Luke Plapp wraca do domu, by podbić świat

Luke Plapp, australianowskic kolarz sukcesywnie zyskuje popularność w kolarstwie szosowym, będąc jednym z głównych zawodników drużyny Jayco-AlUla. Z ulubionym miejscem w kraju na wycieczki, Brightem i okolicami w Australii, 22-latek ujawnił swoje plany i cele na nadchodzące sezony po sezonie pełnym sukcesów i przeciwności. Jego determinacja, ambicja i zdolności wspinaczkowe zapowiadają dynamiczny i ekscytujący rozwój w karierze sportowej, którą z pewnością warto śledzić.

Wędrując po swoim krzaku w pobliżu Bright w Australii z owcami „kosiarką”, które uzupełniają przejażdżkę, górzystymi okolicami i odrobiną strumienia wpadającego do małej tamy, Luke Plapp wyraźnie czuje się jak w domu.

„Szczerze mówiąc, nie sądzę, że jest lepsze miejsce na świecie” – mówi jeździec Wiadomości rowerowe w swoim wiejskim kawałku raju w buszu, czyli „moim szczęśliwym miejscu”, jak to ujął jeździec, podczas gdy umawiasz się na spotkanie w celu przeprowadzenia wywiadu w jego raju poza sezonem.

Hałaśliwa, śmiejąca się piosenka kookaburry dodaje kolejną warstwę Australii do i tak już przepełnionej nią sceny. Plapp w swojej Akubrze podsuwa krzesło kempingowe pod markizę swojej przyczepy kempingowej – oczywiście klasycznego australijskiego Jayco – i przyglądając się scenie, wydaje się całkiem pewny, że gdzieś w jednym z szafkach i że kangury w pewnym momencie podskoczą, aby pomóc owcom w koszeniu.

Aż nazbyt łatwo zrozumieć, dlaczego Jayco-AlUla zainspirowała się do powitania motocyklisty w gronie za pomocą skeczu w mediach społecznościowych, w którym zadano pytanie: jaka jest najbardziej australijska rzecz, jaką możesz wymyślić? Plapp był odpowiedzią, na którą wymyślili, oczywiście po kangurach i Vegemite.

22-latek mógł spędzić swoje pierwsze dwa sezony w WorldTour z Ineos Grenadiers, ale rzadko pojawiał się w charakterystycznym czerwono-czarnym stroju brytyjskiej drużyny – zielono-złoty to kolor, w którym poruszał się po peletonie po dwóch kolejne zwycięstwa w elitarnych wyścigach szosowych mistrzostw krajowych.

Charakterystyczne paski na koszulce narodowej, wyjątkowa flora i fauna lub zakorzenione lokalne marki mogą być oczywistymi znakami rozpoznawczymi narodowymi, ale równie wyraźnie widoczne są niektóre z bardziej mglistych cech życia na wsi, koleżeństwa i poczucia wspólnoty.

Plapp – który jako chłopiec spędził swoje wczesne dni ucząc się ścigać na wewnętrznych przedmieściach wśród wspierającego środowiska Klubu Kolarskiego Brunszwik i skacząc w sezonie na całym świecie – szybko stał się także dumnym orędownikiem regionu alpejskiego. W zeszłym roku zdecydował się założyć tam swoją australijską bazę po tym, jak rozkoszował się rodzinnymi wycieczkami z dzieciństwa do tego miejsca, gdzie przejrzyste zbiorniki wodne są usiane pełnymi pstrągami drogami wodnymi wijącymi się przez busz, a browary, restauracje i kawiarnie rozsiane są po głównej ulicy.

Jednak ważniejsze dla planów Plappa na nadchodzące sezony jest to, że Bright i okolice to znacznie więcej niż tylko miejsce do wypoczynku.

