Odświeżać

Witamy w relacji na żywo serwisu Kolartwo.info z trzeciego i ostatniego etapu kobiecego wyścigu Down Under.

Zwyciężczyni drugiego etapu Cecilia Uttrup Ludwig (FDJ-Suez) prowadzi w klasyfikacji generalnej z 2-sekundową przewagą nad Sofią Bertizzolo (UAE Team ADQ) i 3 sekundami nad Ruby Roseman-Gannon (Liv AlUla Jayco). Zacięta GC z 25 kolarzami, wszyscy w odległości 10 sekund od lidera.

Za niecałe 10 minut rozpocznie się trzeci etap kobiecego wyścigu Down Under. Rozpoczynający się w Adelajdzie etap o długości 93 km kieruje się w stronę wybrzeża, aby zapewnić ostatnie wyzwanie, słynne wzgórze Willunga Hill, podjazd o długości 3 km ze średnim nachyleniem 7,4% i maksymalnym 15,6%.

Zapytana, co sądzi o wejściu na wzgórze Willunga, Uttrup Ludwig odpowiedziała z uśmiechem: „Podoba mi się”. Więcej informacji znajdziesz w naszej analizie – O co walczyć w finale turnieju Women’s Tour Down Under w Willunga Hill.

Już tylko kilka chwil dzieli nas od neutralnego startu trzeciego i ostatniego etapu dla 85 kolarzy w peletonie.

Kolarze pokonują 7-kilometrowy odcinek neutralny w drodze na oficjalny start. Prognozowana na dziś maksymalna temperatura to 30 stopni Celsjusza przy zachmurzonym niebie. Wiatr wzmaga się, co może sprawić, że będzie ciekawie, ponieważ wyścig dotrze do wybrzeża na około 20 km przed powrotem w głąb lądu, aby zająć wzgórze Willunga.

Jedną z zawodniczek, którą warto dziś obejrzeć, jest Sarah Gigante (AG Insurance-Soudal). Australijczyk jest rekordzistą w najszybszym wejściu na Willungę i dał niesamowity występ, aby wygrać z przewagą ponad minuty na krajowej imprezie Santos Festival of Cycling w 2021 r. podczas wspinaczki.

Przeczytaj więcej o Gigante w jej wywiadzie dla redaktora Kolartwo.info Australia Simone Giuliani.

Flaga zrzucona przez dyrektora wyścigu Stuarta O’Grady’ego, opuszczamy strefę neutralną i rozpoczynamy wyścig!

To nie trwało długo. Pierwszy atak Amandy Poulsen (BridgeLane). Dołącza do niej Katia Ragusa (Human Powered Health)

Droga prowadzi od początku w górę, pierwszy QOM znajduje się zaledwie 3,8 km od etapu, podjazd kategorii 1 w Windy Point ze średnim nachyleniem 6% i maksymalnym nachyleniem 20%.

Do Poulsena i Ragusy dołączają Sophie Edwards (ARA – Slip Capital), Stine Dale (Coop-Repsol) i Karin Söderqvist (Lifeplus Wahoo), ale peleton mocno goni.

Jeszcze 90 km

Pięciu kolarzy – Ragusa, Poulsen, Edwards, Dale i Söderqvist w ucieczce niecałe 1 km od QOM. Peleton trzyma ich blisko.

Ragusa zajmuje się interesami i działa solo, aby zdobyć najwyższe punkty. To powinno zapewnić ogólną klasyfikację QOM. Edwards podskakuje i krzyczy na motocykl, żeby zszedł z drogi, a Ragusa wsuwa się za nią.

Edwards macha jej łokciem, żeby Ragusa mogła się przecisnąć, ale Ragusa kręci głową.

Ragusa wciąż nie daje sobie rady, podczas gdy Edwards, mistrz Oceanii, nadal naciska na prowadzenie. Prędkość peletonu wzrosła, ale jeszcze nie było poczucia pilności.

Gina Ricardo (BridgeLane) zeskakuje z boiska i wyrusza w samotny pościg do ucieczki.

Ricardo z łatwością doprowadził do przerwy, zdobywając trzy przewagi i mając 30 sekund zapasu energii. Ricardo jedzie prosto na przód z Ragusą na kole.

Jeszcze jeden jeździec, Stine Dale (Coop-Repsol), podskakuje, aby przegonić trzech jeźdźców z przodu, podczas gdy drzewa wirują na wietrze.

