Lapierre kończy współpracę z Groupama-FDJ po 22 latach

Francuska marka rowerowa Lapierre zakończyła długoletnią współpracę z Groupama-FDJ, stanowiącą najdłuższe partnerstwo w historii sportu. Decyzja ta zaskoczyła branżę i otwiera drzwi dla nowego sponsora, który będzie musiał zapewnić zarówno wsparcie finansowe, jak i dostarczenie rowerów.

Francuska marka rowerowa Lapierre zakończyła wieloletnią współpracę z Groupama-FDJ, co zostało ujawnione w tym tygodniu.

Komunikat prasowy wysłany do Kolartwo.info Pascal Care, Global PR Manager & Marketing Coordinator w firmie macierzystej Lapierre’a, Accell Group, potwierdził, że obie strony rozstaną się 31 grudnia.

Posunięcie to nastąpiło po 22 latach współpracy między dwoma francuskimi firmami, co jest obecnie najdłuższym partnerstwem w sporcie. Marka będzie jednak nadal wspierać kobiecą drużynę FDJ-Suez o podobnej nazwie w 2024 roku.

W oświadczeniu dla Kolartwo.info Elisa Madiot-Gagnier, szefowa ds. relacji partnerskich i instytucjonalnych w zespole, twierdzi, że decyzja została podjęta przez Lapierre’a, a nie za obopólną zgodą obu stron.

„Lapierre poinformował w zeszłym tygodniu, że obierze inną drogę w przyszłym roku, po wygaśnięciu naszego kontraktu 31 grudnia”, powiedziała.

Pomimo tego, menadżer zespołu Marc Madiot nie miał nic innego do powiedzenia na temat odchodzącego dostawcy.

„To koniec historycznego partnerstwa trwającego ponad dwadzieścia lat i zawsze będziemy pamiętać nasze wspaniałe występy na motocyklach Lapierre” – rozpoczął. „W ciągu tych dwóch dekad wspólnie opracowaliśmy jedne z najbardziej wydajnych motocykli na świecie i była to wspaniała przygoda pełna sukcesów”.

W tym czasie drużyna odniosła dziesiątki zwycięstw na najwyższym poziomie, wygrywając Mediolan-San Remo i wielkie toury z takimi kolarzami jak Philippe Gilbert i Bradley Wiggins. Ale żaden kolarz nie odcisnął większego piętna niż Thibaut Pinot, jeden z najbardziej uwielbianych kolarzy w sporcie i człowiek, który jest w drużynie od 2010 roku; cała jego kariera zawodowa.

„Szanujemy decyzję Lapierre o zakończeniu współpracy” – kontynuował Madiot. „Jak każda firma, Lapierre musi dokonywać strategicznych wyborów. Zakończenie tej współpracy jest tego przykładem i szanujemy tę decyzję. Lapierre jest i pozostanie świetną marką rowerową”.

Naturalnie ruch ten otwiera drzwi dla nowego sponsora rowerowego, który wejdzie w buty Lapierre. Inrng wcześniej informował, że Accell Group zobowiązała się do przekazania zespołowi 1,5 miliona euro w 2023 roku, więc niezależnie od tego, która marka wejdzie w buty Lapierre’a, będzie musiała zapewnić zastrzyk gotówki, a także dostarczyć rowery.