INEOS Grenadiers obiecują powrót wyścigu Tour of Britain

Według nowego dyrektora generalnego Johna Allerta, Ineos Grenadiers będzie nadal zaangażowany w zapewnienie powrotu Tour of Britain do profesjonalnego kalendarza w 2024 r. i później. Istnieją jednak poważne wątpliwości co do przyszłości wyścigu z powodu problemów finansowych, które doprowadziły do likwidacji firmy SweetSpot, organizatora wyścigu. Czy brytyjski wyścig kolarski naprawdę zniknie?

Według nowego dyrektora generalnego Johna Allerta, Ineos Grenadiers nadal będzie zaangażowany w zapewnienie powrotu Tour of Britain do profesjonalnego kalendarza w 2024 r. i później, po tym jak przyszłość wyścigu stanęła pod znakiem zapytania ze względu na problemy finansowe.

Były organizator Tour of Britain, firma SweetSpot, na początku tego miesiąca ogłosiła „dobrowolną likwidację” po tym, jak postawiono mu roszczenia prawne o wartości ponad 1 miliona funtów. Brytyjska firma prowadziła wyścig od jego nowoczesnego wznowienia w 2004 r. do 2023 r., ale British Cycling wycofało się z umowy, zezwalając SweetSpot na zorganizowanie wyścigu w listopadzie ubiegłego roku po zarzutach, że firma jest winna około 750 000 funtów.

Jako domowy wyścig brytyjskiej drużyny Ineos Grenadiers Allert oświadczył, że chętnie współpracuje z krajowym organem zarządzającym, aby uratować wyścig ze względu na znaczenie wydarzenia dla kraju, zawodników i krajowych kibiców.

„Jesteśmy oczywiście bardzo zainteresowani „wyścigiem u siebie”. Myślę, że to bardzo smutne… może to podkreśla potencjalną potrzebę zmian” – powiedział Allert podczas rozmowy wideo z brytyjskimi i międzynarodowymi mediami, w tym Wiadomości rowerowe.

„Mogę tylko powiedzieć, że jako zespół o brytyjskim dziedzictwie, jak wiecie, będziemy współpracować z wszystkimi zainteresowanymi stronami, British Cycling i wszelkimi interesariuszami komercyjnymi, aby tak szybko, jak to możliwe, Tour of Britain powrócił do kalendarza.

„Myślę, że to ważny wyścig nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale niektóre z tych wyścigów krajowych dają ogromne możliwości dla lokalnych zawodników, drużyn spoza WorldTour i dla lokalnych fanów, a taka przerwa w kalendarzu nie jest dobra dla sportu.”

Allert został awansowany na stanowisko dyrektora generalnego podczas znaczących zmian kadrowych w Ineos Grenadiers w ostatnich miesiącach 2023 r., a Dave Brailsford wycofał się ze stanowiska kierowniczego na stanowisko nadzorujące zaangażowanie firmy w szereg różnych dyscyplin sportowych. Będzie to obejmować działalność w Manchesterze United po wielomiliardowej inwestycji Ineos w klub Premier League.

Oprócz Tour of Britain firma SweetSpot była także organizatorem wyścigu Women’s Tour, który po odwołaniu w 2023 r. z powodu braku sponsorów i funduszy, obecnie wygląda na to, że zniknie z kalendarza Women’s WorldTour.

W listopadzie firma British Cycling wydała oryginalne oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​nadal angażuje się w zorganizowanie wyścigu mężczyzn, nie wspominając o wyścigu kobiet, ale w zaktualizowanym oświadczeniu skierowanym do Tygodnik Rowerowy dodał, że „dokładają wszelkich możliwych starań, aby Tour of Britain i wyścig etapowy UCI Women’s World Tour odbyły się w 2024 r. i później”.

Rozumie się, że British Cycling opowie więcej o swoich możliwych planach na przyszłość obu wyścigów w przyszłym tygodniu.

W ostatnich latach brytyjska scena kolarska doświadczyła wielu ciosów i prawdopodobnie pozostaną tylko dwa wyścigi UCI, jeśli British Cycling, z pomocą Ineos Grenadiers i innych, nie będzie w stanie ożywić wyścigu po trudnościach finansowych – Rutland-Melton CiCLE Classic (1.2) i Ride London Classique (2.WWT).

Dziesięć lat od chwili, gdy kolarstwo w Wielkiej Brytanii osiągnęło swój szczyt, organizując Tour de France 2014 wśród szczytowych osiągnięć Bradleya Wigginsa, Chrisa Froome’a, Marka Cavendisha i Team Sky, scena ta doświadczyła poważnego upadku, a dziedzictwo początku 2010 roku może zniknąć.

Tour of Britain 2023 wygrał Wout van Aert (Visma-Lease a Bike), a Ineos Grenadiers odetchnęli z ulgą w swoim domowym wyścigu dzięki zwycięstwu Carlosa Rodrígueza na ostatnim etapie w Caerphilly. Wyścigi spotkały się z ostrą krytyką ze względu na w dużej mierze powtarzalny zestaw płaskich finiszów na sześciu z ośmiu etapów, oferujących podobne sprinty bez zbyt ekscytujących wyścigów.

Women’s Tour ostatni raz odbył się w 2022 r. i wygrała go Elisa Longo Borghini (Lidl-Trek), ale nie powrócił w 2023 r. po nieudanej próbie zgromadzenia wystarczającej ilości środków w ramach crowdfundingu, więc organizatorzy nie mieli innego wyjścia, jak odwołać wydarzenie.

Dodaj komentarz