A teraz mamy razem czterech zawodników z przodu. Ragusa, Edwards, Dale i Edwards mają razem 32-sekundową przewagę na podjeździe bez kategorii. Peloton trzyma ich na krótkiej smyczy.

I wszystko wróciło do normy.

Jeszcze 75 km

Peloton dogonił wczesną przerwę czterech kolarzy, a FDj-Suez jest liderem w walce o ochrową koszulkę Uttrupa Ludwiga.

Dale atakuje ponownie, a Haylee Fuller (BridgeLane) i Lucie Fityus (ARA – Slip Capital) wskakują na jej kierownicę na 70 km przed metą.

Brak reakcji ze strony peletonu, a Fityus był najlepiej sklasyfikowanym kolarzem w GC, zajmującym 44. miejsce ze stratą 48 sekund.

Dokładnie na zawołanie. Holenderskie drużyny wyjdą na prowadzenie, gdy wkrótce spodziewany jest boczny wiatr. Walcz o pozycję w peletonie, który utrzymuje ucieczkę trzech zawodników w 27 sekundach.

Uruchomienie pralki odbywa się w polu. Dużo ruchu, żeby pozostać w czołówce. Wiatr na razie osłabł, a pole rozłożyło się po całej drodze. Nie ma potrzeby cofać się przed trzema zawodnikami z przodu.

Walcz o pozycję w peletonie, gdy zbliża się zmiana kierunku. FDJ-Suez z przodu i Visma-Lease a Bike przejmują tempo.

Jeszcze 50 km

Ucieczka złapana tuż przed strefą zasilania. Liv AlUla Jayco wychodzi na pierwszy plan, aby uspokoić sytuację.

Na dystansie 4 km odbędzie się pierwszy średnio zaawansowany sprint tego dnia w Willunga, oferujący niezwykle ważne dodatkowe sekundy w postaci czasu oraz punkty za sprint.

Dwóch jeźdźców atakuje z przodu pod wiatr, co wywołuje deja vu, gdy Fityus i Dale próbują jeszcze raz. Zero reakcji ze strony peletonu.

Fityus jako pierwszy przekracza linię podjazdu do pośredniej linii sprintu w dzielnicy Township of Willunga w Dale.

Roseman-Gannon zeskoczył z koła kolegi z drużyny, aby zająć trzecie miejsce i zdobyć niezwykle ważne dodatkowe sekundy.

Lidl-Trek napędza peleton pędzący po szosie. Przerwa została pochłonięta. Jeźdźcy zwalniają tempo z tyłu.

Walcz o kontrolę na froncie pomiędzy FDJ-Suez, Lidl-Trek, Human Powered Health, UAE Team ADQ i Liv AlUla Jayco, a boczny wiatr popycha ich na drodze. Pozostałe drużyny również wychodzą na prowadzenie.

Gigante znajduje się około 7. koła od tyłu, a jej koledzy z drużyny próbują ją sprowadzić z powrotem w wietrzne warunki. Grace Brown (FDJ-Suez) również została przyłapana.

Gigante miał kłopoty przy bocznym wietrze. Została upuszczona i ma tylko jedną koleżankę z drużyny, Ally Wollaston, która może ją sprowadzić z powrotem. Brown również prowadzi pościg. Gigante zużył mnóstwo energii, aby dogonić przeciwnika przed skrętem w prawo.

Tiffany Cromwell (Canyon-Sram) narzuca tempo z przodu, siejąc spustoszenie wśród wspinaczy przy bocznym wietrze. I kolejny zakręt i zmiana kierunku wiatru.

Jeszcze 30 km

Silny wiatr utrudnia życie części zawodników.

Roseman-Gannon jest obecnie na czele klasyfikacji generalnej z Uttrupem Ludwigiem. Jeszcze jedna szansa na zdobycie dodatkowych sekund czasowych w związku z drugim sprintem pośrednim przed finałem na wzgórze Willungsa.

Na szczęście wszyscy jeźdźcy uniknęli psa na drodze, a niektórzy jeźdźcy jechali po trawie!

Jeszcze 25 km

Zredukowany peleton razem z chwilą wyciszenia przed końcową wspinaczką na Willungę.

Broniąca tytułu Brown narzuca tempo swojemu koledze z drużyny, liderowi na scenie Uttrupowi Ludwigowi.

