Kierowca ciężarówki oskarżony o zabójstwo Davide Rebellina prosi o trzyletnią umowę nałożenia kary.

Niemiecki kierowca ciężarówki oskarżony o zabicie Davide Rebellina w tragicznym wypadku drogowym ubiega się o ugodę, żądając niższej kary i odwołania karanych lat więzienia. Rodzina ofiary nie zgadza się na takie rozwiązanie, biorąc pod uwagę wcześniejsze zarzuty i kontrowersyjną historię oskarżonego. Czy sąd uwzględni petycję Rieke i jakie będą dalsze decyzje w tej sprawie?

Niemiecki kierowca ciężarówki podejrzany o zabicie Davide Rebellina w wyniku wypadku drogowego w zeszłym roku poprosił o ugodę.

Prawnik Wolfganga Rieke, który obecnie przebywa w więzieniu w Vicenzy we Włoszech po ekstradycji z rodzinnych Niemiec, zażądał dla swojego klienta kary trzech lat zamiast sześciu i pół roku.

Obniżka miałaby nastąpić na podstawie jego zarzutów oraz odszkodowania wypłaconego rodzinie Rebellina, co jest warunkiem wymaganym przez zastępcę prokuratora Hansa Rodericha Blattnera.

Rodzina Rebellina całkowicie sprzeciwia się takiemu ugodzie w sprawie Rieke, zwłaszcza w świetle jego wcześniejszych zarzutów – potrącenia bez skutku śmiertelnego w 2001 r., w wyniku którego wyrok został uchylony ze względu na przedawnienie, oraz oskarżenia o jazdę pod wpływem alkoholu z 2014 r. wpływ alkoholu.

Sędzia prowadzący sprawę Roberto Venditti odwołał rozprawę zaplanowaną na 24 listopada i zarządził kolejną na 7 grudnia, podczas której ma ocenić dopuszczalność petycji Rieke i proponowany wyrok.

63-letni Rieke zostanie oskarżony o zabójstwo z udziałem pojazdu i nieudzielenie pomocy po tym, jak w listopadzie zeszłego roku potrącił Rebellina swoją ciężarówką.

Rebellin, który niedawno w wieku 51 lat wycofał się z wyścigów, zginął na miejscu w wypadku w Montebello Vicentino w Veneto.

Naoczni świadkowie na miejscu zdarzenia donieśli, że widzieli, jak Rieke opuszczał ciężarówkę i zbliżał się do ciała Rebellina, zanim odjechał. Wrócił do Niemiec, ale miesiąc później został zidentyfikowany i odnaleziony w wyniku wspólnego śledztwa prowadzonego przez policję włoską, niemiecką, austriacką i słoweńską.

Rieke został aresztowany w czerwcu w Münster na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, a w lipcu niemiecki sąd zatwierdził jego ekstradycję do Włoch.