Luke Plapp wycofał się z Tour Down Under po wypadku w trzecim etapie

Młody kolarz, Luke Plapp, doznał tragicznego wypadku, który wyeliminował go z 4. etapu Tour Down Under. Jego zespół jest zaniepokojony powierzchownymi ranami, ale utrata jednej z kluczowych opcji wspinaczki na ten kluczowy weekend jest pewna. Czy Luke zdoła szybko wrócić do rywalizacji? Dowiemy się więcej z naszego artykułu.

Luke Plapp nie wystartuje w 4. etapie Tour Down Under po wypadku na 3. etapie, w wyniku którego kolarz Jayco-AlUla ma podartą koszulkę mistrza kraju i „dużo utraconej skóry”.

Plapp wsiadł z powrotem na rower i przejechał metę w Campbelltown po zjechaniu około 10 km od mety, a 23-latek znajdował się na samym dole grupy około pięciu kolarzy. Przegrał 9:53 ze zwycięzcą etapu Samem Welsfordem (Bora-Hansgrohe), co oznacza koniec wszelkich ogólnych nadziei, ale zespół pozostawił otwartą kwestię, czy wystartuje w kolejnym etapie, twierdząc, że ma wiele powierzchownych ran, spuchnięty łokieć i kostkę i że będą go monitorować przez noc, dokonując oceny przed dzisiejszym etapem.

„Po całonocnym monitorowaniu Plappa niestety nie wystartuje on w dzisiejszym czwartym etapie Tour Down Under z powodu dyskomfortu i ciągłego bólu spowodowanego dużą ilością ran” – oznajmił zespół w oświadczeniu przesłanym mediom podczas wyścigu.

Wycofanie się Plappa w formie – świeżo po zwycięstwie w australijskiej jeździe na czas i trzecim z rzędu zwycięstwie w krajowym wyścigu szosowym – oznacza, że ​​Jayco-AlUla stracił jedną ze swoich kluczowych opcji wspinaczki przed kluczowym weekendem, w którym podwójne zakończenie szczytu. Na szczęście dla zespołu jest on dobrze wyposażony w opcje, a na czele stawki prawdopodobnie stanie ubiegłoroczny wicemistrz wyścigu Simon Yates, a także Chris Harper, który również był drugi za Plappem zarówno w jeździe na czas, jak i w wyścigu szosowym na torze Mistrzostwa Australii.

Będzie to jednak okrutny cios dla Plappa, który najwyraźniej dołączył do swojej nowej drużyny – przesiadając się z Ineos Grenadiers – w doskonałej formie i chętny do rywalizacji w wyścigu, w szczególności na Willunga Hill, który był wspinaczką, na której jego imponujące występy wspinaczka na trasie Iconic Tour Down Under i zwycięstwo na drugim etapie Festiwalu Kolarskiego Santos w 2021 r. pomogły zwrócić uwagę na aspirującego wówczas kolarza WorldTour.

W wypadku na Gorge Rd, w wyniku którego Plapp wycofał się z wyścigu, uczestniczyło także wielu innych zawodników. Rudy Molard z Groupama-FDJ był zawodnikiem DNF, który doznał wstrząśnienia mózgu i kilku ran, ale nie miał żadnych złamań. W Astanie Qazaqstan wzięło udział trzech kolarzy: Christian Scaroni zranił się w lewy nadgarstek, ale nie ma oznak złamania, Samuele Battistella został uderzony w plecy, a Michele Gazzoli ma wysypkę drogową i zranił się w kolano.

Cameron Scott (Bahrrain Victorious) również brał udział w wypadku i przekroczył linię mety ze stratą ponad 11 minut. Jego zespół powiedział także w piątek, że nie wystartuje.

„Chociaż udało mu się ukończyć wyścig, zapobiegawczo nie wystartuje do czwartego etapu” – powiedział Bahrain Victorious w mediach społecznościowych. „Życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia i szybkiego powrotu do ścigania”.

Zespołowi będzie brakować Scotta, biorąc pod uwagę, że jest jednym z kluczowych zawodników prowadzących Phila Bauhausa, a piątkowy 4. etap stanowi ostatnią szansę dla sprinterów na wyścigu. Sam Welsford i jego czołowy zespół Bora Hansgrohe jak dotąd zdominowali szarżę grupową, a Australijczyk zwyciężył zarówno na pierwszym, jak i trzecim etapie. Jednak w piątek nie zabraknie rywali, którzy będą chcieli wykorzystać swoją ostatnią szansę w piątek, wśród nich Jayco-AlUla, którzy chcą odwrócić sytuację z Calebem Ewanem.

Dodaj komentarz