Lauren Stephens i Jhonatan Narvaez triumfują w Mistrzostwach Panamerykańskich

Amerykanki Lauren Stephens i Jhonatan Narváez z Ekwadoru, tytułowi mistrzowie wyścigów szosowych na Igrzyskach Panamerykańskich 2023 w Santiago w Chile, zdobyli złoto po spektakularnych atakach. Stephens, po samotnej ucieczce na ostatnim okrążeniu, triumfowała w wyścigu kobiet, podczas gdy Narváez stawił czoła wiatrowym warunkom i zwyciężył wśród mężczyzn na sprinterskim finiszu.

Amerykanki Lauren Stephens i Jhonatan Narváez z Ekwadoru zdobyli tytuły mistrzów w wyścigach szosowych na Igrzyskach Panamerykańskich 2023 w Santiago w Chile. Amerykanka ukończyła wyścig samotnie po samodzielnym ataku, podczas gdy zawodnik Ineos Grenadiers pokonał małą grupę sześciu rywali.

Obydwa wyścigi obejmowały tory o długości 17,5 km wokół Parque Metropolitano de Santiago, największego parku miejskiego w Ameryce Łacińskiej. Wyścig kobiet skrócono z siedmiu do sześciu z powodu porannego deszczu, podczas gdy mężczyźni ścigali się przez dziewięć okrążeń, pokonując 157,5 km.

Stephens uciekł samotnie na ostatnim okrążeniu i wygrał wyścig kobiet. Srebrny medal zdobyła Miryam Maritza Nunez z Ekwadoru o 1:13, a brązowy medal Agua Marina Espinola z Paragwaju.

Stephens niedawno zajął szóste miejsce w Mistrzostwach Świata UCI Gravel i był czwarty w jeździe na czas Pan-Am Games.

Stephens jeździła w zespole EF Education-TIBCO-SVB przez ostatnie dwa sezony, ale w 2024 roku dołączy do francuskiej drużyny Cynisca Cycling, ponieważ ma nadzieję wystartować na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

„Jeżdżę od 15 lat i zbliżam się do końca mojej kariery, ale nadal się ścigam, na pewno przez kolejny rok, aby spróbować dostać się na igrzyska olimpijskie i pokazać Stanom Zjednoczonym, że jestem w stanie wygrania tego wyścigu” – powiedziała.

„Wiem, że to, co dzisiaj zrobiłem, pokazuje mi, że podejmuję właściwą decyzję o pozostaniu na kolejny rok”.

Narváez jest znany ze swojego zamiłowania do trudnych wyścigów i przetrwał wietrzne warunki, aby na sprinterskim finiszu zdobyć złoto.

Ekwadorczyk połączył siły z Richardem Carapazem w wybranej grupie, która wyłoniła się na ostatnich kilometrach, a następnie na sprinterskim finiszu pokonał Eduardo Sepúlvedę z Argentyny i Erica Fagúndeza z Urugwaju. Carapaz, który w zeszłym tygodniu zdobył srebro w jeździe na czas, zajął siódme miejsce.