Kobieta Tour Down Under: dziewięć zawodniczek do obserwacji

Początek nowego sezonu Women’s WorldTour zaskakuje zimową europę na drugim krańcu świata, w trakcie corocznej pielgrzymki do Australii na Women’s Tour Down Under. Trzydniowa trasa przez Adelajdę to pierwsza okazja dla kolarzy do nabrania zwycięskiej dynamiki na nowy rok, ale jednocześnie stawia przed nimi wiele niewiadomych. Jakie niespodzianki przyniesie pierwszy wyścig w nowym roku? Dowiedz się więcej, aby poznać wszystkie szczegóły.

Rozpoczyna się nowy sezon Women’s WorldTour i dzieje się to tak daleko od zimowej europejskiej bazy wyścigów, jak tylko można dotrzeć podczas corocznej pielgrzymki do Australii na Women’s Tour Down Under.

Trzyetapowa trasa po Adelajdzie i okolicach to pierwsza szansa, aby kolarze nabrali zwycięskiej dynamiki na nowy rok, ale jest to również jeden z tych wyścigów, w których jest tak wiele niewiadomych. Zawodnicy aklimatyzują się w nowych zespołach i są na różnych etapach odbudowy po okresie poza sezonem, niektórzy będą szykować się do pierwszego wyścigu w nowym zespole, podczas gdy inni będą zmagać się z szokiem związanym z systemem wynikającym z lodowatych temperatur po gorące australijskie lato w środku lata, kiedy pończochy wypełnione lodem dopełniają ogromny ładunek.

W stawce biorą udział czołowe kobiece drużyny WorldTour – z SD Worx i Movistar jedynymi brakującymi zawodniczkami z pierwszej ósemki – drużyny kontynentalne z Australii i spoza niej, a także reprezentacja Australii.

FDJ SUEZ przystępuje do wyścigu z broniącą tytułu mistrzynią Grace Brown, choć jest wielu zaciekłych rywali, którzy będą starali się przywłaszczyć sobie ochrową koszulkę liderki wyścigu.

Trasa również zmieniła charakter w drugim roku wyścigu na poziomie Women’s WorldTour, a finisz na szczycie Willunga Hill prawdopodobnie przechylił szalę zwycięstwa na stronę zawodniczek specjalizujących się w podjazdach.

Wyścig o rozpoczęcie roku na przodzie wkrótce się rozpocznie, Wiadomości rowerowe przygląda się bliżej niektórym zawodniczkom, które będą mogły obejrzeć zawody Women’s Tour Down Under od piątku 12 stycznia do niedzieli 14 stycznia.

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z Tour Down Under i Women’s Tour Down Under, w tym do relacji z Australii, najświeższych wiadomości i analiz. Dowiedz się więcej.

Amandę Spratt

Amandę Spratt

Amandę Spratt (Zdjęcie: Getty Images)

Przez trzy lata z rzędu, od 2017 do 2019 r., Amanda Spratt sama wybierała ten wyścig, wspinając się na najwyższe podium, a nawet gdy w 2020 i 2023 r. zrezygnowała z ochry, nadal trzymała rywali w napięciu jak nigdy dotąd. obecne zagrożenie i pozostał na podium w klasyfikacji generalnej.

To wyścig, w którym 36-latka przoduje, a co więcej, w tym roku staje przed nią po dobrym sezonie. Dodajmy do tego finisz na szczycie i wygląda na to, że to rok stworzony dla Spratta, który w 2023 roku był drugi za Brownem ze stratą zaledwie dziesięciu sekund.

Spratt zmierzy się z silną drużyną. Czterech zawodników rozwiało już wyścigowe pajęczyny podczas Australijskich Mistrzostw Szosowych, a Lauretta Hanson będzie druga w wyścigu szosowym, a Brodie Chapman drugi w jeździe na czas.

