Gigante o odejściu z Movistar i nowym początku: „To po prostu nie był najlepszy wybór dla nas obu”

Bez względu na to, ile uderzeń otrzymała Sarah Gigante, wydaje się, że jest jedna rzecz, która pomaga Australijce podnosić się na duchu – po prostu uwielbia jeździć i ścigać się na rowerze – i to w dużej mierze jest powodem, dla którego rozpoczyna nowy sezon z AG Insurance-Soudal zamiast Movistar.Gigante znalazła się w centrum uwagi, gdy wyszła prosto z kategorii juniorek, aby w 2019 r. zdobyć tytuł elitarnej australijskiej drużyny szosowej kobiet, a w 2022 r. wskoczyła do czołówki zespołów, podpisując trzyletni kontrakt z Movistar.

Bez względu na to, ile uderzeń otrzymała Sarah Gigante, wydaje się, że jest jedna rzecz, która pomaga Australijce podnosić się na duchu – po prostu uwielbia jeździć i ścigać się na rowerze – i to w dużej mierze jest powodem, dla którego rozpoczyna nowy sezon z AG Insurance-Soudal zamiast Movistar.

Gigante znalazła się w centrum uwagi, gdy wyszła prosto z kategorii juniorek, aby w 2019 r. zdobyć tytuł elitarnej australijskiej drużyny szosowej kobiet, a w 2022 r. wskoczyła do czołówki zespołów, podpisując trzyletni kontrakt z Movistar. W grudniu ogłoszono, że kontrakt zostanie skrócony, a 23-letni kierowca zamiast tego przejdzie do AG Insurance-Soudal na rok 2024.

„Movistar bardzo mnie wspierał, zwłaszcza że moje lata były tak zniszczone, więc okazali mi ogromną cierpliwość i nie mogę im wystarczająco podziękować” – powiedział Gigante Wiadomości rowerowe podczas pobytu w Adelajdzie na trasie kobiecej Down Under. „Ale myślę, że to po prostu nie było najlepsze rozwiązanie dla żadnego z nas.

„Kocham ten zespół, ale potrzebowałem po prostu więcej okazji do wyścigów”.

Pierwsze lata swojej kariery Gigante były trudne, związane z pandemią Covid-19, kontuzjami i chorobą. Przez cztery sezony starała się zdobyć doświadczenie w europejskim sezonie pełnym wyścigów, ale za każdym razem było ono mocno ograniczane.

Kiedy więc Gigante odbudowała kondycję i do połowy 2023 r. ponownie zaczęła ścigać się lokalnie w Australii, po problemach zdrowotnych na początku sezonu, nie mogła się doczekać, aby ponownie wywalczyć dobry wynik w Europie z Movistarem. Ustawiła się w kolejce do swojego pierwszego wyścigu w sezonie z Movistarem podczas Tour of Slovenia w sierpniu i to wszystko.

Zgrany skład wspinaczkowy Movistar oznaczał, że Gigante nie wybierano do wyścigów, a zamiast tego umieszczono ją w rezerwie, a to oznaczało, że nie było tak pożądanej szansy na ulepszenie jej umiejętności wyścigowych ani możliwości przetestowania jej formy. Bardzo jej tego zależało, biorąc pod uwagę, że podczas treningów płynęły rekordy życiowe.

„Po prostu spędzałem czas” – powiedział Gigante. „Ale pozostało mi tylko pojechanie do Skandynawii, a potem pojawiła się myśl, że nie bardzo wiem, do jakiego wyścigu mogę się przygotować w następnym wyścigu… szczególnie, gdy byłem tak pełen determinacji, że nie chciałem niczego przegapić”.

Sezon szybko zbliżał się do końca, a w związku z nielicznym kalendarzem wyścigów na rok 2023 pojawiły się obawy, że rok 2024 przyniesie kolejny rok ograniczonych możliwości ścigania się. Tak się złożyło, że Gigante rozmawiała wówczas z Australijką Anyą Louw na temat jej zespołu AG Insurance-Soudal – byłego składu rozwojowego, który w tym sezonie przeszedł na poziom Women’s WorldTour.

