Juan Ayuso rozważa debiut w Tour de France 2024.

Juan Ayuso, młody hiszpański kolarz, planuje swoje wielkie wejście na Tour de France 2024 i stawić czoła dwukrotnemu mistrzowi, Tadejowi Pogačarowi, w wyścigu, który odbędzie się latem przyszłego roku. Ayuso, trzeci w Vuelta a España 2022, zabrał głos i powiedział: „Właśnie wróciłem z Dubaju i chcę zobaczyć, jak mi pójdzie na przyszłorocznym Tourze”.

Juan Ayuso może zadebiutować na Tour de France 2024 i rywalizować z kolegą z drużyny i dwukrotnym mistrzem Tadejem Pogačarem w wyścigu, który odbędzie się latem przyszłego roku w dniach 29 czerwca–21 lipca.

„Właśnie wróciłem z Dubajem z zespołem. Pomysł jest taki, aby zadebiutować w przyszłorocznym Tourze i zobaczyć, jak mi pójdzie” – potwierdził Ayuso EFE Agencja prasowa.

W środę ujawniono trasę Tour de France 2024. Pogačar stwierdził, że jego głównym celem w 2024 roku będzie Tour de France.

21-letni Ayuso dwukrotnie startował w Vuelta a España, gdzie w 2022 r. zajął trzecie miejsce, a w tym roku czwarte. Zajął także drugie miejsce w Tour de Suisse.

„Jumbo byli lepsi od wszystkich i uczciwie zwyciężyli we wszystkim w tym sezonie” – powiedział Ayuso EFE przed sobotnim kryterium madryckim.

„Właśnie wróciłem z Dubajem z zespołem. Pomysł jest taki, aby zadebiutować w przyszłorocznym Tour de France i zobaczyć, jak mi pójdzie”, dodając, że chociaż Pogačar będzie prowadził zespół na Tour de France, uważał, że ważne jest, aby sprowadzić więcej niż jednego zawodnika.

„(Pogačar) jest obecnie numerem jeden i normalne jest, że jedzie (jako lider) na Tour, ale jak widzieliśmy podczas Vuelty, najmądrzejszą rzeczą jest zabrać ze sobą kilku kolarzy, którzy tam są”.

Podczas tegorocznej Vuelta a España Ayuso wygrał klasyfikację młodych jeźdźców, ale w klasyfikacji generalnej zajął czwarte miejsce za trio Jumbo-Visma, w skład którego wchodzili zwycięzca Sepp Kuss, wicemistrz Jonas Vingegaard i trzeci Primož Roglič.

Poza Tour de France Ayuso powiedział, że chciałby także skupić się na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. i Mistrzostwach Świata UCI w szosach w 2024 r. w Zurychu.

„Oczywiście bardzo chciałbym wziąć udział w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata, co mogłoby być dla mnie jeszcze lepsze. Chcę dobrze dostać się na igrzyska, aby trener mógł mnie zabrać, chociaż bardzo chciałbym znaleźć się w oba wydarzenia i mam to na uwadze.”