Spratt pokazała także, że podczas wyścigu, który okrąża górę Buninyong, ma przy sobie poręczną formę wspinaczkową i jest bardzo blisko ucieczki po trzech przerwach w Ballarat. Dobra wiadomość dla Spratta jest taka, że ​​w przeciwieństwie do pierwszej w tym roku niedzieli wyścigów, ostatnia meta znajduje się na szczycie podjazdu, a nie po nim.

Grace Brown

Grace Brown

Grace Brown (Zdjęcie: Getty Images)

Grace Brown nie była długo na scenie kolarskiej, kiedy po raz pierwszy odcisnęła piętno na wyścigu w Australii Południowej w 2018 roku, kiedy zawodniczka należąca wówczas do krajowej drużyny Holden Team Gusto stanęła na podium etapowym i zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Szansę na poprawę tego wyniku miała dopiero w zeszłym roku, gdyż w poprzednich występach na wyścigu jeździła w australijskiej kadrze wspierając Amandę Spratt, ale przy przetasowaniu pokładów rok 2023 był rokiem, w którym była niekwestionowaną liderką zespołu i stanęła na najwyższym stopniu podium.

Jednak w tym roku, gdy wyścig zakończył się na szczycie wzgórza Willunga i niewiele było okazji do zdobycia przewagi przed wyścigiem, obrona tytułu zaczęła wydawać się trudniejszym wyzwaniem dla kolarza, który radzi sobie lepiej w trudnym terenie niż na długich podjazdach. To teren, w którym koleżanka z drużyny Cecilie Uttrup-Ludwig przoduje, więc niezależnie od tego, czy jest obrońcą tytułu, czy nie, priorytety zespołu mogą skłaniać się ku duńskiemu kolarzowi.

Kto jednak wie, co by się stało, gdyby Brown zdołała uciec na jednym z dwóch pierwszych etapów i dobrze wykorzystać umiejętności jazdy na czas, które właśnie zapewniły jej czwarty tytuł mistrza kraju, tworząc bufor.

Cecilie Uttrup Ludwig

Cecilie Uttrup Ludwig

Cecilie Uttrup Ludwig (Zdjęcie: Getty Images)

Cecilie Uttrup Ludwig również stanie na linii startu potężnego zespołu FDJ SUEZ, w skład którego wchodzi także Evita Muzic. Wraz z Grace Brown będzie to jedna z najsilniejszych i najbardziej wszechstronnych drużyn na papierze.

Trójka kolarzy będzie dobrze pasować do wyścigu w kontekście klasyfikacji generalnej, gdyż cała trójka będzie pretendentem do finału na Willunga Hill. Wszyscy trzej jeźdźcy są również wyczuleni taktycznie, rozumieją, jak czytać wyścig i wszyscy potrafią inicjować i dawać dobre rezultaty podczas ucieczki.

Uważaj, aż Uttrup Ludwig nie będzie miała żadnych szans na zwycięstwo na wzgórzu Willunga, ponieważ wspinanie jest jej główną mocną stroną, ale nie byłoby zaskoczeniem, gdyby na ogólnym podium stanęło wielu zawodników z FDJ SUEZ.

Sara Gigante

Sara Gigante

Sara Gigante (Zdjęcie: Getty Images)

Ostatnie sezony nie były łatwe dla Sarah Gigante (AG Insurance-Soudal), ale wszystko wskazuje na to, że sezon w Australii może być dopiero początkiem długo oczekiwanego zwrotu akcji dla Australijki, która wskoczyła do seniorki w spektakularnym stylu w 2019 r., kiedy od razu po wyjściu z kategorii juniorów odniosła zwycięstwo w wyścigu szosowym elity kobiet/U23 na Mistrzostwach Kraju.

Od tego czasu kontuzje, pandemia Covid-19 i problemy zdrowotne utrudniały jej karierę, ale istnieje duża nadzieja, że ​​młoda kolarka w końcu ujrzy światło w tunelu.

