Henok Mulubrhan wybrany Afrykańskim Kolarzem Roku 2023

Henok Mulubrhan – nowa gwiazda afrykańskiego kolarstwa zdobywa nagrodę Cyklisty Roku 2023. Erytrejczyk triumfuje w prestiżowym konkursie, wygrywając po raz pierwszy w swojej karierze. Zdobył sześć z siedmiu zwycięstw w sezonie, w tym tytuł mistrza w wyścigu Tour of Qinghai Lake, i wkracza do elity kolarstwa światowego.

Henok Mulubrhan zdobył nagrodę Afrykańskiego Cyklisty Roku w sezonie 2023.

Erytrejczyk pokonał rodaka Biniama Girmay’a (Intermarché-Circus-Wanty) i po raz pierwszy w swojej karierze odebrał nagrodę, ścigając się dla włoskiego zespołu ProTeam Green Project-Bardiani CSF-Faizanè.

24-letni Mulubrhan, który podpisał kontrakt z Astaną Qazaqstan na lata 2024 i 2025, odniósł w tym sezonie sześć z siedmiu zwycięstw w karierze, w tym zwycięstwo etapowe i tytuł w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour of Qinghai Lake w lipcu.

Na początku roku wygrał także dwa etapy Tour du Rwanda, wygrywając wyścig szosowy podczas Mistrzostw Afryki Kontynentalnej po raz drugi z rzędu w lutym w Akrze.

„Jestem naprawdę szczęśliwy, że zdobyłem to trofeum. Bardzo marzyłem o tym, aby zostać najlepszym afrykańskim jeźdźcem. Przez 3 lata byłem w pierwszej piątce i w końcu je zdobyłem” – powiedział Mulubrhan według jednego z oświadczenie wydane przez organizatorów wyścigu etapowego Tropicale Amissa Bongo, którzy ufundowali nagrodę.

„Ten rok to najlepszy sezon w mojej karierze, wygrałem Tour of Rwanda i Tour Qinghai Lake, a także zostałem mistrzem Afryki! Chciałbym podziękować mojemu zespołowi Green Project-Bardiani CSF- Faizanè i wszyscy moi koledzy z drużyny w tym sezonie to trofeum również należy do nich! Chcę także podziękować mojej rodzinie i fanom, którzy wspierali mnie w zdobyciu tego trofeum.

Mulubrhan wcześniej ścigał się w drużynie rozwojowej NTT Continental i niemieckim zespole Continental Bike Aid, zanim dołączył do Bardiani w kwietniu ubiegłego roku. W przyszłym roku po raz pierwszy wystartuje w WorldTour i ma nadzieję wziąć udział w większej liczbie wyścigów Grand Tour po swoim trzytygodniowym debiucie w Giro d’Italia w maju.

Jest ósmym kolarzem z Erytrei, który zdobył tę nagrodę. Głosowanie nad nią odbywało się w 12 edycjach przez 25-osobowe jury pod przewodnictwem Bernarda Hinaulta. Girmay zdobywał ten tytuł w ciągu ostatnich trzech lat po serii historycznych wyników, w tym srebra w szosowych mistrzostwach świata do lat 23 w 2021 r. oraz zwycięstwach w Gent-Wevelgem i w Jesi na Giro d’Italia w następnym sezonie.

W 2023 roku Girmay miał zakłócony sezon, ale mimo to zakończył rok zwycięstwami etapowymi na Volta a la Comunitat Valenciana i Tour de Suisse. W głosowaniu pokonał marokańskiego kolarza Achrafa Eda Doghmy’ego i zajął trzecie miejsce.

Ed Doghmy odniósł w tym roku dziewięć zwycięstw, w tym tytuł mistrza kraju na drodze Tour du Bénin oraz etapy Tour du Cameroun i Tour du Faso.

Mulubrhan był także czołowym afrykańskim kolarzem w tym sezonie w rankingach UCI, zajmując 107. miejsce z 844,75 punktami. Girmay był 113. z 793 punktami, a Ed Doghmy był 161. z 620 punktami.

Dodaj komentarz