Marka BMC złoży wniosek o pomoc rządową

Szwajcarska firma rowerowa BMC zwróciła się do władz kantonu Solura z wnioskiem o skrócenie czasu pracy w związku z trudną sytuacją gospodarczą, a przemysł rowerowy wciąż boryka się z trudnościami. Pomimo tego, że firma proaktywnie podjęła działania zapobiegawcze, ogłoszono zwolnienia jesienią 2023 roku, w wyniku nagłego spadku popytu po okresie pandemii. Jakie inne znane firmy i marki rowerowe mają problemy? Dowiedz się więcej!

Według lokalnego serwisu informacyjnego Grenchner Tagblatt, szwajcarska firma produkująca rowery BMC zwróciła się do kantonu Solura z wnioskiem o „krótki czas pracy”, ponieważ trudna sytuacja gospodarcza w sektorze sprzedawców detalicznych rowerów i całej branży w dalszym ciągu szkodzi markom każdej wielkości.

Praca w skróconym wymiarze czasu pracy skutecznie pozwala przedsiębiorstwu na skrócenie czasu pracy pracowników pełnoetatowych w okresach pogorszenia koniunktury, co ma na celu zmniejszenie potencjału zwolnień.

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii w przypadku programów urlopowych w związku z pandemią Covid-19, rozwiązanie to oznacza, że ​​szwajcarski kanton, w którym znajduje się siedziba firmy, może zrekompensować pracownikom do 80% wartości zarobków tymczasowo utraconych w wyniku skróconych godzin pracy.

Pod każdym względem jest to wniosek proaktywny, a nie reaktywny, tak więc w przypadku zaistnienia potrzeby pomocy rządowej dokumenty są już zatwierdzone. Pojawiło się jednak w czasie, gdy firmy rowerowe na całym świecie borykają się z trudnymi warunkami gospodarczymi.

„Zarząd i kierownictwo spółki dostosowały się do tej sytuacji w odpowiednim czasie, podjęły odpowiednie środki zapobiegawcze i dokonały niezbędnych dostosowań” – powiedział dyrektor generalny BMC David Zurcher w raporcie Grenchner Tagblatt.

Chociaż według doniesień jest to raczej proaktywny niż reaktywny środek ze strony BMC, jest on zgodny z trendem, który zaobserwowaliśmy w przypadku innych marek, które borykały się z trudnościami zarówno podczas pandemii, jak i po niej.

Choć firma nie potwierdziła tego oficjalnie, przyjmuje się, że BMC zwolniło kilku pracowników jesienią 2023 r.

Wiele marek ucierpiało na skutek połączenia braku możliwości zaspokojenia popytu w latach pandemii, po którym nastąpił gwałtowny spadek popytu wraz ze wzrostem poziomu zapasów po zrealizowaniu zaległych zamówień.

W firmach takich jak Zwift i Specialized doszło do zwolnień, a Shimano, największy na świecie producent komponentów rowerowych, odnotował 16% spadek przychodów.

Teammachine R 01 LTD

Pomimo tego, że nie jesteśmy już sponsorem zespołu WorldTour, możemy zobaczyć BMC na wyścigach z Tudor Pro Cycling w 2024 roku (Zdjęcie: Josh Ross)

Najbardziej rzucającym się w oczy środkiem redukcji kosztów zastosowanym przez BMC w ostatnich miesiącach było wyjście z peletonu WorldTour w 2024 roku. W przeszłości marka sponsorowała wiele zespołów WorldTour.

BMC sponsoruje jednak szwajcarską drużynę Tudor Pro Cycling, która w tym roku zapewniła sobie wiele miejsc z dziką kartą w wyścigach najwyższej klasy, w tym w Giro d’Italia.

Praca w skróconym wymiarze czasu pracy może zostać wprowadzona przez firmę po uzyskaniu zgody lokalnego kantonu lub władz miejskich. Po uzyskaniu pozytywnej zgody samorząd lokalny wypłaca przedmiotowej spółce kwotę 80% funduszu wynagrodzeń pracowników, zapobiegając w ten sposób konieczności zwolnień zainteresowanej spółki.

Przeczytaj także: Recenzja BMC Teammachine R

Koło DT Swiss ARC 1100 62mm

Zwrócono się do DT Swiss o komentarz, ale odmawia (Zdjęcie: Josh Ross)

Grenchner Tagblatt również skontaktował się ze szwajcarskim gigantem zajmującym się kołami DT Swiss, aby dowiedzieć się, jak sobie radzi, ale nie otrzymał żadnego komentarza, a także został poinformowany, że dyrektor finansowy Frank Böckmann będzie nieobecny przez następne dwa tygodnie.

Szwajcarski producent rowerów elektrycznych, Flyer, również odczuł ostatnio skutki trudności gospodarczych i zamknął swój dział przygód oraz zwolnił jedną czwartą pracowników w tej branży.

Dodaj komentarz