„Wiem, że przede mną długa droga, jeśli chodzi o rozwój i poprawę jako kolarz, i widzę, że oni też mają taką wizję, mimo że mają kilku naprawdę czołowych zawodników, takich jak Ashleigh Moolman-Pasio, mają też wielu młodych zawodników jeźdźcy… mają długoterminową wizję”.

To zapoczątkowało proces, w wyniku którego najpierw stał się zespołem znajdującym się na liście życzeń, a następnie stał się rzeczywistością, gdy pod koniec grudnia Movistar ogłosił, że Gigante za obopólną zgodą skróci jej kontrakt. AG Insurance-Soudal wkrótce rozpowszechniła wiadomość, że dołączy.

„Jestem bardzo zadowolona z przybycia Sary” – powiedziała w ogłoszeniu menadżerka AG Insurance-Soudal Natascha den Ouden. „Kiedy rozmawialiśmy na początku października, jej ambicje były wyraźne.

„Sarah miała trudny okres, ale jej wyniki jako młodej zawodniczki pokazują jej ogromny talent. Jestem pewien, że Sarah wróci na swój dawny poziom i będzie ogromnym atutem w wyścigach etapowych i klasykach walońskich”.

Sarah Gigante w zwycięskiej formie, ustawiając się wraz z reprezentacją Australii na Festiwalu Kolarskim Santos w 2021 r. i wygrywając na szczycie wzgórza Willunga

Sarah Gigante w zwycięskiej formie, ustawiając się wraz z reprezentacją Australii na Festiwalu Kolarskim Santos w 2021 r. i wygrywając na szczycie wzgórza Willunga (Zdjęcie: Getty Images)

Gotowy do wyścigu, ale nie wszystko gładko

Gigante znalazła nowy dom, a jej entuzjazm do nowego sezonu i budowania formy był wyraźny. W grudniu brała udział w wyścigu na szczeblu stanowym, Tour of Bright, który pobił rekordy Stravy Queen of the Mountains i zapewnił ogólne zwycięstwo, z prawie pięciominutową przewagą na koniec trzyetapowego wydarzenia. Następnie budowa była kontynuowana, a treningi przeniosły się do Ballarat, podczas gdy ona przygotowywała się do rozpoczęcia nowego sezonu ze swoim nowym zespołem, który w 2024 r. awansował do poziomu Światowej Drużyny Kobiet.

„To niesamowite. Wkroczyłem do akcji w idealnym momencie”, powiedział Gigante. „Nadal mają świetną równowagę między młodością i ekscytacją i… Nie wywieramy na nas zbyt dużej presji i rozumieją, że mamy słabości, ale jednocześnie są bardzo profesjonalni i mają naprawdę wielkie cele w tym roku, szczególnie z Ashleigh Moolman Pasio.

„To świetne połączenie rozwoju i wyników”.

Decyzja oznaczała również, że w styczniu będzie mogła ścigać się w australijskich krajowych mistrzostwach szosowych z nową koleżanką z drużyny Anyą Louw, z którą regularnie spotykała się w Ballarat, a następnie spotka się z resztą zespołu podczas Tour Down Under i Wyścig Cadel Evans Road w Australii.

Nie był to jednak najłagodniejszy start podczas zawodów otwierających w jej nowym stroju drużynowym, czyli elitarnej jazdy na czas kobiet na Mistrzostwach Kraju, którą wygrała zarówno w 2021, jak i 2020 roku. To wyścig podczas zawodów, na których się skupiała. , ciężko trenując na rowerze do jazdy na czas, ale potem zjechała z rampy startowej i wpadła prosto w maszynę. Oznaczało to, że musiała zacząć od nowa.

„Myślę, że pomogły mi duże, bardzo duże niepowodzenia, jakie przeżyłem w przeszłości” – powiedział Gigante. „Umiałem zachować względny spokój w sytuacji, gdy wskoczyłem na rower, ktoś mnie wyprzedził na minutę przed końcem, a ja nie miałem mocy, tętna ani odpowiedniego roweru, ale mogłem dać z siebie wszystko strzelił i wykonał stosunkowo dobrą jazdę na czas.”

