Drużyna Basków Laboral Kutxa walczy o licencję Women’s WorldTour.

Laboral Kutxa-Fundación Euskadi zaskakująco znalazło się na liście zespołów ubiegających się o licencję Women’s WorldTour na sezony 2024 i 2025. Dodanie Ane Santesteban do składu na trzyletni kontrakt do 2026 roku i długoterminowe zaangażowanie sponsorów Laboral Kutxa, Orbea i Etxeondo, świadczy o ambicjach tego baskijskiego zespołu na najwyższym poziomie kolarskim. Przyszłość Laboral Kutxa w Women’s WorldTour zostanie podana do wiadomości po ocenie Komisji Licencyjnej, jednak bez względu na wynik, zespół pozostaje zdeterminowany, by reprezentować równe szanse w sporcie kobiecym.

Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi niespodziewanie znalazło się na liście 16 zespołów, które złożyły wniosek o jedną z 15 licencji Women’s WorldTour dostępnych na nadchodzące sezony 2024 i 2025. Zespół poczynił kroki, aby wzmocnić swój skład, dodając Ane Santesteban, która będzie miała trzyletni kontrakt do 2026 roku.

„W rezultacie zespół zwrócił się o licencję Women’s WorldTour na lata 2024 i 2025” – powiedziała przedstawicielka Laboral Kutxa Wiadomości rowerowe.

„W zeszłym roku powiedzieliśmy, że jednym z naszych celów, zarówno ze względu na to, co reprezentuje na poziomie sportowym, jak i naszym celem, jest to, aby zespół był punktem odniesienia dla sportu kobiet w Kraju Basków i nie ma lepszego sposobu niż ( rozwijamy) naszą kobiecą drużynę do wzięcia udziału w najlepszych wyścigach świata.”

W ubiegłym roku w wywiadzie potwierdził menadżer zespołu Aitor Galdos Wiadomości rowerowe że ma się rozwijać z budżetem 1,8 miliona euro i wówczas wyrazili zamiar ubiegania się o licencję Women’s WorldTour w 2024 roku.

Baskijska drużyna zbudowała swój program dla kobiet, aby podążać śladami męskiego Euskaltel-Euskadi i nadal rozwijać kolarki z Kraju Basków, dzięki długoterminowemu zaangażowaniu sponsorów Laboral Kutxa, Orbea i Etxeondo. Laboral Kutxa przedłużyła współpracę z zespołem do 2029 roku.

W procesie ubiegania się o licencję Women’s WorldTour zespoły muszą wykazać, że spełniają pięć wymaganych kryteriów. Są to kwestie administracyjne, etyczne, finansowe, organizacyjne – i nowość w tym roku – sportowe, które łączą w sobie łączną liczbę punktów UCI zdobytych w sezonach 2022 i 2023.

„Oczywiście, jeśli złożyliśmy wniosek, to dlatego, że wierzymy, że spełniamy wszystkie wymagania. W każdym razie musi to zostać ocenione przez UCI” – powiedział przedstawiciel zespołu Wiadomości rowerowe.

„Jeśli chodzi o punkty sportowe, zdajemy sobie sprawę, że mamy mniej niż reszta kandydatów, ale ufamy, że jeśli uda nam się osiągnąć wszystko inne, jest szansa na miejsce.

„Zespół będzie się również rozwijał na poziomie budżetu, a co za tym idzie, na poziomie sportu, organizacji i zasobów w każdym z przypadków. Chociaż oczywiście te kroki będą jeszcze większe, jeśli zespół otrzyma licencję Women’s WorldTour”.

Przyszłość Laboral Kutxa w Women’s WorldTour zostanie potwierdzona przez Komisję Licencyjną dopiero w połowie grudnia, po ocenie zgłoszeń zespołów kandydujących.

„Bez względu na to, czy cel zostanie osiągnięty, czy nie, będziemy kontynuować nasz plan działania, zgodnie z którym chcemy być światowej klasy zespołem, który reprezentuje równe szanse i pozwala baskijskim młodym kolarzom spełniać ich sportowe marzenia” – powiedział przedstawiciel zespołu Wiadomości rowerowe.

„Wszystkie zmiany potrzebują czasu, aby się zakorzenić” – Ane Santesteban

Zespół rozpoczyna obecnie swój pierwszy sezon na poziomie kontynentalnym i podpisał już kontrakt z Ane Santestebanem na okres od 2024 r. do końca 2026 r. Trzyletnia umowa potwierdza również ambitny projekt zespołu mający na celu osiągnięcie najwyższego poziomu w tym sporcie.

