Gianni Moscon dołącza do drużyny Soudal-QuickStep na 2024.

Gianni Moscona – kontrowersyjna postać, która może odmienić losy zespołu Soudal-QuickStep w nadchodzących sezonach. Jego kontrowersje z przeszłości a także nadzieje na przyszłość w cieniu liderów drużyny. Czy Włoch zdoła odkupić swoje grzechy i stać się kluczowym elementem grupy na 2024 rok?

Soudal-QuickStep mianowało Gianniego Moscona 27. i ostatnim zawodnikiem w swoim składzie na 2024 rok, dając kontrowersyjnemu Włochowi szansę na uratowanie kariery po dwóch trudnych sezonach w Astanie Qazaqstan.

Soudal-QuickStep podpisał kontrakt z wieloma zawodnikami neoprofesjonalnymi na rok 2024, więc może liczyć maksymalnie 30 zawodników. Jednak menadżer zespołu Patrick Lefevere ograniczył swoje inwestycje w nowych zawodników na rok 2024, a znaczna część jego budżetu na zawodników przeznaczona jest na pensje liderów zespołu Remco Evenepoela i Juliana Alaphilippe.

Mikela Landy to jedyny duży transfer na rok 2024, ponieważ Evenepoel debiutuje na Tour de France, a Luke Lamperti z USA jest uważany za przyszły talent w sprintach i klasykach.

Moscon wraz z Kasperem Asgreenem i Yvesem Lampaertem dołączy do składu Soudal-QuickStep na klasyki. „La Gazzetta dello Sport” zasugerowała, że ​​Moscon może być także ważnym zawodnikiem wspierającym Evenepoela podczas Tour de France, zwłaszcza na etapie szutrowych dróg do Troyes.

Het Laatste Nieuws określił Moscona jako „kontrowersyjnego” ze względu na liczbę incydentów w jego karierze. W jego kartotece znajdują się znęcanie się na tle rasowym wobec Kevina Rezy podczas Tour de Romandie 2017, wydalenie z Tour de France 2018 za wycelowanie pięścią w Élie Gesbert oraz dyskwalifikację z wyścigu Kuurne-Brussel-Kuurne 2020 za porzucenie roweru na Jensie Debusschere.

„Myślę, że ludzie, którzy naprawdę mnie znają, wiedzą również, jaki jestem” – zasugerował Moscon po tym, jak był bliski zwycięstwa w wyścigu Paryż-Roubaix 2021.

„Oczywiście, że dojrzałem, ale zasadniczo jestem tą samą osobą”.

Moscon cierpiał na długotrwałą pandemię Covid-19 w 2022 r. i od tego czasu boryka się z wieloma problemami. Soudal-QuickStep dał mu szansę na uratowanie kariery.

„Przybycie tutaj (Soudal-QuickStep) po dwóch trudnych latach w mojej karierze wiele dla mnie znaczy i chcę podziękować wszystkim za obdarzenie mnie zaufaniem” – powiedział Moscon.

„Soudal Quick-Step to jeden z największych zespołów na świecie. Widziałem, że ścigając się z tym składem w klasykach przez te wszystkie lata, zawsze był to zespół, na który trzeba było uważać, zespół, który był we właściwym miejscu we właściwym momencie i sprawiło, że wyścig był trudny. To był jeden z moich celów, kiedy pewnego dnia zostałem zawodowcem i zacząłem jeździć w drużynie Soudal Quick-Step, i jestem zachwycony, że stanie się to w przyszłym sezonie”.

Moscon nazywany jest „il Trattore” ze względu na swoją władzę i zamiłowanie do rolnictwa we włoskiej Val di Non, gdzie jego rodzina uprawia jabłka. Ciężko pracujący domator Tim Declercq był znany jako El Tractor firmy Soudal-QuickStep, ale wyjechał do Lidl-Trek. Moscon zastępuje go na stanowisku kluczowego zawodnika w 27-osobowym składzie.

Lefevere jest przekonany, że Moscon może odegrać ważną rolę w Soudal-QuickStep w 2024 r.

„Znamy Gianniego od dawna, odkąd był jeszcze amatorem” – powiedział Lefevere.

„To bardzo utalentowany zawodnik, który przyciągał wzrok już od czasów U23 dzięki dobrym wynikom, jakie uzyskał w wyścigach takich jak Piccolo Giro di Lombardia i Tour de l’Avenir, i który nadal pokazywał, do czego jest zdolny, także w sezonie rankingi zawodowców.

„Będzie ważnym dodatkiem do naszego składu na przyszły sezon i jesteśmy pewni, że w naszym zespole może pokazać piękne rzeczy w 2024 roku”.

Dodaj komentarz