23-latek odniósł ogromny sukces w krajowym wyścigu zastępczym Tour Down Under, Festiwalu Kolarstwa Santos, w 2021 r., zapewniając zwycięstwo na etapie kończącym się na szczycie Willunga Hill i zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Nie tylko ta kluczowa wspinaczka w wyścigu oczywiście jej odpowiada, ale Gigante jest także świeżo po zdobyciu koszulki Królowej Gór na Szosowych Mistrzostwach Krajowych, a kolarzowi trudno się powstrzymać na znanych stokach Mount Buninyong Rd, i pokazanie, że forma wspinaczkowa wróciła do normy.

Ruth Edwards

Ruth Edwards (z domu Winder) w koszulce lidera klasyfikacji generalnej Tour Down Under 2020

Ruth Edwards (z domu Winder) w koszulce lidera klasyfikacji generalnej Tour Down Under 2020 (Zdjęcie: Getty Images)

Ruth Edwards (z domu Winder) wróciła do profesjonalnych wyścigów rowerowych po wycofaniu się z tego sportu w 2021 r. Dołączy do swojego nowego zespołu Human Powered Health i choć jej forma nie jest znana, pamięta się ją ze zwycięstwa w klasyfikacji generalnej tytuł podczas Tour Down Under 2020.

Większość czasu spędzała z dala od wyścigów szosowych, rywalizując na szutrze, wygrywając zeszłoroczny Chequamegon MTB Festival i Old Man Winter Rally, a także zajmując drugie miejsce na 160-kilometrowym wyścigu Leadville Trail 100 MTB.

Wszystkie oczy będą zwrócone na Edwards, gdy powróci do wyścigów szosowych, a jej siła i doświadczenie przydadzą się zespołowi Human Powered Health, który współpracuje również z Henriettą Christie, która w zeszłorocznej edycji zajęła 7. miejsce, oraz Audrey Cordon Ragot.

Zespół będzie miał także dwie karty do rozegrania w klasyfikacji generalnej, gdyż do Edwardsa dołączy Krista Doebel-Hickok. Obserwuj, jak zabłyśnie w finale Willunga Hill.

Ela Wyllie

Ella Wyllie z Nowej Zelandii

Ella Wyllie z Nowej Zelandii (Zdjęcie: Getty Images)

Nowy rekrut Liv-AlUla-Jayco z Nowej Zelandii to nabytek, który zespół może od razu dobrze wykorzystać. Wyścig okazał się już kluczowy dla 21-latki i właśnie wtedy australijska drużyna Women’s World Tour po raz pierwszy zauważyła jej potencjał. Wzięła udział w tym wydarzeniu z LifePlus Wahoo i od razu znalazła się w pierwszej dziesiątce, zajmując w sumie ósme miejsce w 2023 r.

Następnie stanęła na podium w zawodach Navarra Women’s Elite Classic w rankingu 1.Pro i zajęła miejsce w pierwszej dwudziestce wyścigu Tour de France Femmes avec Zwift. Co więcej, dało to jedenaste miejsce na etapie Col du Tourmalet, więc Wyllie jest niewątpliwie kolarzem z poważnym talentem wspinaczkowym, co jest cennym nabytkiem w edycji Women’s Tour Down Under, która zakończyła się na szczycie Willungi.

Obserwowanie debiutanckiego wyścigu i sezonu z zespołem powinno być intrygujące, ponieważ chociaż Wyllie to dopiero początek, zdążyła już wykazać się niezwykłą zdolnością do podejmowania wyzwań.

Ruby Roseman-Gannon

Ruby Roseman-Gannon zdobywa tytuł elitarnej kobiet w wyścigu szosowym podczas Mistrzostw Australii

Ruby Roseman-Gannon zdobywa tytuł elitarnej kobiet w wyścigu szosowym podczas Mistrzostw Australii (Zdjęcie: Con Chronis / AusCycling)

Ruby Roseman-Gannon (Liv-AlUla-Jayco) to jedna z tych zawodniczek, które mają bogatą historię w wyścigu w Australii Południowej, wygrywając krajowy Festiwal Kolarski w Santos w roku swojego zawodowego debiutu, czyli w 2022 r., kiedy pandemia Covid-19 pandemia doprowadziła do odwołania międzynarodowego wyścigu i po prostu utraty miejsca na podium w 2023 roku.

