Mistrz kolarstwa ukarany za plucie na publiczność

Mathieu van der Poel został ukarany przez UCI za plucie na grupę wygwizdających widzów podczas Pucharu Świata UCI Cyclocross w Hulst. Mistrz Świata tłumaczył, że było to reakcją na ich zachowanie, stwierdzając, że ma dość ich buczenia. Incydent wywołał kontrowersje, a organizatorzy wyrazili rozczarowanie niewłaściwym zachowaniem widzów, zapowiadając działania zapobiegawcze na przyszłość.

Komisarze UCI ukarali Mathieu van der Poela (Alpecin-Deceuninck) grzywną w wysokości 250 franków szwajcarskich za plucie na grupę wygwizdających widzów podczas Pucharu Świata UCI Cyclocross w Hulst w sobotę.

Mistrz Świata stwierdził po wyścigu, że jego działania były reakcją na zachowanie grupy widzów wobec niego podczas wyścigu: „Nawet podczas rozgrzewki. Mam dość tych buczenia” – powiedział.

Holender zapytany, czy będzie później żałował swojego czynu, odpowiedział: „Po pewnym czasie nawet mi to wystarczy”.

Van der Poel zaatakował na trzecim okrążeniu i wypracował sobie przewagę, po czym odpoczął na ostatnim okrążeniu Pucharu Świata w Hulst. Jednak podczas oklasków na ostatnim okrążeniu kolarz Alpecin – Deceuninck został sfotografowany, jak pluje na grupę widzów, którzy, jego zdaniem, wygwizdywali go przez całe popołudnie.

Organizatorzy wyścigu wyrazili swoje rozczarowanie niewłaściwym zachowaniem widzów, mówiąc: „Tego typu widzowie nie pasują do naszego krzyża (wyścigu)”. Potwierdzili również, że ci sami widzowie popchnęli także dwóch fotoreporterów wydarzenia.

„Ponad 22 000 widzów widziało, jak Holandia dodała kolorytu obu elitarnym etapom, a zwycięzcy Puck Pieterse i Mathieu van der Poel zajęli centralne miejsce. Niestety, ten piękny dzień miał też swoją ciemną stronę. Takie, które z pewnością ostudzi uczucie euforii” – napisali organizatorzy w poście na Facebooku.

„Kilka spośród tych tysięcy innych – wzorowych – kibiców uznało za konieczne nie tylko drwić i obrzucać piwem Mathieu van der Poela. Banda złoczyńców również beztrosko zepchnęła do wody dwóch fotografów prasowych. Jako organizacja wyrażamy się jasno: tego typu osoby nie powinny brać udziału w naszej (wydarzeniu) ani w żadnym innym torze przełajowym czy zawodach sportowych”.

Organizatorzy oświadczyli, że podejmą działania, aby zapobiec niewłaściwemu zachowaniu widzów podczas przyszłych wydarzeń.

– Przecież nie możemy pozwolić, aby dobre imię naszej konkurencji zostało zniszczone przez te osoby. Życzymy szczęśliwego Nowego Roku i bardzo chcielibyśmy spotkać się z wami wszystkimi, z tymi wyjątkami, w przyszłym roku.”

Dodaj komentarz