Luke Plapp zdobywa trzeci tytuł mistrza Australii

Luke Plapp wygrał swój trzeci elitarny wyścig szosowy mężczyzn na Australijskich Mistrzostwach Krajowych Uniwersytetu Federacji w szosach z rzędu, przynosząc koszulkę swojemu nowemu zespołowi, Jayco-AlUla. W relacji z wyścigu dowiemy się, jakie wydarzenia ostatecznie przyczyniły się do wygranej młodego kolarza.

Luke Plapp wygrał swój trzeci elitarny wyścig szosowy mężczyzn Australijskie Mistrzostwa Krajowe Uniwersytetu Federacji w szosach z rzędu, przynosząc koszulkę swojemu nowemu zespołowi, Jayco-AlUla, po tym, jak on i jego kolega z drużyny, Chris Harper, odskoczyli od przodu na ponad 100 km przed metą.

Przy tak dużej przewadze para Jayco-AlUla miała czas na pogawędkę i świętowanie w drodze do zwycięstwa, przy czym Plapp ostatecznie sięgnął po złoto, a Harper dodał srebrny medal do tego, który zdobył w 2019 r. z BridgeLane przed wyruszeniem na WorldTour.

Następnie, kilka minut później, w ciągu trzech minut sprint zadecydował, kto zdobędzie brąz w wyścigu na dystansie 185,6 km, co oznaczało zarówno koniec walki o tytuł na kolejny rok, jak i koniec prawie dwudziestoletniego panowania regionu Ballarat jako gospodarzem Mistrzostw Krajowych.

Kelland O’Brien spokojnie pokonał sprint, co zapewniło Jayco-AIUAa czyste podium, mimo że jedyny australijski zespół WorldTour również zapewnił sobie tytuł mistrza krajowego wyścigu szosowego po raz pierwszy od 2021 roku.

„Udało nam się pokonać całą niesamowitą pracę, jaką wykonał dla nas zespół” – powiedział Plapp. „Pięknie nas ustawili. Nie sądzę, że kiedykolwiek planowaliśmy wyjazd tak wcześnie, ale ja i Chris mieliśmy niesamowite nogi i po prostu wykorzystaliśmy to, co najlepsze.

Wcześniej w Mistrzostwach Plapp wygrał także elitarną jazdę na czas, odzyskując koszulkę na wyścig z czasem, którą ostatni raz nosił w 2021 r., a Caleb Ewan zdobył swój czwarty tytuł w kryterium i powrót do australijskiej kadry rozpoczął od zwycięstwa. Oznaczało to, że australijski zespół WorldTour zapewnił sobie zarówno bezbłędne zdobycie tytułów elity mężczyzn, jak i bezproblemowe zdobycie podium w wyścigach szosowych i jeździe na czas mężczyzn.

Jak to się rozwinęło

Deszcz, który występował podczas wyścigu kobiet Elite/U23, ustał przed rozpoczęciem zawodów elitarnej mężczyzn, gdy na trasie pojawiła się garstka protestujących, których celem była obecność zespołu Israel-Premier Tech.

Na torze o długości 11,6 km mogło być 16 okrążeń, w tym kluczowy podjazd na Mount Buninyong Road, który ukształtował wyścig, ale nie trzeba było czekać, aż ostatnie etapy pobudzą akcję. Peleton został wcześnie rozwalony, a duża część stawki usunięta z rywalizacji.

Plapp, Miles Scotson (Arkéa-B&B) i Simon Clarke (Israel-Premier Tech) prowadzili na 130 km przed metą, ale grupa ta powiększyła się do ośmiu – Jayco-AlUla utrzymywał przewagę z trzema kolarzami w grupie po tym, jak Harper pokonał pogoń za sobą.

Okazał się cennym sojusznikiem w następnej rundzie ataków, kiedy Plapp i Harper wystartowali razem, aby na 100 km wyścigu zyskać około półtorej minuty przewagi. Przedzierali się przez lekki deszcz, zmieniając zakręty i najwyraźniej otrzymując po drodze rady od samochodu zespołu, aby powstrzymać entuzjazm i oszczędzać energię na późniejsze etapy wyścigu.

W tym momencie wydawało się, że Jayco-AIUIa ma pełną kontrolę nad wyścigiem pomimo wczesnej przebitej opony Caleba Ewana, a Plapp i Harper na czele, a ich koledzy z drużyny mogli usiąść i pozwolić innym drużynom pracować.

Na pięć okrążeń przed metą goniła go trzyosobowa grupa – Michael Storer (Tudor), Liam Walsh i Rudy Porter – podczas gdy kolarze, którzy wyraźnie nie uczestniczyli w rywalizacji, po prostu wykorzystywali swoje ostatnie podbiegi na Buninyong. Jensen Plowright (Alpecin-Deceuninck) był szczególnie aktywny w jeździe na kółkach i zabawie dla publiczności.

Z przewagą 4:30 na niecałe trzy okrążenia przed końcem wydawało się, że duet z przodu ma już wszystko za sobą, a z tyłu rozpoczęła się walka o brąz. Pościg za trójką, w skład której wchodzili Storer, Walsh i Porter, został przerwany i utworzyło kolejne trio, w skład którego wchodzili Elliot Schultz (Team BridgeLane), Chris Hamilton (dsm-firmenich Post NL) i Kelland O’Brien (Jayco-AlUla). Okazało się, że obecność O’Briena wystarczyła, aby zapewnić Jayco-AlUli czyste prowadzenie, a Schultz z Team BridgeLane zajął czwarte miejsce, przed Hamiltonem.

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z Tour Down Under i Women’s Tour Down Under, w tym do relacji z Australii, najświeższych wiadomości i analiz. Dowiedz się więcej.

Wyniki zasilane przez Pierwsza jazda na rowerze

Dodaj komentarz