Kara dla Mihkelsa i Thijssena za rasistowski post

Madis Mihkels i Gerben Thijssen zostali ukarani za rasistowski post w mediach społecznościowych podczas Tour of Guangxi. UCI ogłosiło, że obaj kolarze wezmą udział w antydyskryminacyjnym kursie edukacyjnym i zapłacą karę za swoje obraźliwe zachowanie. Decyzja wywołała falę komentarzy i porównań do innych przypadków rasizmu w zawodowym peletonie.

UCI ogłosiło, że Madis Mihkels i Gerben Thijssen wezmą udział w antydyskryminacyjnym kursie edukacyjnym i zapłacą karę za swój rasistowski post w mediach społecznościowych podczas Tour of Guangxi.

Intermarché-Circus-Wanty wycofał obu kolarzy z wyścigu zamykającego sezon przed startem po tym, jak Thijssen opublikował na Instagramie historię Mihkelsa wykonującego rasistowski gest wobec Azjatów.

UCI szybko przekazało incydent swojej Komisji Dyscyplinarnej z powodu naruszenia artykułu 12.4.004 Regulaminu UCI – części przepisów dotyczących dyscyplin i procedur UCI dotyczącej dyskryminacji.

W środę UCI ogłosiło, że zakończyło się postępowanie dyscyplinarne, którego skutkiem jest kara grzywny i kurs edukacyjny.

„UCI ogłasza, że ​​postępowanie dyscyplinarne przeciwko Madis Mihkels i Gerben Thijssen, o czym powiadomiono 11 października, zostało zakończone” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez UCI.

„Incydent polegał na opublikowaniu filmu na koncie Gerbena Thijssena na Instagramie, na którym widniał Madis Mihkels wykonujący rasistowski i dyskryminujący gest. Obaj kolarze przyznali się do naruszenia artykułu 12.4.004 Regulaminu UCI i zaakceptowali sankcje zaproponowane przez UCI.

„Oprócz natychmiastowego wycofania się swojego zespołu z Gree – Tour of Guangxi w Chinach, każdy z nich ma obowiązek zapłacić grzywnę i fizycznie uczestniczyć w kursie edukacyjnym na temat walki z dyskryminacją.

„Po ratyfikacji proponowanych sankcji przez Komisję Dyscyplinarną UCI postępowanie zostało rozstrzygnięte w drodze Akceptacji Konsekwencji zgodnie z artykułem 12.6.019 Regulaminu UCI.

„UCI jednoznacznie potępia wszelkie formy zachowań rasistowskich i dyskryminacyjnych i zobowiązuje się, poprzez Konstytucję UCI, Regulamin UCI i swoje programy, do zapewnienia integralności, różnorodności, włączenia i równości w kolarstwie”.

Do wcześniejszych kar wymierzanych za rasizm w zawodowym peletonie należy m.in. nagana w 2021 roku dla trenera niemieckiej kadry olimpijskiej za wygłaszanie rasistowskich komentarzy pod adresem algierskiego kolarza Azzedine’a Lagaba.

W innym miejscu w 2017 roku Team Sky uprzedził UCI, nakładając Gianni Mosconowi sześciotygodniowy zakaz za rasistowskie obrażanie Kévina Rezy podczas Tour de Romandie.

Dodaj komentarz