Manager Cofidisa krytykuje CEO Jumbo-Visma za transfer Uijtdebroeks

Konflikt między drużynami kolarskimi Jumbo-Visma i Bora-Hansgrohe osiągnął nowy poziom, gdy młoda belgijska gwiazda Cian Uijtdebroeksa, według doniesień, ma przenieść się do holenderskiej drużyny w 2024 roku. Jednak plotki o tej przejściu zostały zaprzeczone przez obecnego zespołu Uijtdebroeks, co tylko pogłębiło napięcie między zaangażowanymi stronami. Sprawę skomentował nawet menedżer Cofidis, Cedric Vasseur, który stwierdził, że dyrektor generalny Jumbo-Visma powinien podjąć decyzję dotyczącą swojej przyszłości.

Menedżer Cofidis, Cedric Vasseur, stanowczo wezwał dyrektora generalnego Jumbo-Visma, Richarda Plugge, do rezygnacji ze stanowiska szefa stowarzyszenia drużyn AIGCP w związku z potencjalnym przeniesieniem młodej belgijskiej gwiazdy Ciana Uijtdebroeksa do Jumbo wciąż narasta.

Jumbo-Visma ogłosił późnym sobotnim popołudniem, że Uijtdebroeks, obecnie ścigający się w barwach Bora-Hansgrohe i któremu pozostał rok kontraktu z reprezentacją Niemiec, przeniesie się do holenderskiej drużyny w 2024 roku.

Jednak wiadomość o ich nowym nabytku niemal natychmiast spotkała się z zaprzeczeniem ze strony Bora-Hansgrohe, że Uijtdebroeks odejdzie i pozostanie z nimi w 2024 roku.

Jednocześnie agenci Uijtdebroeks poinformowali, że 1 grudnia były zwycięzca Tour de l’Avenir rozwiązał kontrakt z niemiecką drużyną i podejmie kroki prawne.

Belgijskie media szybko wskazały na jeden z najnowszych precedensów w historii kolarstwa, który zapowiadał znaczącą bitwę kontraktową pomiędzy inną belgijską gwiazdą Wout van Aert (Jumbo-Visma) a jego poprzednim zespołem, Willemsem-Crelanem z Veranda, z powrotem w 2021 r.

W międzyczasie po drugiej stronie francuskiej granicy Vasseur za pomocą wiadomości na X, dawniej Twitterze, podkreślił podwójną rolę Plugge’a jako dyrektora generalnego Jumbo-Visma i szefa stowarzyszenia zespołów zawodowych AIGCP oraz wezwał do rezygnacji z tej ostatniej.

„Co to znowu znaczy dla prezydenta @AigcpOfficial ???” napisał: „Musisz przestrzegać zasad i natychmiast zrezygnować! Wynoś się”.

Podwójne stanowisko Plugge jako prezesa AIGCP i szefa najpotężniejszego zespołu kolarskiego zostało już na początku tego roku poddane analizie przez różne inne zespoły w związku z potencjalnym konfliktem interesów. Kilka zespołów, w tym Cofidis i Bora-Hansgrohe, wysłało list, żądając „zmiany w strukturze i zarządzaniu AIGCP”.

W tamtym czasie Plugge powiedział Wiadomości rowerowe „Cieszę się, że mogę wysłuchać pomysłów zespołów, ale musimy także przestudiować konstytucję AIGCP, która podlega prawu francuskiemu. Jeśli będzie większość głosów za zmianami, nie przeszkadza mi to.”

Zdeklarowany menadżer zespołu Patrick Lefevere (Soudal-QuickStep) również szybko wypowiedział się na temat transferu Uijtdebroeksa, mówiąc na X (wcześniej na Twitterze), że stanowisko UCI należy do UCI. Agenci Uijtdebroeksa powiedzieli już w oświadczeniu, że UCI było świadome sytuacji ich kolarza.

Lefevere zaznaczył w swoim komunikacie, że jego zdaniem Uijtdebroeks jest związany umową z Bora-Hansgrohe do 2024 roku. Dodał, że jego zdaniem zezwolenie UCI na zmianę zespołu przez zawodnika będzie możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie trzy strony – oba zespoły i kolarz, o którym mowa, wszyscy byli zgodni co do wcześniejszego zakończenia kontraktu.

Dodaj komentarz