyńska zawodniczka zdobyła najwięcej punktów. Następnie zapewniła sobie tytuł w klasyfikacji generalnej, zajmując trzecie miejsce w Chequamegon. Alexis Skarda utrzymała drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a Haley Smith, zeszłoroczna zwyciężczyni, była trzecia. Sarah Sturm była czwarta i powstrzymała późną szarżę Lauren De Crescenzo, która zbliżyła się do remisu o jeden punkt dzięki zwycięstwu w The Rad Dirt Fest i drugiemu miejscu w Big Sugar.

Przyszłoroczny skład Grand Prix będzie obejmował te same imprezy, cztery szutrowe i trzy górskie – Fuego XL w Sea Otter, Unbound Gravel, Crusher in the Tushar, Leadville Trail 100 MTB, Chequamegon MTB Festival, The Rad Dirt Fest i Big Sugar Gravel. Wszystkie te wyścigi zapewnią oddzielne starty dla elity kobiet i elity mężczyzn.

Proces aplikacyjny do wyścigu tylko na zaproszenie jest otwarty do 25 października. Nowością w trzeciej edycji jest to, że 15 najlepszych zawodników z tego sezonu zakwalifikuje się automatycznie.