Fundament Petra Sagana na 2024 MTB w Abu Dhabi

Peter Sagan, znany doskonale z sukcesów w kolarstwie szosowym, przygotowuje się do walki o medale w kolarstwie górskim na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku. Po zakończeniu kariery szosowej skupił się na budowie formy na nieutwardzonych trasach. Czy słowacki mistrz jest w stanie pokonać nowe wyzwania i osiągnąć sukces w zupełnie innej dyscyplinie?

Oczekuje się, że walka Petera Sagana o chwałę na Igrzyskach Olimpijskich rozpocznie się 11 lutego 2024 r. inauguracyjnym wyścigiem przełajowym MTB HERO Abu Zabi. Stamtąd zaplanował trzy wyścigi XCO w Europie na międzynarodowych terenach, zanim wystartuje w Brazylii w pierwszej rundzie sezonu Pucharu Świata UCI.

Niedawno zakończył karierę szosową w UCI i na rok 2024 Sagan skupił się na jednym celu – Paryżu. Ale podczas gdy on był „człowiekiem” Tour de France na Polach Elizejskich, zdobywając siedem tytułów w klasyfikacji punktowej, tym razem meta na nieutwardzonym torze Elancourt Hill Igrzysk Olimpijskich, zawodów MTB w biegach przełajowych mężczyzn, które odbędą się 29 lipca .

„A moje plany na przyszły rok? Zrobię obóz przygotowawczy w Republice Południowej Afryki, a następnie pojadę prosto do Abu Zabi na pierwszy wyścig, który odbędzie się 11 lutego” – powiedział w wywiadzie dla Cyclinguptodate.com. „Zawsze mówiłem: urodziłem się na MTB, „umrę” na MTB.”

Pod koniec lutego Sagan wystartuje w dwóch hiszpańskich wyścigach: Internacionales de Chelva 18 i Super Cup Massi Banyoles tydzień później. W połowie marca uda się na Puchar Francji do Marsylii. Kalendarz kolarstwa górskiego UCI na przyszły rok obejmuje osiem przystanków na wyścigi przełajowe, z czego pierwsze dwa odbędą się w kwietniu w Brazylii, a na obu spodziewano się Sagana.

Na tygodnie poprzedzające zawody Sagan mówił, że będzie budował siłę na siłowni, a także skupi się na podstawach. „Decydującym punktem jest dla mnie technika: muszę się poprawić”.

„Aby być maksymalnie przygotowanym do MTB, staram się zrobić dobre podstawy. Podkład jest zawsze ważny, zwłaszcza zimą. Ale i tak dodam trochę jakości, bez przesady” – powiedział słowackiemu dziennikarzowi Aktualne informacje o jeździe na rowerze.

Trzykrotny szosowy mistrz świata startował dla Słowacji na Igrzyskach Olimpijskich w Rio w 2016 r. w przełajowym rowerze górskim. Przebita opona na początku wyścigu wykluczyła go z rywalizacji o medale i opuścił Igrzyska w Tokio z powodu kontuzji. Jego korzenie w kolarstwie sięgają kolarstwa górskiego, kiedy w 2008 roku zdobył tytuł mistrza świata juniorów.

Aby zakwalifikować się do XCO na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, chce tego lata zdobyć punkty Pucharu Świata. Przed nim jednak ciężka walka, aby zdobyć wystarczającą liczbę punktów, aby zakwalifikować się do reprezentacji Słowacji. Jako kraj Słowacja zajmowała 37. miejsce w rankingach krajów UCI i tylko 19 najlepszych krajów mogło wystartować. Jako jednostka ma czas do 26 maja na zgromadzenie punktów kwalifikacyjnych.

Na wyścigach MTB w 2024 r. Sagan będzie startował w „specjalnej koszulce, która będzie miała taką samą grafikę jak zespół Specialized Factory Racing Team, ale zostanie wyprodukowana przez Sportful, mojego osobistego sponsora”.

Zapowiedział, że nie weźmie udziału w górskich wyścigach etapowych, takich jak Cape Epic, ponieważ przygotowania były „zupełnie inne” niż do olimpijskich biegów przełajowych, które wymagają jedynie godziny pełnego wytworzenia energii. Dodał, że kilkudniowe zawody na rowerach górskich, takie jak Cape Epic, były trudniejsze niż wyścigi szosowe.

Jeśli chodzi o powrót na szosę, potwierdził, że chciałby ścigać się w zespole RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol, w którym jego starszy brat Juraj jest directeur sportif, ale nie było to jeszcze oficjalne. „Chciałbym wystartować z nimi w kilku wyścigach szosowych, ale tylko w ramach treningu przed MTB” – zauważa, że ​​mógłby ścigać się wiosną w kilku wyścigach 1.2 obejmujących Puchar Świata, takich jak GP Słowenii Istria, GP Goriska i GP Adria Mobil.

„Nie jest mi smutno, że kończę na szosie. Jestem więcej niż szczęśliwy, że mogę kontynuować jazdę na rowerze górskim i zobaczyć, czy jestem w stanie coś zrobić, czy nie” – powiedział Wiadomości rowerowe pod koniec swojej kariery drogowej tej jesieni.

Sagan ostatni raz wygrał na trasie trzy tygodnie temu, ubrany w strój TotalEnergys, odnosząc sprintowe zwycięstwo przed Tadejem Pogačarem (UAE Team Emirates) w Monako po 45 okrążeniach w wyścigu pokazowym Beking Monaco Criterium.

Dodaj komentarz