Jumbo-Visma pozyskuje 16-letniego norweskiego talentu do programu rozwoju WorldTour

Jumbo-Visma, holenderski zespół kolarski, dodał kolejnego utalentowanego młodego kolarza do swojego programu rozwojowego. 16-letni Norweg, Håkon Eiksund Øksnes, dołączył do akademii JEGG-DJR, aby rozpocząć swoją kolarską karierę. Czy ten młody talent osiągnie sukcesy na międzynarodowej arenie?

Jumbo-Visma dodała kolejnego utalentowanego młodego skandynawskiego kolarza do swojego programu rozwojowego, a 16-letni Håkon Eiksund Øksnes jest najnowszym Norwegiem, który dołączył do ich ścieżki rozwoju.

Øksnes będzie jeździł przez dwa sezony w stowarzyszonej z Jumbo-Visma akademii JEGG-DJR, a następnie prawdopodobnie przejdzie do drużyny rozwojowej Jumbo-Visma do lat 23.

Zarówno Per Strand Hagenes, były mistrz świata juniorów, jak i Johannes Staune-Mittet szlifowali swoje umiejętności w drużynie U23 Jumbo-Visma, a w 2024 roku przejdą do drużyny WorldTour. Obaj odnieśli swoje pierwsze zawodowe zwycięstwa w 2023 roku, a najważniejszym z nich było solowe zwycięstwo Hagenesa w Sparkassen Münsterland Giro.

Czołowe zespoły WorldTour poszukują utalentowanych młodych kolarzy w coraz młodszym wieku, a następnie oferują im ścieżkę rozwoju i profesjonalnej kariery. Jednak niektóre zespoły obawiają się, że nastolatkowie staną się zawodowcami, a UCI wzywa ich do nałożenia minimalnego rocznego okresu startów w kategorii do lat 23.

AG2R-Citröen skontaktował się z Øksnes przed Jumbo-Visma, ale skandynawskie powiązania holenderskiej drużyny pomogły im wygrać wyścig i podpisać z nim długoterminowy kontrakt.

Øksnes nie ma zagwarantowanej automatycznej jazdy w World Tourze, a wyniki wyścigów wciąż są kluczowe dla jego awansu, ale jest uważany za przyszły talent. Wygrał nieoficjalne szosowe mistrzostwa Norwegii Joker w wieku 15 i 16 lat i imponował w wielu dyscyplinach.

„To bardzo miłe. Zawsze marzyłem o jeździe w drużynie. To bardzo ważne”, powiedział Øksnes norweskiemu nadawcy TV2 która jako pierwsza poinformowała o tym posunięciu.

„Prawie zabrakło mi słów. Widząc innych norweskich kolarzy, którzy odnieśli tam ogromne sukcesy, nabiera się dużego zaufania do ich systemu.

„Zarówno Hagenes, jak i Staune-Mittet odnieśli wiele zwycięstw, a w zespole jest Jonas Vingegaard (Duńczyk), który w tym roku wygrał wszystkie duże trzytygodniowe wyścigi. Wygląda to więc bardzo dobrze”.

Podpisanie kontraktu przez Øksnesa jest oznaką ciągłego dążenia Jumbo-Visma do inwestowania w najlepszych młodych norweskich kolarzy, a tym samym do zmierzenia się ze skandynawską drużyną Uno-X. Nastolatkowie Jonas Kind Høydahl i Jørgen Nordhagen są częścią ich zespołu rozwojowego na 2024 rok.

Nastolatek rozpoczął jesienią jazdę w drużynie NTG Lillehammer, gdzie Staune-Mittet i Nordhagen również przeszli pod okiem trenera Evena Røeda.

Szef zespołu rozwojowego Jumbo-Visma, Robert de Groot, opisał dołączenie Øksnesa do zespołu jako łatwe, biorąc pod uwagę jego wczesny skauting.

„Mamy dużą sieć skautów, także w Norwegii, i mamy bezpośredni kontakt z Røedem” – powiedział de Groot.

„W ten sposób możemy komunikować się o młodych i utalentowanych zawodnikach. Håkon został wspomniany w bardzo młodym wieku i wierzymy, że ma ogromny potencjał.

„Przyjrzeliśmy się także jego liczbom i rozmawialiśmy z wieloma osobami z jego otoczenia, więc decyzja była naprawdę bardzo łatwa do podjęcia”.

Drużyna prawdopodobnie będzie miała inną nazwę, jeśli Øksnes dotrze aż do WorldTour, z doniesieniami o zmianie na Visma-Lease a Bike w sezonie 2024.

Wielu najlepszych Duńczyków i Norwegów jeździ w drużynie Uno-X, ale TV2 podała, że Øksnes nie był celem drużyny Jensa Hauglanda ze względu na swój młody wiek.

„Z mojego doświadczenia wynika, że powinniśmy być bardziej ostrożni niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o identyfikowanie 15-16-latków jako przyszłych profesjonalistów” – powiedział Haugland.

„Opowiadamy się za filozofią, w której młodzi chłopcy i juniorzy powinni dobrze się bawić na swojej arenie, nie będąc ściganymi przez agentów i innych.

„Uno-X nie może rościć sobie prawa do wszystkich norweskich i duńskich wielkich talentów i szczerze mówiąc: nie jestem fanem przekonywania 16- i 17-latków do wyboru Uno-X.

„To staje się zbyt poważne i zbyt ważne zbyt szybko. Myślę, że w nadchodzących latach zobaczymy więcej historii o zawodnikach, którzy być może wybrali trochę za wcześnie”.