„Tak, Europa ma podjazdy i mają nastawienie, ale wciąż mamy do pokonania wysokość blisko 2000 m” – powiedział Plapp o wspinaczkach w regionie, które obejmują Mount Buffalo, Mount Hotham i Falls Creek. „Ale w dolinach jest płasko, może być naprawdę gorąco – w dolinach osiąga się 40 stopni – ale nadal można się wspinać komfortowo. Są długie góry, są martwe drogi, a tego właśnie chcesz trenować, bo dzięki temu pedałujesz przez cały czas”.

Po sezonie, który rozpoczął się tak dobrze – kiedy 22-latek zdobył swój drugi z rzędu tytuł mistrza kraju w elicie szosowej, a następnie opuścił UAE Tour i zajął w klasyfikacji generalnej drugie miejsce za Remco Evenepoelem – ale wkrótce potem skierował się na południe z powodu wypadków i wstrząśnienia mózgu i choroby, rozpoczęcie przygotowań do bardziej pomyślnego nadchodzącego roku znajduje się wyraźnie wysoko na liście priorytetów.

„Wygląda na to, że w tym roku nigdy nie odnajdę swojego rytmu” – powiedział Plapp. „To była naprawdę wielka szkoda. Tak, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak dobrze rozpoczął się sezon. Naprawdę pokładałem duże nadzieje, więc na pewno wróciłem do domu z pewnym rozczarowaniem”.

„Myślę, że to naprawdę zwiększyło moją motywację. Czuję, że w tej chwili trenuję bardzo ciężko”.

Gdy Wiadomości rowerowe rozmawiał z Plappem na początku grudnia, był już w piątym tygodniu treningu i właśnie zrobił sobie krótką przerwę po ostatnim wyścigu z kolegami z drużyny Ineos Grenadiers podczas Tour of Guangxi w połowie października. Był gotowy dodać trochę intensywności w odpowiednim momencie, aby dać spektakularny pokaz podczas imprezy Victorian Road Series, trzyetapowego Tour of Bright. Tam wyraźnie cieszył się z możliwości podniesienia stawki na swoich zwykłych trasach treningowych, a także zwrócenia uwagi na kluczowe wydarzenie oddolne organizowane w społeczności, która od dawna interesuje się sportem rowerowym, a także oczywiście Plapp.

Luke Plapp uwikłany zarówno w wyścigi, jak i społeczność podczas swojego ostatniego wyścigu w zestawie Ineos Grenadiers, Tour of Bright 2023

Luke Plapp uwikłany zarówno w wyścigi, jak i społeczność podczas swojego ostatniego wyścigu w zestawie Ineos Grenadiers, Tour of Bright 2023 (Zdjęcie: Henry Yates)

Plapp podkręcił emocje widzów, którzy ustawili się wzdłuż drogi, aby obserwować przejeżdżających kolarzy, szczególnie gdy na ostatnim etapie dojechał do wszystkich przystanków, wypalając resztę pola nisko na Mount Buffalo i nieubłaganie jeżdżąc na tym, czego chciał opisywana jako „moja ulubiona wspinaczka na świecie”.

Pot kapał pomimo chłodnego górskiego powietrza, skoncentrowana determinacja popychała go do przodu, mimo że surowa postawa widzenia w tunelu, gdy linia się zbliżała, jasno pokazała, że ​​włożono absolutnie wszystko, aby utrzymać pedały w ruchu. Przez całą drogę łapał – i szybko eliminował – jeźdźców, którzy wyruszyli znacznie wcześniej z niższych klas, wielu z nich wykorzystało ostatnie rezerwy energii, aby entuzjastycznie kibicować jeźdźcowi, gdy ich mijał, utrzymując niespotykane dotąd tempo na imponującym szczycie.

Jednak wielu innych mogło tylko pokręcić głową ze zdumieniem i niedowierzaniem, jak szybko przemknął obok, by zdobyć nie tylko wyróżnienia na scenie i w klasyfikacji generalnej Tour of Bright, ale także wypatroszyć byłego Strava King of the Mountain, goląc ponad trzy osoby kilka minut wolnego czasu na przejażdżkę, która bez wątpienia będzie regularnie analizowana i omawiana w browarze w Bright przez wiele lat.

