Ekspert odrzuca obawy dotyczące dopingowania hemoglobiną robaków

Czy hemoglobina robaków morskich jest nowym nielegalnym dopingiem w sporcie? Badania i doniesienia sugerują, że jest to potencjalne naruszenie zasad, pomimo zapewnień niektórych ekspertów. Sprawdź, co ma do powiedzenia ekspert ds. walki z dopingiem, Peter Van Eenoo, na temat tego kontrowersyjnego tematu.

Ekspert ds. walki z dopingiem, Peter Van Eenoo, odrzucił obawy dotyczące stosowania hemoglobiny robaków morskich jako produktu dopingującego krew, pomimo jej zdolności do transportowania 40 razy więcej tlenu niż ludzka hemoglobina.

Van Eenoo wiedział, że hemoglobina robaka może poprawiać wydajność, ale żartował, że zespoły kolarskie próbują ją uzyskać.

Rozmawiam z Het NieuwsbladVan Eenoo powiedział: „Jeśli zobaczysz drużynę rowerową kopiącą robaki na plaży, zadzwoń do mnie”.

W weekendowy raport l’Equipe uwydatnił potencjalne nadużywanie hemoglobiny robaka morskiego lub robaka morskiego, a jego twórca, dr Franck Zal, ujawnił, że w 2020 r. „znany kolarz, którego zespół bierze udział w Tour de France”, skontaktował się z go, próbując uzyskać produkt.

Doktor Zal i jego zespół z Hemarina stworzyli zewnątrzkomórkową hemoglobinę robaka Arenicola marina (HEMOXYCarrier®) do użytku medycznego po odkryciu niesamowitych właściwości robaka w transporcie tlenu. Lugworms mogą żyć zarówno pod wodą, jak i w powietrzu.

WADA poinformowała l’Equipe są świadomi ryzyka stosowania hemoglobiny robaków do dopingu krwi, dysponując testem, ale krótki okres półtrwania oznacza, że ​​staje się on niewykrywalny już po kilku godzinach.

„Nie znam żadnego sportowca, któremu udałoby się to dostać w swoje ręce” – powiedział Van Eenoo, który pracuje w laboratorium antydopingowym w Gent. Het Nieuwsblad.

„We Francji jest tylko jedna firma, która opracowuje ten produkt i utrzymuje nad nim bardzo ścisłą kontrolę”.

Van Eenoo upierał się, że nie martwi się nadużywaniem hemoglobiny robaka.

„To dość łatwe do wykrycia. W normalnej krwi osocze podczas badania zmienia kolor na żółty. W przypadku syntetycznej hemoglobiny, takiej jak Hemarina, zmienia kolor na czerwony. W tej chwili naprawdę się nie martwię.

Jednakże badanie należy wykonać wkrótce po zażyciu hemoglobiny robaka.

Badania krwi przeprowadza się po wyścigach w ramach badań antydopingowych, a niektóre zespoły przeszły niespodziewane badania antydopingowe krwi na godzinę przed rozpoczęciem niektórych wyścigów w 2023 roku.

„To produkt, którego należy szukać u konkurencji. Ale jest to widoczne w badaniu krwi” – ​​powiedziała Adeline Molina z L’Agence française de lutte contre le dopage (AFLD). l’Equipe.

Najnowsze badania opublikowane przez Czasopisma nauk analitycznych zasugerowali, że „okno wykrywania trwające od czterech do ośmiu godzin powinno wystarczyć do wykrycia domieszki hemoglobiny robaka.

Podkreślili, że chociaż hemoglobina robaka nie została klinicznie zatwierdzona jako nośnik tlenu, środek konserwujący do przeszczepów zawierający Hb robaka został dopuszczony do użytku medycznego w Europie, „co sprawia, że ​​lek jest łatwo dostępny dla oszukujących sportowców”.

Dodaj komentarz