Lotte Kopecky gotuje się do dominacji w wiosennych klasykach

Wyścigi kolarskie na Bliskim Wschodzie wprowadziły nową dynamiczną fazę w światowym peletonie. UAE Tour Women okazał się nie tylko doskonałą okazją do przygotowań przed Spring Classics, ale także wyzwaniem dla najlepszych zawodniczek. Dowiedz się, jak Lotte Kopecky podbiła wyścig i co planuje na najbliższe tygodnie w Europie.

W męskim peletonie od jakiegoś czasu na Bliskim Wschodzie odbywają się wyścigi na początku sezonu, które zapewniły niszę w ramach przygotowań do kampanii Spring Classics. W przypadku UAE Tour Women peleton kobiet również ma teraz taki wyścig, a kilka zawodniczek klasyków wybrało się do Emiratów, aby przejechać kilka kilometrów w wyścigach przed powrotem do Europy, gdzie za dwa tygodnie rozpoczyna się sezon klasyków na Omloopie Het Nieuwsblad.

Najwybitniejszą zawodniczką była Lotte Kopecky (SD Worx-Protime) – szosowa mistrzyni świata przed wyścigiem nie była zobowiązana co do swojej formy, ale pokazała, że ​​jest na dobrej drodze, prowadząc Lorenę Wiebes do dwóch zwycięstw etapowych i wygrywając etap królowy na szczycie Jebel Hafeet i klasyfikacji generalnej.

„Myślę, że jestem w dobrej formie, ale teraz to tylko przygotowania. Mój najważniejszy cel jest dopiero za dwa miesiące, więc na pewno jest jeszcze sporo do poprawy. Jestem z tego bardzo zadowolony i od tej chwili mogę na tym budować” – Kopecky powiedziała o swoim pierwszym zwycięstwie na szczycie, patrząc w przyszłość na Tour of Flanders.

Kopecky będzie pierwszą Belgijką, która w koszulce mistrzyni świata będzie ścigać się we flamandzkim klasyku i jest podekscytowana tą perspektywą.

„To wiele dla mnie znaczy. Zawsze jest to coś wyjątkowego, gdy wychodzisz na trening i możesz założyć tęczową koszulkę. Nie mogę się doczekać ścigania się w tym roku, zwłaszcza klasyków w Belgii” – powiedział Kopecky.

W wyścigu wzięło udział także dwóch ostatnich zwycięzców wyścigu Paris-Roubaix, Alison Jackson (EF Education-Cannondale) i Elisa Longo Borghini (Lidl-Trek). Jacksonowi podobały się wyścigi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, mimo że wiatr nie odegrał tak dużej roli jak w 2023 roku.

„Myślę, że miło jest przyjechać tutaj na początku sezonu. Ściganie się z wiatrem na pełnych obrotach to umiejętność techniczna, którą trzeba wykorzystać w klasykach, szczególnie w Paryżu-Roubaix. Ale to także dobra okazja, aby dobrze współpracować z zespołem” – powiedział mistrz Kanady.

Longo Borghini wróciła do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako obrońca tytułu, ale po tym, jak z powodu choroby i kontuzji nie ukończyła trzech ostatnich wyścigów etapowych w 2023 roku, głównym priorytetem mistrzyni Włoch był powrót do wyścigów.

„Dla mnie osobiście jest to głównie wyścig, podczas którego nie mogę się doczekać, aż naprawdę odzyskam formę do rozpoczęcia sezonu w Europie, ale z pewnością nie jestem tu tylko po to” – powiedziała na konferencji prasowej przed wyścigiem.

Longo Borghini nie dogoniła najsilniejszych kolarzy na podjeździe Jebel Hafeet, ale utrzymała się na siódmym miejscu na etapie i w klasyfikacji generalnej, co stanowiło ważny kamień milowy w jej przygotowaniach do klasyków.

Silvia Persico (UAE Team ADQ), trzecia w klasyfikacji generalnej w 2023 r., na etapie królowej i w klasyfikacji generalnej zajęła jedno miejsce za Longo Borghinim i stwierdziła, że ​​jej głównym celem na wiosnę jest Tour of Flanders.

Dla Emmy Norsgaard (Movistar Team), która z powodu kontuzji opuściła większość klasyków 2023, wyścig był dobrą okazją do rozpoczęcia nowego sezonu, w którym jej celem jest w szczególności Gent-Wevelgem, Tour of Flanders i Paris-Roubaix, ale tak naprawdę chce dobrze wypaść we wszystkich wiosennych wyścigach.

„Myślę, że miło jest zacząć tutaj, aby nabrać prędkości w nogach. To raczej przygotowanie do klasyki, dobra rozgrzewka, po to tu jestem. Jest wiatr, ale to nie to samo, co ściganie się klasykiem” – powiedział Norsgaard.

Dołącz do Kolartwo.info dla relacja na żywo z Klasyki wiosny 2024i zaglądaj po każdym wyścigu, aby zapoznać się z pełnym raportem, wynikami, galerią, aktualnościami i funkcjami. Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z wiosennych klasyków, w tym do raportów, najświeższych wiadomości i analiz ze Strade Bianche, Tour of Flanders, Paris-Roubaix i nie tylko. Dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz