Mathieu van der Poel triumfuje w Madrycie

Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) triumfował w drugiej edycji madryckiego kryterium, zdobywając pierwsze miejsce w wyścigu szosowym i drugie w wyścigu eliminacyjnym. Mistrz świata imponował grupą sześciu kolarzy na torze Calle Gran Vía, zachwycając widownię liczącą tysiąc osób.

Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) odniósł zwycięstwo w klasyfikacji generalnej drugiej edycji kryterium madryckiego, wygrywając wyścig szosowy i zajmując drugie miejsce w wyścigu eliminacyjnym.

Mistrz świata wyłonił się z grupy sześciu kolarzy na torze Calle Gran Vía i wygrał wyścig szosowy przed publicznością szacowaną na tysiąc osób. Hiszpańskie gwiazdy Juan Ayuso (UAE Team Emirates) i Omar Fraile (Ineos Grenadiers) zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Van der Poel po raz pierwszy w swojej karierze zawodowej stanął w kolejce do wyścigu w Hiszpanii.

„Naprawdę miło jest tu być, z wieloma ludźmi. Podobało mi się i atmosfera była dobra. Trasa była trudna, bardzo krótka i intensywna” – powiedział mediom Van der Poel po wydarzeniu.

Choć zeszłoroczny zwycięzca Tadej Pogačar nie wziął udziału w wydarzeniu, jego koledzy z drużyny UAE Team Emirates, Ayuso i Marc Soler, wystartowali w 25 okrążeniach parady w centrum miasta

W małym peletonie znaleźli się także ulubieńcy fanów Luis Léon Sánchez (Astana Qazaqstan), Juan Pedro López (Lidl-Trek), Cristian Rodríguez (Arkéa-Samsic) oraz Oier Lazkano i Carlos Verona z Movistar.

Sánchez, który pod koniec 2023 roku odchodzi na emeryturę po 20 latach kariery zawodowej, został uhonorowany przez kolarzy, którzy podnieśli rowery w straży honorowej, gdy ten zmierzał na linię startu. Palmares niezłomnego hiszpańskiego zawodnika to 47 zwycięstw w UCI i 31 występów w Grand Tourach.

„To był jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w mojej karierze” – Sánchez powiedział MARCA.

Ku uciesze fanów, Sánchez odniósł zwycięstwo w wyścigu eliminacyjnym rozgrywanym na tej samej trasie, przed Van der Poelem i Lazkano przed wyścigiem szosowym.

Aby uczcić kolarstwo, w niedzielę rano fani ustawili się w kolejce po autografy od Van der Poela i hiszpańskiej legendy kolarstwa Alberto Contadora na Plaza del Calla.