Ekspansja i powiększenie zespołu żenskiej WorldTour po odejściu męskiego składu

Human Powered Health przyciąga uwagę swoim planem rozwinięcia kobiecego zespołu WorldTour na rok 2024. Męska drużyna nie znalazła się na liście ProTeams na ten sezon, podczas gdy drużyna kobiet stara się zapewnić sobie miejsce w WorldTour. Sprawdź, jak zespół dąży do rozszerzenia swojego zakresu i osiągnięć w świecie profesjonalnego kolarstwa kobiet.

Human Powered Health przeniosło uwagę ze swojego męskiego ProTeam na rozwój kobiecego zespołu WorldTour na 2024 r., a nowi kolarze i pracownicy dołączyli do składu, próbując rozszerzyć zakres, rozmiar i możliwości w obliczu szybkiego rozwoju profesjonalnej sceny wyścigowej kobiet.

Męska drużyna Human Powered Health nie znalazła się na liście 17 ProTeams, które zarejestrowały się na sezon 2024, podczas gdy drużyna kobiet jest jedną z 16, które mają nadzieję zapewnić sobie 15 miejsc w WorldTour. Drużyna kobiet Human Powered Health prawdopodobnie utrzyma swoje miejsce po awansie na poziom WorldTour w 2022 roku.

Wiadomość o upadku męskiej drużyny pojawiła się pod koniec sierpnia, podczas gdy kobieca drużyna Human Powered Health jasno określiła swoje ambicje na 2024 rok i podpisała kontrakt z byłą mistrzynią świata Giorgią Bronzini jako nowym dyrektorem sportowym.

Bronzini będzie współpracować z Clarkiem Sheehanem po tym, jak pracował z męską drużyną. „W drużynie z zawodniczkami ważne jest, aby kobiety pełniły role przywódcze i były w otoczeniu w dniu wyścigu” – powiedział dyrektor generalny Ro De Jonckere.

De Jonckere wyjaśnił, że drużyna chce wykorzystać rozwój zawodowego kolarstwa kobiet.

„To był bezprecedensowy okres ekspansji, podkreślony powrotem kobiecego Tour de France w 2022 roku po 30-letniej przerwie” – powiedział De Jonckere.

„Wzrost liczby wyścigów, relacji w mediach i wynagrodzeń kolarzy dla kobiet w tym sporcie był od dawna spóźniony i widzimy świetną podstawę do dalszego rozwoju”.

Human Powered Health odniósł 14 zwycięstw w 2023 roku i zakończył sezon zwycięstwem otwierającym i zamykającym WorldTour dzięki Darii Pikulik, która wygrała etap otwierający Tour Down Under i jednodniowy wyścig Tour of Guangxi.

Nowe podpisy zespołu na 2024 rok obejmują Ruth Edwards, z domu Winder, jedną z najbardziej utytułowanych kolarek 2010 roku. Powraca ona do WorldTour po początkowym przejściu na emeryturę w 2021 roku. „To dla mnie ekscytująca nowa przygoda” – powiedziała 30-latka.

„Nie sądzę, żebym miała jakiś plan. Po prostu bardzo mi tego brakowało i fajnie było obserwować rozwój kobiecego kolarstwa, a szczególnie dla mnie, pomyślałam, że wolę żyć bez żalu”.

Edwards wygrała Giro d’Italia, Tour Down Under i Brabantse Pijl przed przejściem na emeryturę, a wzrost jakości, finansowania i częstotliwości kobiecych Grand Tourów odegrał rolę w jej powrocie.

„Jestem bardzo podekscytowana możliwością ścigania się w największych imprezach” – powiedziała. „Giro d’Italia Donne również staje się coraz większe, a teraz jest prawdziwa Vuelta a España, więc kalendarz bardzo się zmienił w ciągu ostatnich dwóch lat w naprawdę fajny sposób”.

Edwards wygrała Brabantse Pijl przed ostatnią zwyciężczynią Tour de France Femmes i obecnie dominującą Demi Vollering (SD Worx), a zespół ma nadzieję, że wróci ona do poprzedniego poziomu wydajności i poprowadzi ich ambicje GC.

„Poziom jest teraz bardzo wysoki, ale ona wierzy, że może to zrobić” – powiedział Kenny Latomme, menedżer zespołu ds. wyników.

„Dwa lata temu zawsze była blisko Volleringa w wynikach, ale zobaczymy na początku sezonu, a potem będzie naszą liderką GC”.

Vollering i SD Worx to standard, do którego dąży zespół, starając się konkurować z najlepszymi. Holenderski zespół był wzorowy w 2023 roku, odnosząc zdecydowaną większość zwycięstw w dużych wyścigach dzięki Vollering i mistrzyni świata Lotte Kopecky.

„Kiedy założyliśmy naszą drużynę kobiet w 2012 roku, aspirowaliśmy do rywalizacji na najwyższym poziomie tego sportu” – powiedział dyrektor zarządzający zespołu Charles Aaron.

„Od tego czasu kolarstwo kobiet bardzo się rozwinęło. To coś, w co zawsze wierzyliśmy. Idąc naprzód, chcemy rozwijać naszą kobiecą drużynę WorldTeam, aby znaleźć się wśród najlepszych na świecie”.