Lefevere o wątpliwościach dot. potencjału Evenepoela na Tour de France

Patrick Lefevere waha się, czy Remco Evenepoel będzie w stanie rywalizować z najlepszymi zawodnikami, takimi jak Jonas Vingegaard i Tadej Pogačar, o zwycięstwo w Tour de France. Po trudnym sezonie, z problemami zdrowotnymi i niepowodzeniami w wyścigach, Evenepoel musi szybko odnaleźć formę przed prawdopodobnym debiutem w Grand Tourze w przyszłym roku.

Patrick Lefevere przyznał, że nadal istnieją „wątpliwości” co do tego, czy Remco Evenepoel będzie w stanie rywalizować o zwycięstwo w Tour de France z Jonasem Vingegaardem i Tadejem Pogacarem. Menedżer Soudal-QuickStep ponownie wyraził swój sprzeciw wobec perspektywy występów Evenepoela zarówno w Giro d’Italia, jak i w Tourze w 2024 roku.

Evenepoel wystartował w Giro w 2023 r. i wygrał obie próby czasowe w pierwszym tygodniu, po czym zrezygnował z wyścigu w koszulce magiczna róża po zarażeniu się Covid-19.

Wrócił do gry w Tour de Suisse w następnym miesiącu, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, ale Lefevere zastanawiał się, czy później zapłacił cenę za te wysiłki w Vuelta a España.

Chociaż Evenepoel miał szybki start na Vuelcie i spędził trzy dni w czerwonej koszulce po zwycięstwie na pierwszym mecie na szczycie w Arinsal, jego wyzwanie w GC zakończyło się nagle, gdy stracił prawie pół godziny na 13. etapie do Col du Tourmalet.

„Myślę, że było to połączenie różnych czynników” – powiedział Lefevere La Dernière Heure. „Remco dużo ścigał się w tym roku i prawdopodobnie nie potrzebował wystarczająco dużo czasu, aby wyzdrowieć po infekcji Covid-19. Może powinien był zacząć od Tour of Belgium zamiast od Tour of Switzerland, który był znacznie trudniejszy. ”

Po zwycięstwie w Vuelcie w 2022 roku Evenepoel planował wykorzystać tegoroczne Giro jako odskocznię do swojego debiutu w Tour de France w przyszłym sezonie. Jego porzucenie we Włoszech i późniejsze trudy w Hiszpanii utrudniają ocenę jego perspektyw przed prawdopodobnym debiutem w Tour de France w lipcu przyszłego roku.

„W rezultacie nadal mamy wątpliwości co do dokładnego poziomu, jaki może osiągnąć w Tour de France przeciwko takim zawodnikom jak Vingegaard i Pogačar” – powiedział Lefevere. „Wolelibyśmy, gdyby mógł cieszyć się Giro przez trzy tygodnie, zanim odkrył Tour de France. Ale z powodu tych wszystkich niepowodzeń w tym roku musi natychmiast odnaleźć się w Tour.”

Evenepoel w dalszym ciągu był jednym z wyróżniających się zawodników sezonu 2023, notując 13 zwycięstw, w tym kolejną wystawę indywidualną w Liège-Bastogne-Liège i zwycięstwo w jeździe na czas na Mistrzostwach Świata. Belg zdobył także hat-tricka w postaci zwycięstw etapowych na Vuelcie, dwóch w Giro, zwycięstwa w klasyfikacji generalnej UAE Tour i błyskotliwego zwycięstwa w Clásica San Sebastián.

Chociaż Vuelta a San Juan nie będzie wydarzeniem międzynarodowym w 2024 r., Lefevere wskazał, że Evenepoel może jeszcze wystartować w przyszłym sezonie w Ameryce Południowej podczas wznowionego Tour Colombia.

Lefevere powrócił także do proponowanej fuzji Soudal-QuickStep z Jumbo-Visma, która zdominowała pierwsze strony gazet pod koniec sezonu, zanim pomysł został ostatecznie odłożony na półkę w zeszłym miesiącu, zauważając, że pomysł nie zostanie wznowiony w sezonie 2025.

„To nie były zabawne czasy, ale było to jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku zawodników i personelu zespołu. Zadawali uzasadnione pytania, a ja zrobiłem wszystko, co mogłem, aby ich nie zawieść” – powiedział Lefevere.

„Kiedy rozmawiali główni właściciele zespołów, zasugerowałem, abyśmy celowali w rok 2025, ale oni chcieli jechać szybciej. Jest udziałowiec większościowy (Zdenek Bakala – red.) i jeśli zdecyduje się sprzedać, nie można nic zrobić. Ostatecznie obie drużyny poszły różnymi drogami. Sprawa się zakończyła, ale to nie znaczy, że dla naszego zespołu nie są możliwe inne wyjścia.”