Zainspirowany i na znajomym terenie, w wspierającym środowisku, Plapp dał radę. Obecnie istnieje nadzieja, że ​​objęcie drużyny gospodarzy zapewni podobny wynik w WorldTour w nadchodzących sezonach.

Luke Plapp wysyła wszystkich swoich rywali na Mount Buffalo podczas Tour of Bright 2023

Luke Plapp wysyła wszystkich swoich rywali na Mount Buffalo podczas Tour of Bright 2023 (Zdjęcie: Henry Yates)

Powstaje lider Grand Tour?

Kiedy Plapp wszedł na najwyższy poziom wyścigów z Ineos Grenadiers w 2022 r. po przykuwającym uwagę występie na Willunga Hill podczas Festiwalu Kolarskiego w Santos – krajowym zastępstwie Tour Down Under odwołanego przez pandemię Covid-19 – był nie miał złudzeń, że musi się wiele nauczyć. Kolarz, który do tej pory skupiał się na torze, musiał odnaleźć się w peletonie WorldTour i dowiedzieć się, w jaki rodzaj wyścigów i rolę mógłby się zaangażować.

„Wiele nauczyłem się od chłopaków (z Ineos)” – powiedział Plapp, wskazując kluczową rolę jeźdźców, z którymi stał się blisko, podobnie jak Ethan Hayter i Ben Swift, w jego rozwoju. „Nie sądzę, że byłbym tu, gdzie jestem teraz, gdyby nie oni. Dlatego nadal uważam, że Ineos było dla mnie najlepszym miejscem na rozpoczęcie i nie zmieniłbym tego za nic w świecie. To było to właściwy moment, aby przejść na Jayco.”

Powiązania z australijską drużyną, z którą jest obecnie związany przez cztery lata, są silne, a relacje buduje się nie tylko z zawodnikami i personelem z własnego kraju podczas reprezentowania Australii na szosie i torze, ale także dzięki silnym powiązaniom osobistym, jakie Plapp ma z wieloma pozostałych jeźdźców.

„Nie czuję, że potrzebuję obozu przygotowawczego, aby spotkać się ze wszystkimi i powiedzieć: «Cześć, mam na imię Luke». Każdy ma do siebie takie zrozumienie.

„To właściwe. Czuję się naprawdę komfortowo. Nie boję się ani nie jestem pewna, co przyniesie przyszłość. Myślę, że naprawdę wiem, w co wchodzę, i jest to coś, w czym będę się czuć komfortowo i będę mogła rozkwitać… miejmy nadzieję.”

Jednak stoi przed nim niemałe wyzwanie, ponieważ kolarz, który ma talent do kluczowej jazdy na czas i umiejętności wspinaczkowych wymaganych od lidera Grand Tour, postawił sobie pewne duże aspiracje na nadchodzące lata.

„Teraz wiem, jakim typem jeźdźca chcę być i myślę, że być może szanse w Ineos mogły być nieco krótsze”, powiedział Plapp. „Wiem, co chcę spróbować i osiągnąć w tym sporcie, mam przed sobą szerokie możliwości, możliwości, aby prawie po to sięgnąć, a to znaczy mieć nieco większe przywództwo na wyścigach, naprawdę zobaczyć, gdzie mogę się dostać w sporcie.”

SAN SEBASTIAN HISZPANIA 29 LIPCA Luke Plapp z Australii i zespół INEOS Grenadiers rywalizują podczas 43. zawodów Donostia San Sebastian Klasikoa 2023 Mens Elite w jednodniowym wyścigu o długości 2303 km z San Sebastian do San Sebastian UCIWT 29 lipca 2023 r. w San Sebastian w Hiszpanii Zdjęcie: Gonzalo Arroyo MorenoGetty Images

Luke Plapp wśród swoich kolegów z drużyny Ineos Grenadiers w San Sebastian Klasikoa (Zdjęcie: Getty Images)