Jest jedną z najsilniejszych wspinaczek na świecie i dołącza do zespołu po spędzeniu trzech poprzednich sezonów na ściganiu się w Women’s WorldTour z Jayco-AlUla. W tym roku zajęła ósme miejsce w Tour de France Femmes i 10. w Giro d’Italia kobiet.

Urodzony w Gipuzkoa Santesteban ma teraz poprowadzić zespół, który został uruchomiony w 2019 roku jako program klubowy, jako przykład dla wszystkich baskijskich sportsmenek, które chcą rywalizować na najwyższym poziomie. Zespół ma określony cel, aby pozyskać najlepszych baskijskich zawodników w tym sporcie.

„Naprawdę chciałem wrócić do domu. Po gonieniu za swoimi marzeniami gdzie indziej, poczułem, że jadę jak w domu, a teraz pojawiła się szansa na wspólny rozwój z Laboral Kutxa. Naszym celem jest wspólny rozwój i doskonalenie się jako jeźdźcy i jednostki. A gdzie lepiej to zrobić niż tutaj?” – powiedział Santesteban.

„Zawsze zabiegałem o drużynę gospodarzy, która znalazłaby się w elicie, a teraz, dzięki Laboral Kutxa-Fundación Euskadi, ją mamy. W zespole pracuje wiele osób i to najbardziej mnie pociągało w tym meczu. projekt.Są ludzie, którzy dają z siebie 100%, aby się rozwijać i doskonalić na wszystkich poziomach.

„Od samego początku widziałem, że naprawdę wierzą w zespół, w nas, że możemy dalej walczyć o równe szanse. Dlatego podpisałem kontrakt na trzy lata: ponieważ wszystkie zmiany potrzebują czasu, aby się zakorzenić.

„Jestem podekscytowany, że mogę wnieść do projektu wnioski, których się nauczyłem, abyśmy mogli się wzajemnie wspierać”.

Satysfakcjonująca i nowa szansa

Joane Somarriba wygrywa Grande Boucle Féminine Internationale 2003 (Zdjęcie: Getty Images)

W sierpniu firma Laboral Kutxa ogłosiła, że ​​zatrudniła Joane Somarribę jako ambasadorkę, która ma doradzać zespołowi i wnosić do niego swoje doświadczenie i wartości.

Urodzona w Guernicy Somarriba jest byłą zwyciężczynią trzech edycji kobiecego Tour de France, zwanego wówczas Grande Boucle Féminine Internationale w latach 2000, 2001 i 2003. Zwyciężyła także w dwóch edycjach Giro d’Italia Women i zdobyła trzy tytuły w klasyfikacji generalnej na Emakumeen Bira. W 2003 roku zdobyła tytuł mistrza świata w jeździe na czas.

Somarriba towarzyszył drużynie w majowych wyścigach La Vuelta Femenina, Itzulia Women i Durango-Durango Emakumeen Saria.

„Ten nowy etap różni się nieco od tego, kiedy byłem kolarzem i to po pewnym czasie. Dla mnie jest to bardzo satysfakcjonujące i stanowi nową okazję, aby ponownie doświadczyć kolarstwa z bliska” – powiedział Somarriba.

„Nie mogę się doczekać nauki, a jednocześnie wniesienia wkładu, ponieważ wczuwam się w zawodniczki. To wymagający sport, który wymaga dużo ciężkiej pracy, poświęceń i wysiłku. Wiem, co kryje się za profesjonalną kolarką który rywalizuje na najwyższym poziomie i mam nadzieję, że będę mógł wnieść do tego swoje doświadczenie jako kolarz.

„Dawanie rad, ale także słuchanie ich i zrozumienie – dla mnie to jest bardzo ważne. Czasami zapominamy, że na zawodach wszystko jest wymagające i dlatego ważne jest poznanie ich potrzeb, wątpliwości i obaw.

„Długoterminowe zaangażowanie Laboral Kutxa w kolarstwo damskie to ekscytująca perspektywa. Byłem pod szczególnym wrażeniem zespołu stojącego za jeźdźcami i pasji tych, którzy są częścią projektu Laboral Kutxa-Fundación Euskadi.

„Rowerzyści mają świetną okazję, aby stać się prawdziwymi profesjonalistami. Mają wszelkie środki i niezwykłą kadrę, aby dać z siebie sto procent i dawać z siebie wszystko. Mają wszystko, czego potrzebują, aby zostać kolarzami”.