Ale podobnie jak ubiegłoroczna zwyciężczyni, Grace Brown, ona również może odkryć, że wspinaczka na wzgórze Willunga skuteczniej sprzyja innym.

Nie należy jednak spodziewać się, że Roseman-Gannon zniknie w tle, ponieważ australijska koszulka, którą będzie miała na plecach, powinna głośno mówić o jej formie i prawdopodobnie pewności siebie przed wyścigiem.

Jej większa prędkość w pośpiechu do mety z pewnością przydałaby się przed etapem w Willunga, gdy zawodniczka będzie gonić za swoim pierwszym zwycięstwem w Women’s WorldTour. Jej kolega z drużyny, Alex Manly, również może z łatwością odpaść w wyścigu i odnieść zwycięstwo w drugim etapie wyścigu, po zeszłorocznym zwycięstwie w Uraydla, co zapewnia dodatkową korzyść – ich rywale będą zgadywać.

Neve’a Bradbury’ego

Neve Bradbury z Australii

Neve Bradbury z Australii (Zdjęcie: Getty Images)

Neve Bradbury nie miała wcześniej okazji ścigać się na swoim domowym tournee i wyraźnie przystąpi do wyścigu w solidnej formie po zajęciu 10. miejsca w klasyfikacji generalnej w intensywnym wyścigu szosowym kobiet U23 i elity podczas Mistrzostw Australii.

Co więcej, zapewniło jej to tytuł do lat 23 jako pierwsza zawodniczka w tej kategorii, która przekroczyła linię mety, ale chyba bardziej imponujące było to, że próbowała więcej. Zawodniczka Canyon-SRAM mogła być jedyną w grupie prowadzącej do lat 23, ale z pewnością nie miała wrażenia, że ​​po prostu czeka na przejażdżkę, wykonując agresywną jazdę pomostową na końcowych etapach.

Zawodniczka, która dostała się do peletonu przez Akademię Zwift, może mieć dopiero 21 lat, ale ma już solidną listę miejsc w pierwszej dziesiątce, a nawet pięciu najlepszych miejsc w klasyfikacji generalnej w kluczowych wyścigach, w tym Giro d’Italia Donne i Tour of Skandynawia. Wyścig u siebie z finiszem w Willungi mógłby pomóc jej uzupełnić tę listę, a może nawet poprawić ją o kolejny stopień.

Sofia Bertizzolo

Sofia Bertizzolo

Sofia Bertizzolo (Zdjęcie: Getty Images)

Zespół ADQ ZEA ma wiele opcji, które obejmują zarówno Sofię Bertizzolo, jak i Mikaylę Harvey na tegorocznym Tour Down Under.

Bertizzolo pracuje w zespole już trzeci sezon, a jako silna jednodniowa zawodniczka i wspinaczka doskonale nadaje się na tegoroczną trasę. W ubiegłym roku osiągnęła wiele dobrych wyników, m.in. zwycięstwo etapowe w Tour de Romandie, trzecie miejsce w GP de Plouay i La Classique Morbihan oraz plasowanie się w pierwszej dziesiątce etapów etapowych w Tour of Slovenia i Simac Ladies Tour.

Być może nie należy do ścisłej czołówki faworytek do tytułu w klasyfikacji generalnej, ale trzydniowy wyścig taki jak Tour Down Under oferuje poziom nieprzewidywalności, który może sprawić, że kierowca będzie sprytny, gdy Bertizzolo będzie wygrywał etapy i lądował w pierwszej piątce w klasyfikacji generalnej .

Dodaj komentarz