Maciej Bodnar kończy karierę po 14 latach z Saganiem

Polski kolarz Maciej Bodnar z TotalEnergys ogłosił zakończenie swojej karierze zawodowej. 38-latek spędził większość swojej kariery w służbie Petera Sagana, a teraz postanowił zakończyć swoją niezapomnianą przygodę na szosie. Jego oświadczenie było pełne wdzięczności dla swoich kolegów z drużyny oraz rodziny, ale czy to na pewno koniec drogi dla Bodnara?

We wtorkowym poście na Instagramie polski kolarz Maciej Bodnar (TotalEnergys) ogłosił, że kończy karierę zawodową.

38-latek rozpoczął karierę w zespole Liquigas w 2007 roku, ale większość swojej kariery wyścigowej spędził w służbie Petera Sagana, od pierwszego roku trzykrotnego mistrza świata w WorldTour w 2010 aż do końca kariery obu zawodników karierę w tym sezonie w Team TotalEnergys.

W swoim oświadczeniu Bodnar nazwał czas spędzony z Saganem „niezapomnianym przeżyciem”.

„Całą karierę zawodową spędziłem u boku tego wspaniałego faceta” – napisał Bodnar w poście na Twitterze, któremu towarzyszyły zdjęcia Sagana.

„To było 14 lat, pełnych wzlotów i upadków, ale ostatecznie bawiliśmy się świetnie, to było niezapomniane przeżycie! Nie żałuję ani jednej chwili, naprawdę nam się podobało!”

Sagan przerwał w tym sezonie karierę szosową, aby skupić się na kolarstwie górskim z myślą o przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Inny długoletni członek otoczenia Sagana, Daniel Oss, na początku tego roku ogłosił, że odchodzi na emeryturę.

„W życiu każdego sportowca przychodzi taki moment, o którym wszyscy staramy się latami nie myśleć, a on zawsze każdego dotyka. Nigdy nie jest na to dobry moment. Zawsze jest coś do osiągnięcia, do zyskania, do udowodnienia” Bodnar napisał.

„W końcu czas powiedzieć «ciao». Obecny sezon był moim ostatnim. Od dawna myślałem o zakończeniu kariery, a dziś nadszedł moment, aby podzielić się tym z wami za pośrednictwem mediów (społecznościowych)”.

Bodnar jako najważniejszy czynnik wpływający na jego decyzję podkreślił rozłąkę z rodziną i bliskimi.

„Zacząłem jeździć na rowerze w wieku 12 lat, a zaledwie dwa lata później opuściłem dom rodzinny z myślą o zostaniu zawodowym kolarzem” – napisał. „26 lat wyścigów, w tym 17 lat sportu wyczynowego…

„Jazda na rowerze nie wymaga wyrzeczeń tylko od rowerzysty. Wymaga także od nich, a może przede wszystkim, od naszych rodzin. Teraz czas więc na rodzinę i bliskich”.

Następnie Bodnar wspomniał o gwiazdach, którym kibicował w trakcie swojej kariery.

„Swoją karierę spędziłem głównie jako „gregario”, jeździec wspierający i miałem szczęście jeździć i pomagać najlepszym. Ivan Basso, Alberto Contador, Vincenzo Nibali, ale przede wszystkim Peter Sagan. Ale nie tylko oni. Zespół to nie tylko wielkie nazwiska i przez całą moją karierę starałem się pomóc każdemu zespołowi i każdemu kolarzowi, jakby każdy z nich był mistrzem świata.

„Jestem bardzo dumny, że byłem częścią zespołu, gdy Michał Kwiatkowski został mistrzem świata w Ponferradzie i gdy Rafał Majka zdobył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

„Wielkie podziękowania dla moich kolegów z drużyny, trenerów, dyrektorów, menedżerów i całego personelu, od mechaników i soigneurs po lekarzy i personel biurowy… Dzięki Wam wszystko było łatwiejsze”.

Dodaj komentarz