Lotto-Dstny i Maxim Van Gils przepraszają za incydent uderzenia w Japan Cup Criterium

Lotto-Dstny i Maxim Van Gils przeprosili za nagłośniony incydent, w którym kolarz uderzył innego uczestnika podczas Kryterium Pucharu Japonii. Wypadek ten, nagrany przez kamery, przyciągnął uwagę publiczności i może przynieść długoterminowe konsekwencje dla Van Gilsa.

Lotto-Dstny i Maxim Van Gils wystosowali pełne przeprosiny po tym, jak Belg rzucił się na innego kolarza na mecie Kryterium Pucharu Japonii w sobotę.

23-letni Van Gils został przyłapany przez kamerę na uderzeniu głową kolarza, którego powszechnie zidentyfikowano jako Greka Giorgiosa Bouglasa, w momencie, gdy obaj przekraczali linię mety.

Bouglas zajął ósme miejsce, a Van Gils był dziesiąty w kryterium w Utsunomiya, mieście niedaleko Tokio, które pełni rolę kurtyny przed głównym wyścigiem szosowym Japan Cup, który odbędzie się w ten weekend. Van Gils został wcześniej wymieniony w tym tygodniu przez Lotto-Dstny w składzie na zawody rangi 1.HC.

„Szczerze żałujemy zachowania naszego kolarza Maxima Van Gilsa podczas Japan Cup Criterium” – czytamy w oświadczeniu Lotto-Dstny. „Maxim i jego zespół chcą przeprosić za jego gest pod koniec wyścigu”.

„Bardzo żałuję tego, co zrobiłem i już przeprosiłem jury wyścigu”, mówi Maxim. „Ukarali mnie grzywną (50 CHF) i stracę kilka punktów UCI”.

„Ten gest był reakcją na niebezpieczne zachowanie innego kolarza, ale wiem, że to co zrobiłem było złe. To była reakcja pod wpływem chwili, ale błędna i nie powinienem był go uderzyć, a trzymać ręce na kierownicy”.

„Akceptuję karę UCI i przepraszam za to, co zrobiłem. To także ważna lekcja na przyszłość, aby zachować spokój w takich sytuacjach i odpowiednio reagować po wyścigu.”

Van Gils jest zawodowcem od 2021 roku, a jego najlepszym wynikiem do tej pory było zwycięstwo w Saudi Tour w 2022 roku. Tego lata zajął również drugie miejsce na etapie Grand Colombier Tour de France.

Kryterium Japan Cup 2023 zostało wygrane przez Edwarda Theunsa (Lidl-Trek) po raz trzeci w karierze Belga.

X/MarkContador