Sezon przed nami

Plapp rozpocznie nowy sezon w Ballarat, udając się 1 stycznia ze swojej przystani niedaleko Bright do regionalnego centrum wiktoriańskiego, aby nawiązać kontakt ze swoim nowym zespołem i mieć nadzieję, że szybko pomoże przywrócić drużynie odrobinę zieleni i złota zestaw – którego brakowało przez ostatnie kilka lat. Najpierw wystartuje w jeździe indywidualnej na czas w czwartek 4 stycznia na Federation University RoadNats 2024, gdzie będzie próbował odzyskać tytuł mistrza w jeździe na czas, który ostatni raz zdobył w 2021 roku. Następnie w niedzielę wystartuje w wyścigu szosowym, który wygrywał przez ostatnie dwa lata, nawet gdy jechał bez jednego kolegi z drużyny, który mógłby wygładzić ścieżkę.

Następnie wystąpi w Tour Down Under i Cadel Evans Great Ocean Road Race, gdzie będzie jednym z kluczowych zawodników. W składzie Jayco-AlUla na wyścig znajdują się także Caleb Ewan, który po pięciu latach w Lotto-Soudal wraca do zespołu należącego do założyciela Jayco Gerry’ego Ryana, oraz Simon Yates, który w 2023 roku zajął drugie miejsce w Australii Południowej.

Po sezonie w Australii Plapp czeka na chwilę odpoczynku i kolejna przygoda w Europie, w tym sezonie ZEA Tour zostanie usunięty z programu, aby zapewnić mu dotarcie na koniec sezonu w lepszej formie. Plapp spodziewa się także wziąć udział w swoim drugim Wielkim Tourze, po tym jak w roku neoprofesjonalnym ścigał się w Vuelta a España, a we wczesnych planach miał wystartować w Giro d’Italia.

„Postrzegam Giro, Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata jako trzy szczyty, do których można zmierzać z przyjemną przerwą między nimi, więc w pewnym sensie tak widzę program” – powiedział Plapp, dodając, że będzie to również mieszanka pomiędzy wyścigi jednodniowe i mniejsze wyścigi etapowe na początku roku.

Ostatecznie chodzi o pracę nad „odkryciem mojego pełnego potencjału” i wydaje się, że nie ma lepszego miejsca niż dom, które mogłoby w tym pomóc. Wszystko zaczyna się od jego bazy treningowej w Bush Block i przenosi się do znanego komfortu drużyny gospodarzy, z długoletnim australijskim składem GreenEdge tak samo potrzebującym innego zawodnika, który jest gotowy wykorzystać możliwości przywództwa w GC, tak jak Plapp jest skłonny ich ścigać .

„Jestem podekscytowany. Jestem naprawdę, bardzo podekscytowany możliwością utknięcia w tym zespole i dlatego naprawdę chcę zrobić dobre pierwsze wrażenie, dobrze sobie radzić i naprawdę szybko stawić czoła wyzwaniu” – powiedział nie do powstrzymania Plapp . „Jestem bardzo wdzięczny za wszystko, co zrobili, aby zapewnić mi czteroletni kontrakt. Naprawdę mam nadzieję, że będę w stanie się im odwdzięczyć, czy to w przyszłym roku, czy w nadchodzących latach”.

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z Tour Down Under i Women’s Tour Down Under, w tym do relacji z Australii, najświeższych wiadomości i analiz. Dowiedz się więcej.

NONGLA CHINY 15 PAŹDZIERNIKA LR Lucas Plapp z Australii oraz Team INEOS Grenadiers i Blake Quick z Australii oraz Team JaycoAlUla rywalizują podczas 4. GreeTour of Guangxi 2023, etap 4, etap o długości 1614 km z Nanning do Nongla 644 m UCIWT, 15 października 2023 r. w Nongla w Chinach Zdjęcie: Tim de WaeleGetty Images

Nie trzeba się tu przedstawiać, ponieważ Luke Plapp i jeden z jego znajomych kolegów z drużyny, Blake Quick, podczas październikowej wycieczki po Guangxi (Zdjęcie: Getty Images)

Dodaj komentarz