Ganna i Viviani łączą siły na torze i szosie w debiutanckim sezonie 2024 w Australii

Filippo Ganna, Elia Viviani, and other key members of the Italian men’s track cycling team are set to kick off the 2024 season with the Tour Down Under in Australia, followed by the Track Nations Cup in Adelaide on February 2nd as part of their preparations and qualifications for the Olympic Games in Paris in 2024. With their sights set on redemption after a recent defeat to Denmark in Paris, Italy aims to reclaim their victory in the men’s team pursuit at the 2021 Tokyo Olympics.

Filippo Ganna, Elia Viviani i inni kluczowi członkowie męskiej reprezentacji Włoch w kolarstwie torowym mają rozpocząć sezon 2024 od wyścigu Tour Down Under w Australii, a następnie wziąć udział w torowym Pucharze Narodów w Adelajdzie 2 lutego w ramach przygotowań i kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Ganna zakotwiczy w drużynie pościgowej na torze, a także pojedzie w jeździe indywidualnej na czas w Paryżu, ale harmonogram zawodów oznacza, że nie może również wziąć udziału w wyścigu szosowym. Ganna potwierdził już, że pojedzie w Giro d’Italia i przegapi Tour de France, aby być w najlepszej formie na Paryż.

Włochy wygrały pościg drużynowy mężczyzn w Tokio w 2021 roku i chcą zrehabilitować się za niedawną porażkę z Danią w Paryżu.

„Moim głównym celem na ten sezon są igrzyska olimpijskie. Pojadę w Giro d’Italia, ale nie w Tour de France” – potwierdził w zeszłym tygodniu podczas prezentacji trasy Giro d’Italia przed rozpoczęciem sezonu.

Viviani zamierza wystartować na torze w Omnium i Madisonie, które są jego możliwymi celami w ostatnim występie na Igrzyskach Olimpijskich. Do dwóch kolarzy Ineos Grenadiers prawdopodobnie dołączy w Australii Manlio Moro, który będzie jeździł dla Movistaru w 2024 roku oraz być może Jonathan Milan i Simone Consonni, którzy muszą jeszcze sfinalizować swoje programy wyścigowe po przejściu do Lidl-Trek na 2024 rok.

Włoska kobieca drużyna torowa stoi w obliczu podobnego dylematu na torze i szosie, a Elisa Balsamo, Chiara Consonni, Martina Fidanza i Martina Alzini muszą łączyć wyścigi ze swoimi profesjonalnymi drużynami i drużyną narodową.

Trener włoskiej kadry narodowej Marco Vila podkreślił trudność połączenia programu wyścigów szosowych WorldTour z ambicjami olimpijskimi, ujawniając drogę włoskich kolarzy torowych do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

„Szosa i tor są nie do pogodzenia. Ganna pojedzie w wyścigu drużynowym i jeździe na czas. Kobiety mają większą szansę na ściganie się, ponieważ wyścig szosowy zaplanowano na sobotę (27 lipca), a pościg drużynowy rozpocznie się we wtorek”.

Włoska drużyna narodowa odbędzie obozy treningowe na Sycylii w połowie listopada i w grudniu, a także będzie trenować na torze w czterodniowych blokach we Włoszech, w tym jeden między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Kolarze WorldTour również będą musieli połączyć treningi kadry narodowej ze zgrupowaniami drużyny WorldTour.

Mistrzostwa Europy w Holandii w dniach 10-14 stycznia będą kluczowym sprawdzianem dla włoskiej reprezentacji torowej, ale Tour Down Under odbywa się w tym samym czasie.

„Viviani, Ganna Moro nie pojadą w mistrzostwach Europy, ponieważ prawdopodobnie wyjadą na Tour Down Under. Ale Ineos i Movistar wyraziły już zgodę na ich udział w Pucharze Narodów”, powiedział Villa. La Gazzetta dello Sport.

„Milan i Consonni rozmawiają ze swoją ekipą o programie i wkrótce dowiemy się, czy pojadą w mistrzostwach Europy, czy też w Tour Down Under. Wszystkie kobiety powinny być w Holandii”.

La Gazzetta dello Sport zasugerowała, że Ganna pojedzie w Mediolan-San Remo (16 marca) i Paryż-Roubaix (7 kwietnia), po czym ponownie przesiądzie się na tor na Puchar Narodów w Milton w Kanadzie w dniach 12-14 kwietnia, ostatni Puchar Narodów przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Milan i Balsamo mogą zrobić to samo.

„Mam nadzieję, że będę miał najlepszych kolarzy do wyścigów drużynowych kobiet i mężczyzn w Kanadzie. Odbędą się one po klasykach, ale przed treningiem do męskiego Giro d’Italia” – powiedział Villa.

Wyniki mistrzostw świata w 2023 roku i dwa najlepsze wyniki w zawodach Pucharu Narodów w 2023 i 2024 roku mają kluczowe znaczenie dla kwalifikacji olimpijskich.