Nasza własna Simone Giuliani., redaktorka australijskiego magazynu Kolartwo.info donosi, że na odsłoniętych odcinkach wspinaczki na Willungę wiał porywisty wiatr, przez co gałęzie drzew eukaliptusowych kołysały się, gdy otwierały się widoki na okolicę.

Wyniki drugiego sprintu pośredniego:

1 – Dominika Włodarczyk (ZEA Team ADQ)

2- Georgia Baker (Liv AlUla Jayco)

3- Ruby Roseman-Gannon (Liv AlUla Jayco)

Jeszcze 15 km

FDJ-Suez na czele peletonu zmierzającego w stronę słynnego wzgórza Willunga.

Dzięki premiom czasowym na dzisiejszym etapie Roseman-Gannon i Włodarczyk zajmują pierwsze miejsca w wirtualnej klasyfikacji generalnej, wyprzedzając Uttrupa Ludwiga o jedną sekundę.

Upadek z tyłu peletonu na ciasnym prawym zakręcie. Kate Richardson (Lifeplus Wahoo) upadła, szybko wstała i wróciła na rower.

Około 7km do podnóża wzgórza Willunga, z zastojem w peletonie.

Zablokuj czołowy wiatr na mniej niż 9 km do pokonania. Elynor Backstedt z Lidl-Trek znajduje się na czele peletonu, który przeciska się obok samochodów na poboczu drogi.

Jeszcze 7 km

Canyon-Sram pędzi na przód, przejmując kontrolę nad Lidl-Trek. Gigante skacze jo-jo, tyłem do przodu.

Nadchodzi dsm-firmenich PostNL na czele chronionej zawodniczki Franceski Barale, która ma na sobie najlepszą koszulkę młodego zawodnika

4 km do mety – Lauretta Hanson z Lidl-Trek odkłada młot i wyciąga peleton. Dużo uszkodzeń z tyłu.

Jeszcze 3 km

Walcz o pozycję u podnóża wzgórza Willunga!

Gigante wychodzi na przód, a za nim Uttrup Ludwig. Luki otwierają się przed Edwardsem, który walczy o powrót na boisko.

Przyspieszenie Gigante przyciąga ze sobą sześciu jeźdźców. Uttrup Ludwig siedzi na jej kole. Z przodu otwierają się luki!

Gigante znowu rusza i zrzuca wszystkich na 2,3 km przed metą! Zamieszanie w peletonie.

Uttrup Ludwig spadł teraz na trzecie kołowrotek. Spratt kontratakuje.

Jeszcze 1,5 km. Gigante cały czas utrzymuje tempo na czele, mając 8 sekund na dogonienie grupy z Uttrupem Ludwigiem i Sprattem.

Uttrup Ludwig zostaje pokonany.

Gigante goni 19-letnia Nienke Vinke (dsm-firmenich PostNL). Za nimi plasują się Spratt i Neve Bradbury (Canyon-Sram).

Sarah Gigante królową Willunga Hill wygrywa 3. etap!

Nienke Vinke zajmuje drugie miejsce. Neve Bradbury (Canyon-Sram) wyprzedza Amandę Spratt i zajmuje trzecie miejsce.

Cóż za gigantyczny przejazd Gigante, który zwycięża w klasyfikacji generalnej kobiecego Tour Down Under w 2024 roku.

Sarah Gigante (AG Insurance-Soudal) dominuje na Willunga Hill, wygrywając trzeci etap i zwyciężając w klasyfikacji generalnej kobiecego Tour Down Under 2024

WILLUNGA HILL AUSTRALIA, 14 STYCZNIA Sarah Gigante z Australii i zespół AG Insurance Soudal Team świętują na mecie jako zwyciężczyni etapu podczas 8. Santos Womens Tour Down Under 2024, etap 3, etap o długości 934 km z Adelajdy do Willunga Hill 370 m UCIWWT, 14 stycznia 2024 r. w Willunga Hill w Australii Zdjęcie: Tim de WaeleGetty Images

(Zdjęcie: Getty Images)

Sarah Gigante (AG Insurance-Soudal) zwyciężczynią wyścigu kobiet Down Under 2024

Sarah Gigante (AG Insurance-Soudal) zwyciężczynią wyścigu kobiet Down Under 2024

(Zdjęcie: Getty Images)