Elisa Balsamo zwycięża w etapie 1 Setmana Valenciana

„Elisa Balsamo (Lidl-Trek) zwyciężyła w otwierającym się sezonie 2024 wyścigu na etapie we wspólnej walencji w Gandii, by pokonać 17 kilometrów i dodanie niewiele, a także została pierwszą w rankingu. Jest to jedno z czterech i tak już etapów wyścigu.”

Elisa Balsamo (Lidl-Trek) pobiegła po zwycięstwo w swoim pierwszym wyścigu w sezonie 2024, pokonując Marianne Vos (Visma-Lease A Bike) i Noemi Rüegg (EF Education-Cannondale) i dojechała na metę na pierwszym odcinku toru Setmana Ciclista Volta Femenina de la Comunitat Valenciana.

Sprint rozpoczął się pod koniec 113-kilometrowego etapu pomiędzy Tavernes de la Valldigna i Gandia, a Victoire Berteau (Cofidis) dojechała na ostatnim kilometrze po samodzielnym pokonaniu ostatniego podjazdu tego dnia, 17 km przed metą.

Balsamo szybko dojechał do mety, a Vos, który ścigał się po raz pierwszy od operacji tętnicy biodrowej w sierpniu zeszłego roku, szybko zbliżał się do mety. Holenderka – wraz z nowym nabytkiem EF Rüeggiem – nie była jednak w stanie dorównać Włochce.

W rezultacie Balsamo prowadzi teraz w klasyfikacji generalnej o cztery sekundy przed drugim z czterech etapów, a Rüegg traci sześć sekund straty.

Anneke Dijkstra (VolkerWessels) jest czwarta ze stratą siedmiu sekund do drugiej z dwóch ucieczek tego dnia. Razem z Berteau wystartowała na 60 km przed metą, po tym jak Marjolein van’t Geloof (Hess Cycling) i Laura Molenaar (VolkerWessels) zostały wcześnie sprowadzone przez peleton.

Daniela Campos (Eneicat-CMTeam) również próbowała wykonać ruch, ale nie udało jej się dogadać z duetem i musiała wycofać się do peletonu. Obaj liderzy pokonali ostatnie 30 km z czterominutową przewagą, zdobywając kilka dodatkowych sekund podczas dziennego sprintu pośredniego (Berteau zajmuje w sumie piąte miejsce z ośmioma sekundami).

Uciekająca para miała jednak jeszcze do pokonania dwa ostatnie podjazdy etapu – Alto de Barxeta (2 km, nachylenie 5%) i Alto de Barx (6 km, nachylenie 4,8%).

W drugim z nich Lidl-Trek przyspieszył, gdy z przodu mistrz Francji Berteau pozostawił Dijkstrę w wyścigu po chwałę. Holenderski kolarz wkrótce został zabrany z powrotem przez peleton, w którym obowiązki nadawania tempa dzieliły także Visma-Lease A Bike i SD Worx.

Zbiorcza moc na czele peletonu okazała się ostatecznie zbyt duża dla Berteau, który zdołał utrzymać się na wyłącznym prowadzeniu etapu aż do ostatniego kilometra 113. I tak rozpoczął się finałowy sprint, w którym Lidl -Ciężka praca Treka została należycie nagrodzona przez ich przywódczynię, która odniosła 23. zwycięstwo w swojej karierze.