Komitet etyki AG2R Citroën przywraca Alexa Baudina po wyniku pozytywnym na Tramadol – rewolucja w świecie kolarstwa

Po pozytywnym wyniku testu na obecność tramadolu podczas Giro d’Italia 2023, Alex Baudin został zdyskwalifikowany przez UCI. Jednak AG2R Citroën ogłosił przywrócenie go do zespołu po wewnętrznym dochodzeniu. Co doprowadziło do tej decyzji? Jak zareagowali inni zawodnicy? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

AG2R Citroën ogłosił, że przywrócił Alexa Baudina na stanowisko po wewnętrznym dochodzeniu przeprowadzonym przez komisję etyki zespołu. UCI zdyskwalifikowało Baudina z Giro d’Italia 2023 po pozytywnym wyniku testu na obecność tramadolu na 17. etapie wyścigu, a AG2R Citroën wykluczyło go z zawodów rozpoczynających się 1 sierpnia podczas przeprowadzania własnego badania w tej sprawie.

„Zespół AG2R Citroën ogłasza przywrócenie Alexa Baudina do pracy po dogłębnej analizie przeprowadzonej przez komisję etyki zespołu” – napisano w piątek w oficjalnym oświadczeniu zespołu. „Alex Baudin nie brał udziału w żadnych zawodach od 1 sierpnia 2023 roku po dyskwalifikacji z Giro d’Italia”.

Baudin został zdyskwalifikowany z Giro d’Italia wraz ze wszystkimi swoimi miejscami na scenie i wynikami z tego wydarzenia.

W 2019 r. UCI zakazała stosowania tramadolu podczas zawodów, chociaż pozytywny wynik testu na obecność środka przeciwbólowego nie stanowi naruszenia przepisów antydopingowych, w związku z czym Baudin mógł kontynuować ściganie się po Giro d’Italia.

Kontynuował starty w czerwcu i lipcu, aż 1 sierpnia AG2R Citroën uniemożliwił mu dalsze starty w zawodach.

Tramadol to opiatowy lek przeciwbólowy, a Ruch na rzecz Wiarygodnej Kolarstwa (MPCC), którego członkiem jest zespół AG2R firmy Baudin, zwrócił się o wprowadzenie zakazu stosowania tego leku już w 2013 roku po doniesieniach o jego powszechnym stosowaniu w peletonie.

Baudin jest drugim po Nairo Quintanie zawodnikiem, który został zdyskwalifikowany z Grand Tour za przewinienie. UCI zdyskwalifikowało Quintanę z Tour de France 2022 po tym, jak dwukrotnie podczas wyścigu uzyskał pozytywny wynik testu na obecność tramadolu.

Od 1 stycznia 2024 r. tramadol zostanie wpisany na listę substancji zakazanych przez WADA.

„Zespół pragnie ponownie potwierdzić swoje zaangażowanie w sportową uczciwość, przejrzystość oraz promowanie ekologicznej i etycznej jazdy na rowerze” – napisała AG2R-Citröen w oświadczeniu.

22-letni Baudin powiedział, że jego czas poza zawodami był skomplikowany, ale jest wdzięczny za powrót do peletonu w 2024 roku.

„Po skomplikowanym okresie spędzonym z dala od grupy i mojej pasji, nie mogę się doczekać ponownego spotkania z kolegami z drużyny w nowym roku, który będzie pełen emocji i wyzwań sportowych” – powiedział Baudin.

„Zamierzam włożyć całą swoją energię i determinację w osiągnięcie świetnych wyników z zespołem”.

Dodaj komentarz