Kobiecy Wyścig Tour of Guangxi: Brak transmisji na żywo od złej do gorszej

Podczas gdy wyścigi kolarskie dla mężczyzn cieszą się długimi transmisjami na żywo i troską organizatorów, wyścig kobiet jest lekceważony i zaniedbywany na niemal każdym kroku. Ta nierówność i brak szacunku dla kobiecego sportu nie tylko zasmuca, ale także woła o natychmiastowe działanie. Czy organy regulujące kolarstwo w końcu podejmą zdecydowane kroki, aby wprowadzić równość na trasach wyścigowych?

W zeszły piątek pisaliśmy o różnicach w jakości transmisji między kobiecym Tour of Chongming Island a męskim Tour of Guangxi, podkreślając niższy standard stosowany w wyścigu kobiet. Jednak lekceważenie, z jakim organizatorzy Tour of Guangxi traktują swój własny wyścig kobiet, jest na poziomie, który byłby niemal komiczny, gdyby nie był tak zasmucający.

Możliwość obejrzenia tylko ostatnich 19 kilometrów drugiego etapu Tour of Chongming Island nie była idealna – ale ogólnie jakość i długość transmisji na żywo z tego wyścigu były w porządku. Nie było jednak żadnej transmisji z jednodniowego wyścigu kobiet, co było jeszcze bardziej rażące w porównaniu z sześciodniowym wyścigiem etapowym mężczyzn, który każdego dnia cieszył się od 70 do 90 minutami relacji na żywo.

Aby być uczciwym, sytuacja ta nie pogorszyła się od ostatniej edycji wyścigu w 2019 roku, ponieważ wyścig kobiet również nie był wtedy transmitowany – ale nie poprawiła się również po powrocie Tour of Guangxi po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19.

Zalesione góry krasowe na południe od Guilin stanowiły piękne tło dla finałowego etapu mężczyzn i zapewniłyby równie atrakcyjną transmisję wyścigu kobiet, ale nie wyprodukowano żadnego materiału na żywo. I w przeciwieństwie do 2019 roku, nie było nawet powtórki finiszu sprintu kobiet w transmisji dla mężczyzn.

Gdy inne wyścigi WorldTour kobiet nie oferowały transmisji na żywo w przeszłości, korzystały z okazji, aby oferować częste aktualizacje na żywo, np. za pośrednictwem Twittera. Jednakże, podczas gdy konto Tour of Guangxi na Twitterze regularnie wysyłało aktualizacje dotyczące wyścigu mężczyzn, nigdy nawet nie wspomniało o wyścigu kobiet przed lub w trakcie wyścigu, tweetując jedynie o pierwszej trójce i zwycięzcach różnych drugorzędnych klasyfikacji po zakończeniu wyścigu. Gdyby nie aktualizacje UCI Women’s WorldTour na własnej stronie internetowej, nie byłoby żadnych informacji na żywo.

Co więcej, strona internetowa wyścigu kobiet doczekała się ostatniej aktualizacji krótko po edycji 2019, kiedy to dodano zdjęcie z finiszu sprintu. Data wyścigu podana z przodu i na środku strony jest nadal datą edycji 2018, lista uczestniczących drużyn jest dziwną mieszanką drużyn z 2017, 2018 i 2019 roku, a strona wyników wyścigu pokazuje tylko wyniki z 2017 roku. Niemal jedyną zaletą jest to, że pełne wyniki były dostępne wkrótce po zakończeniu wyścigu.

Nie trzeba dodawać, że ten zabieg nie tylko obniża poprzeczkę wymaganej przez UCI minimalnej 45-minutowej relacji na żywo z wyścigu WorldTour kobiet, ale nawet jej nie dotyka, ponieważ znajduje się znacznie, znacznie poniżej. Organ regulujący światowe kolarstwo musi postawić organizatorom zdecydowane żądania, aby zachowali swoje miejsce w WWT na 2024 r., a argumenty przemawiające za zdegradowaniem wyścigu po niespełnieniu minimalnych standardów Women’s WorldTour są bardzo mocne.