Mark Cavendish nie wystartuje w Giro d’Italia 2024.

Niespodziewana decyzja Marka Cavendisha wstrząsnęła światem kolarskim! Brytyjski sprinter zdecydował się zrezygnować z udziału w Giro d’Italia 2024 na rzecz rekordowego podboju Tour de France. Co stoi za tą odważną decyzją i jakie konsekwencje będzie miała dla jego formy w kolejnym sezonie? Czytaj dalej, aby poznać wszystkie detalai!

Według kierownictwa Astana Qazaqstan Mark Cavendish nie weźmie udziału w Giro d’Italia w 2024 r., a Brytyjczyk zdecydował się na skrócony program wyścigów i większą liczbę obozów treningowych, zanim złoży ofertę na rekordowe 35. zwycięstwo etapowe Tour de France w Lipiec.

Cavendish wziął udział w Giro w 2023 roku i zapewnił sobie zwycięstwo na ostatnim etapie przed Rzymem. Następnie wystartował w Tour de France, zajmując drugie miejsce na jednym etapie, po czym upadł ze złamanym obojczykiem.

Wygląda jednak na to, że doświadczony sprinter będzie przygotowany na zupełnie inne przygotowania do przyszłorocznego Tour de France, zaczynając od swojego pierwszego w historii udziału w odnowionym Tour Colombia po obozie treningowym na wysokościach na początku lutego.

Giro, w którym Cavendish wygrał do tej pory 18 etapów, nie jest jednak częścią planu, chociaż Scheldeprijs, gdzie w zeszłym roku Cavendish zajął trzecie miejsce, zostanie uwzględniony jako ostatni wyścig w jego pierwszej części sezonu oraz jako ostatni wyścig w jego pierwszej części sezonu, a także dwa tygodnie szkolenia w Grecji.

„Przed trasą zorganizujemy dla Marka drugi obóz wysokościowy” – powiedział menadżer zespołu Astana Qazaqstan Alexander Vinokourov Wiadomości rowerowe.

„Przydaje się to również dlatego, że tegoroczny Tour de France jest bardzo górzysty, a pierwszy tydzień” – który obejmuje bardzo trudny etap otwierający we Włoszech, a następnie wymagającą wędrówkę przez Alpy na 4. etapie – „jest naprawdę bardzo trudny. Musimy ciężko pracować nad tym, jak radzi sobie na podjazdach.”

Uznając, że zwycięstwo etapowe Giro w Rzymie znacząco podniosło morale zarówno Cavendisha, jak i zespołu, Vinokourov powiedział: „Nie sądzę, że zrobi to w tym roku. Zrobi blok treningowy w górach, a następnie pojedzie bezpośrednio na Tour, a nie przez Giro.

„Początek Tour de France będzie naprawdę trudny i naprawdę intensywny” – powiedział nowy główny trener zespołu Vasilis Anastopoulos Wiadomości rowerowe zapytany o większe skupienie Cavendisha na treningu wysokościowym, „więc wszyscy muszą być na szczycie swojej gry”.

„Sprinterzy będą musieli cierpieć na tych etapach przez pięć godzin, zanim dotrą do sprintu. Muszą więc być w jak najlepszej kondycji fizycznej”.

„Dlatego w sezonie zorganizujemy dwa lub trzy obozy wysokościowe, aby jak najlepiej przygotować ich do Tour de France”.

„Ale jest to również część procesu, w którym organizujemy obozy, kilka konkretnych wyścigów, potem okres rekonwalescencji, rekonwalescencja po obozach i wyścigach, a następnie końcowe przygotowania do Tour”.

„Dlatego też w tym roku pomijamy wiele wyścigów, ograniczamy liczbę około 10 lub 12, aby skupić się głównie na jak najlepszym przygotowaniu, włączając obozy w Altea i Calpe”.

Po stwierdzeniu, że Cavendish nie wystartuje w Giro, Anastopoulos dodał: „Więc Mark przeprowadzi niezły blok wyścigów w pierwszej części sezonu, a potem po Scheldeprijs będzie miał małą przerwę”.

„Potem przyjedzie do Grecji na dwa tygodnie, aby tam trenować, potem weźmie udział w kolejnym wyścigu, potem obozie wysokościowym, kolejnym wyścigu, a potem Tour de France”.

Dodaj komentarz