Evenepoel i Van Aert rozpoczynają kampanię olimpijską ITT

Wout van Aert i Remco Evenepoel zamierzają stawić czoła pierwszemu w 2024 roku testowi jazdy na czas na trudnej trasie Volta ao Algarve. Van Aert, powracający do jazdy na czas po przerwie zimowej, nie stawia sobie wyśrubowanych oczekiwań, podczas gdy Evenepoel dąży do rekordowego trzeciego zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Jakie wyniki przyniesie ten prestiżowy test? Czytaj dalej, by poznać kulisy tego sportowego widowiska.

Wout van Aert (Visma-Lease a Bike) i Remco Evenepoel (Soudal-Quickstep) w sobotnie popołudnie odbędą swój pierwszy w 2024 r. „na żywo” test jazdy na czas na torze Volta ao Algarve na trudnej 22-kilometrowej trasie w i wokół nadmorskiego miasta Albufeira.

Po rzadkim korzystaniu z roweru do jazdy na czas zimą Van Aert stwierdził, że nie ma żadnych oczekiwań co do znakomitych wyników w teście w Algarve. To powiedziawszy, w roku, w którym głównym celem dla niego była olimpijska jazda na czas, każdy wyścig z czasem jest ważny, czy to w Algarve, czy w dwóch, znacznie dłuższych wyścigach TT w Giro d’Italia.

Evenepoel to zupełnie inna historia, przynajmniej na krótką metę. Zaledwie cztery sekundy za liderem wyścigu Danim Martínezem (Bora-Hansgrohe) na jego radarze leży dążenie do rekordowego trzeciego zwycięstwa w klasyfikacji generalnej w Volta ao Algarve.

Chociaż zarówno kolarze, jak i ich zespoły będą mieli własne wewnętrzne cele, punkty porównawcze na tak głębokim polu jazdy na czas w Algarve sprawiają, że jest to jeszcze bardziej wartościowe ćwiczenie. Stefan Küng (Groupama-FDJ), Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) i Stefan Bissegger (EF Education EasyPost) to uznani specjaliści, a Martínez również jest czterokrotnym mistrzem Kolumbii w TT.

„Pod koniec 2023 roku przeprowadziliśmy testy w tunelu aerodynamicznym Specialized w Kalifornii” – powiedział trener Evenepoela Koen Pelgrim Derniere Heure w sobotę. „Nie mogę podać wszystkich szczegółów, ale wprowadziliśmy kilka drobnych zmian w stanowisku Remco, aby znaleźć najlepszą równowagę pomiędzy komfortem a wydajnością pod względem mocy i aerodynamiki. To jest kluczowe równanie.”

„Nie były to jakieś wielkie zyski, ale każdy szczegół może mieć decydujące znaczenie…”

Następnie w połowie stycznia Evenepoel wrócił do Mediolanu na drugą serię testów w tunelu aerodynamicznym, aby przetestować nową serię ochraniaczy na buty, a także różne kombinacje kombinezonów i kasków.

„Aby precyzyjnie określić, jak dużą różnicę może mieć ubiór zawodnika jazdy na czas” – powiedział Pelgrim – „różnica, jaka oddzieliła (złotego medalistę) Remco od (wicemistrza) Gannę w ostatnich Mistrzostwach Świata” – zaledwie 12 sekund – „mogła wszyscy dzięki swemu odzieniu”.

Według Derniere Heure, Van Aert zmienił także nieco swoją pozycję na rowerze do jazdy na czas, dzięki testom przeprowadzonym na torze w Zolder w Belgii. „Wróciliśmy do pozycji, którą miał w 2022 roku, z nieco uniesionymi ramionami” – powiedział gazecie trener Visma-Lease A Bike Mathieu Heijboer.

„Jeśli chodzi o testy, nic nie może się równać z wyścigiem, więc wypróbowanie tych zmian od początku sezonu jest szczególnie ważne, ponieważ pozwala później dostosować to, co będzie potrzebne w kluczowych terminach”.

Heijboer powiedział gazecie, że nie spodziewa się w sobotę najlepszego wyniku Van Aerta na tym etapie sezonu, szczególnie biorąc pod uwagę poziom zawodów. Nie stanowiło to jednak problemu, ponieważ jego początkowym głównym celem były klasyki, a cele letnie skupiały się dopiero w dalszej części roku.

„Przed Giro przeprowadzimy specjalne przygotowania obejmujące więcej testów, a przed igrzyskami spodziewamy się, że Wout wzniesie się na wysokość. Moim zdaniem takie podejście da mu znaczną przewagę nad kolarzami biorącymi udział w Tour de France. Ale cokolwiek się stanie, najbliższa sobota dostarczy nam wielu przydatnych informacji w niektórych obszarach.

Jego zespół twierdzi, że Evenepoel przez zimę trenował na rowerze TT raz lub dwa razy w tygodniu, a w poniedziałek odwiedził tor w Albufeirze. Będąc już zwycięzcą jazdy na czas w Algarve w 2022 r., kiedy po raz ostatni zwyciężył w klasyfikacji generalnej, kolarz sam powiedział reporterom, że ma nadzieję, że jego jazda na czas po raz kolejny wystarczy, aby w sobotę dostać żółtą kartkę.

Trasa w Albufeirze jest jednak o dziesięć kilometrów krótsza niż w 2022 r., kiedy Evenepoel zniszczył pole w jeździe na czas, a w drugiej połowie ma kilka bardzo technicznych odcinków. Co więcej, nawet jeśli przewyższenie będzie wynosić 322 metry – o 100 mniej niż w 2022 r. – krótka, wyczerpująca wspinaczka z nachyleniem 12% może dać się we znaki.

Evenepoel może prowadzić w sobotni wieczór, ale biorąc pod uwagę wyzwania związane z jazdą na czas, różnice w klasyfikacji generalnej mogą być nadal niewielkie.

Może się zdarzyć, że zamiast jazdy na czas, która często jest kluczowym czynnikiem na drodze do zwycięstwa w Volta ao Algarve, jeszcze bardziej decydujący o ostatecznym wyniku będzie bardzo pagórkowaty etap prowadzący do mety na szczycie w Malhao w niedzielę.

Dodaj komentarz