Następnie 23-latka zajęła 11. miejsce w wyścigu szosowym, po tym jak peleton przegonił trójkę, w której znajdowała się na końcowych etapach wyścigu o tytuł. Następnie, aby kalendarz tykał zgodnie z planem, w piątek 12 stycznia ustawiła się w kolejce na Santos Women’s Tour Down Under w Australii Południowej.

Pierwszy dzień wyścigu Women’s WorldTour był mocny dla zespołu AG Insurance-Soudal. Ally Wollaston odniosła sprint na pierwszym etapie, dobiegając do mety w odpowiednim czasie, ale w niedzielę oczy wszystkich zwrócą się w stronę Gigantyczny. Ten etap kończy się na szczycie Willunga Hill, wspinaczki, na której ustanowiono rekord po zwycięstwie w etapie Festiwalu Kolarskiego w Santos w 2021 r. – krajowym wyścigu zastępującym międzynarodową imprezę odwołaną przez Covid-19 – gdzie zwyciężyła nad Willungą minutę przewagi nad najbliższym rywalem.

„Głównie mam nadzieję, że dam z siebie wszystko, oby nie pechowo” – powiedziała Gigante przed wyścigiem swoich aspiracji podczas Women’s Tour Down Under. „Ale mam na myśli, że po prostu dam z siebie wszystko i mam nadzieję, że sprawię, że zespół będzie ze mnie dumny i uszczęśliwiony, że mnie pozyskali, ponieważ naprawdę wykorzystali dla mnie szansę.

„Oczywiście nie mam żadnych wyników ani doświadczenia wyścigowego z ostatnich kilku lat, więc było naprawdę wspaniale, że mogłem dołączyć do zespołu i po prostu chcę dać z siebie wszystko dla nich”.

(Redakcja zauważa – Jak się okazało, jej najlepszy występ był spektakularny. W kilka godzin po opublikowaniu tego artykułu, od samego początku podjazdu podkręciła tempo i odskoczyła od wszystkich swoich rywalek, zdobywając dla swojej nowej drużyny zwycięstwo etapowe i ogólne na szczycie Willunga)

CAMPBELLTOWN AUSTRALIA, 12 STYCZNIA Sarah Gigante z Australii i AG Insurance Soudal Team rywalizują podczas 8. wyścigu Santos Womens Tour Down Under 2024, etap 1, etap o długości 939 km z Hahndorf do Campbelltown UCIWWT, 12 stycznia 2024 r. w Campbelltown Australia Zdjęcie: Tim de WaeleGetty Images

Sarah Gigante (AG Insurance-Soudal) na czele grupy podczas Tour Down Under 2024 (Zdjęcie: Getty Images)

Europejski sezon

Po zakończeniu styczniowego sezonu wyścigowego Gigante ponownie wyruszy do Europy, być może rozpoczynając sezon nieco później na Strade Bianche lub Trofeo Binda, a poza tym plan nie jest jeszcze ustalony.

„Jestem po prostu podekscytowany, mam nadzieję, że w tym roku pojawią się dobre możliwości, będę zdrowy, szczęśliwy i mam nadzieję, że nastąpi duża poprawa” – powiedział Gigante.

Zapytana, czy ma nadzieję, że program mógłby obejmować start w Tour de France, odpowiedziała: „Jest tak wiele wspaniałych wyścigów, które chciałbym wziąć udział”.

„Oczywiście pewnego dnia zdecydowanie chciałbym wziąć udział w Tour de France, ale nie byłbym zdruzgotany, jeśli to przegapię. Ominęły mnie ostatnie dwa lata i przeżyłem. Mam nadzieję, że tam będę, ale jeśli nie, będę bardzo mocno kibicować na kanapie.”

Jednak bez względu na to, w jakich wyścigach bierze udział, wyzwania ostatnich lat i to, jak bardzo Gigante tęskniła za jazdą konną i wyścigami, gdy nie była w stanie tego robić, utwierdziły ją w tym, czym jest dla niej ten sport.

„Nauczyłem się, jak bardzo kocham mój rower. Kiedy nie mogę jeździć na rowerze, jest to trudne, ale kiedy już mogę, naprawdę to doceniam i po prostu naprawdę wiem, że chcę tu być”.

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z Tour Down Under i Women’s Tour Down Under, w tym do relacji z Australii, najświeższych wiadomości i analiz. Dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz