Devastating Potential: Nine Young Riders to Watch in 2024

Młodzi kolarze stają się dominującą siłą w kolarstwie zawodowym, przechodząc z kategorii juniorów do zawodów WorldTour. Klasa roku 2023 podąża za tym trendem, zwłaszcza w Women’s WorldTour, w którym co najmniej sześć 18-latków podpisało kontrakty z zespołami. Isabella Sharp, Luke Lamperti, Fleur Moors, czy AJ August – to tylko niektórzy z najbardziej ekscytujących debiutantów WorldTour, na których warto zwrócić uwagę w nadchodzącym sezonie.

W przeszłości jeźdźców młodszych niż 23 lata uważano za perspektywicznych na przyszłość, a termin „espoir”, oznaczający nadzieję, definiował przedział wiekowy rozwijających się jeźdźców. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat młodzi kolarze stali się dominującą siłą w kolarstwie zawodowym, a coraz większa ich grupa przechodzi z kategorii juniorów do zawodów WorldTour.

Klasa roku 2023 podąża za tym trendem, szczególnie w Women’s WorldTour, w którym co najmniej sześć 18-latek podpisało kontrakty z zespołami. Dwóch juniorów wzięło udział w WorldTour, a najmłodszy Amerykanin AJ August śpiewa dla Ineos Grenadiers na podstawie trzyletniego kontraktu.

Inni kolarze nie spieszyli się i spędzili kilka sezonów w zespołach poniżej 23 roku życia/zespołach deweloperskich, ale teraz są gotowi, aby przebić się na najwyższym poziomie.

Neo-pro to zawodnik z pierwszym rokiem profesjonalnego kontraktu powyżej poziomu kontynentalnego. Wybraliśmy kilku z najbardziej ekscytujących debiutantów WorldTour, na których warto zwrócić uwagę w nadchodzącym sezonie.

AJ August (Ineos Grenadiers do 2026 r.)

Andrew „AJ” August właśnie 12 października 2023 roku skończył 18 lat, ale miał już w ręku trzyletni kontrakt na ściganie się z Ineos Grenadiers. Pochodzący z Pittsford w stanie Nowy Jork, małego miasteczka niedaleko Rochester, August ścigał się z wybitną drużyną juniorów Hot Tubes i po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę europejskich fanów, kiedy w zeszłym roku wygrał wyścig przełajowy juniorów Koppenbergcross.

Wynik ten nastąpił po lecie, podczas którego August zanurzył się w europejskich wyścigach i zajął miejsce w pierwszej dziesiątce zawodów Internationale Juniordriedaagse w Holandii, Junioren Rundfahrt w Austrii, zwyciężył etapowo w Watersley Junior Challenge i zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Ronde des Vallées. w 2022 r.

Mając już bazę sukcesów, w tym roku wygrał etap Redlands Bicycle Classic i zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, drugie w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów Juniorów Course de la Paix, tytuł mistrza Stanów Zjednoczonych w jeździe na czas juniorów oraz następnie dwa etapy wyścigu Ain Bugey Valromey Tour – oba na szczycie góry – i klasyfikacja ogólna.

Ineos ma takie zaufanie do tego młodego Amerykanina, że ​​podpisał z nim kontrakt do 2026 roku, czyli o rok dłużej niż zwykła umowa dla neoprofesjonalistów.

Izzy Sharp (Lidl-Trek do 2026 r.)

Kolejnym kolarzem, który właśnie skończył 18 lat i podpisał trzyletni kontrakt w WorldTour, jest brytyjska multidyscyplinarna potęga Izzy Sharp.

Sharp pokazała swój talent zarówno na torze, jak i w klasyce, zdobywając tytuły Europy w wyścigu Madison i Points Race, Mistrzostwa Świata Juniorów w wyścigu drużynowym na dochodzenie oraz na szosie, wygrywając w wyścigu juniorów Gent-Wevelgem, Omloop Borsele gdzie zwyciężyła w jeździe na czas oraz srebrny medal Mistrzostw Świata w Glasgow w jeździe na czas juniorów.

W ogłoszeniu podpisania umowy przez zespół wymieniła Ellen van Dijk jako jednego ze swoich idoli.

„Jestem bardzo podekscytowany, ale jednocześnie zdenerwowany” – powiedział Sharp. „To duży krok, ale jestem naprawdę szczęśliwy, że mam wsparcie mojego wymarzonego zespołu, gdy wkraczam w świat elitarnego kolarstwa. Lidl-Trek zawsze był moim zespołem marzeń i myślę, że to mówi wiele, gdy często to widzisz zawodników pozostało w zespole na dłużej i ma wielu najlepszych, zainwestowanych sponsorów.”

Zespół planuje utrzymać firmę Sharp na bardziej stopniowej ścieżce, ale firma Sharp wykazała ogromny potencjał i może zabłysnąć w 2024 roku.

Luke Lamperti (Soudal-Quick-Step do 2025 r.)

Trzykrotny mistrz USA w kryteriach prawdopodobnie mógł przejść na zawodowstwo wcześniej, ale zdecydował się ukończyć trzeci rok do lat 23 w Trinity Racing, zanim zdecydował się na ten krok i podpisał kontrakt z drużyną Patricka Lefevere na dwa lata.

Lefevere nazwał go „jednym z najbardziej utalentowanych zawodników pochodzących z kategorii U23” i powiedział, że „ma duży potencjał i wielką miłość do klasyki”.

Lamperti pokazał swoje talenty jako junior, wygrywając dwa etapy Tour of Ireland i jeden etap GP Rüebliland, ale jego nazwisko po raz pierwszy pojawiło się na radarze, gdy pokonał wszystkie elity, aby zdobyć tytuł amerykańskiego kryterium w 2021 roku, stając się najmłodszym zawodnikiem aby to zrobić. Na Mistrzostwach Świata 2021 uzyskał solidny wynik w wyścigu do lat 23, ale został zdyskwalifikowany za incydent na początku wyścigu.

Zwycięstwa etapowe w Volta ao Alentejo, Circuit des Ardennes, Tour de Bretagne, Tour of Japan (oraz klasyfikacja punktowa) i Giro Next Gen w tym roku pokazały, że Lamperti jest gotowy na wielkie ligi – będzie musiał tylko wybrać mniej oczywisty pseudonim, ponieważ Lampy jest już zajęty przez Yvesa Lampaerta.

Fleur Moors (Lidl-Trek do 2025 r.)

Belgijska Fleur Moors podpisała dwuletni kontrakt z Lidl-Trek i należy do grupy czterech juniorów, którzy w przyszłym sezonie dołączą do amerykańskiej drużyny.

Moors zdobył tytuł mistrza Europy w wyścigu szosowym juniorów, był trzeci w Mistrzostwach Świata i wygrał etap Watersley Challenge Juniors.

Przyznała, że ​​nie ma spójnej ścieżki kariery dla kobiet do lat 23 i powiedziała: „To duży krok” przyłączenie się do WorldTour. Jednak podobnie jak Sharp, dyrektor sportowa Ina-Yoko Teutenberg ma plan dać wszystkim juniorom szansę odnalezienia swojej drogi.

„Właśnie kończy 18 lat w sporcie, w którym nie jest łatwo przejść pomiędzy juniorami a zawodowcami. Brąz na Mistrzostwach Świata i złoto na Euro pokazują, że jest ekscytującym talentem” – powiedziała Teutenberg.

Isaac Del Toro (ZEA Team Emirates do 2026 r.)

Isaac Del Toro jest na dobrej drodze, aby stać się głównym bohaterem kolarstwa Meksyku, wygrywając Tour de l’Avenir i zdobywając trzyletni kontrakt z UAE Team Emirates.

Podobnie jak wielu mieszkańców Ameryki Północnej, Del Toro rozpoczął swoją przygodę z kolarstwem w terenie, w zeszłym roku ścigając się na światowym poziomie w kolarstwie górskim i przełajach, ale jego poziom w pierwszym sezonie w Europie przeszedł poza radarem. Pomimo złamania kości udowej podczas treningu w sierpniu 2022 r. Del Toro powrócił, aby dobrze zaprezentować się w Europie, stale wspinając się po szczeblach rankingów i kończąc na podium w Valle d’Aosta przed startem w Tour de l’Avenir.

Del Toro wykonał zwycięski ruch na 6. etapie do Col de la Loze i pokonał Matthew Riccitello z Israel-Premier Tech i zwyciężył na etapie, awansując z 22. na trzecie miejsce. Stracił czas w jeździe na czas do lidera wyścigu Riccitello, ale zyskał 25 sekund na finiszu szczytu następnego etapu. Następnego dnia Del Toro ruszył do ataku, zyskując wystarczająco dużo czasu na ostatnim podjeździe, aby wyrwać żółtą koszulkę z ramion Riccitello.

Julie Bego (Cofidis)

Mistrz świata juniorów przeniesie się do Cofidis w 2024 r., po odbyciu w tym roku stażu w zespole. Bego rozpoczęła przygodę z przełajami przełajowymi jako przedwcześnie rozwinięta 16-latka, a ze względu na styczniowe urodziny zaczęła ścigać się jako juniorka. W swojej pierwszej próbie zdobycia mistrzostw kraju stanęła na podium, a rok później w wieku 17 lat wygrała swój pierwszy wyścig w serii krajowej.

Jej zajęcia na rowerze przełajowym schodzą na dalszy plan i ograniczają się do francuskich zawodów krajowych. Pierwszy ważny wynik Bego osiągnęła w Pucharze Narodów Kobiet Tour du Gévaudan Occitanie w 2022 i 2023 r., gdzie po znakomitych przejazdach na lotnisko w Mende zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej „Montée Jalabert”.

W tym sezonie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w dwudniowym wyścigu etapowym Bizkaikoloreak poprzedziło jej zwycięstwo w Mistrzostwach Świata w Glasgow. Bego planuje kontynuować naukę podczas wyścigów z Cofidisem.

„Naprawdę chcę zobaczyć, jak to będzie, zobaczyć poziom i zrozumieć, na czym stoję” – powiedział Bego. „Przyszły rok będzie rokiem odkryć, w ramach którego planuję wziąć udział w jak największej liczbie wyścigów, aby się czegoś nauczyć. Mieszkając w Chambéry, doceniam długie podjazdy, mam w sobie duszę wspinacza. Bardzo chcę wykorzystać swoje umiejętności w służbie kolektywu Cofidis!”

Jan Christen (ZEA Team Emirates do 2028 r.)

Szwajcar podpisał jeden z najdłuższych kontraktów w WorldTour, zobowiązując się do członkostwa w ZEA Team Emirates do 2028 roku. Tylko dwóch innych zawodników zaplanowało dotychczas swoją przyszłość: Kasper Borremans, który należy do klubu rozwojowego Bahrain Victorious i obiecał dołączyć do WorldTour w 2027–2028 i Derek Gee (Izrael-Premier Tech).

Mauro Gianetti powiedział, że zespół podąża za Christenem i jest gotowy dać mu szansę na poprawę gry. „To bardzo młody zawodnik, który, mamy nadzieję, może nadal się rozwijać zarówno jako kolarz, jak i jako osoba w naszym zespole”.

Christen stąpał także po błocie w przełajach przełajowych, zdobywając tytuł mistrza świata juniorów w Fayetteville w 2022 r., ale równie dobrze odnosił sukcesy na szosie, zdobywając dwukrotnie tytuł mistrza Szwajcarii w jeździe na czas, europejski wyścig szosowy w 2022 r., Tour du Pays de Vaud, etap tegorocznego Giro Next Gen i czołowe dziesiątki GC w Giro i Tour de l’Avenir.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę zrobić ten krok w mojej karierze i jestem wdzięczny za zaufanie, jakim obdarzyli mnie Mauro, Matxin i UAE Team Emirates. Dołączam do jednego z największych i najlepszych zespołów i jestem bardzo szczęśliwy podekscytowany perspektywą nadchodzących lat, ale także bardzo wdzięczny Hagensowi Bermanowi Axeonowi za cenne doświadczenie, które zdobyłem w tych miesiącach i możliwości, jakie mi dały.

„Teraz głównym celem jest jak najwięcej nauki i rozwoju, a także odnalezienie się w zawodowym peletonie i wkrótce zdobycie mojego pierwszego zawodowego zwycięstwa. To marzenie stało się rzeczywistością i nie mogę się doczekać, aby zacząć”.

Isabella Holmgren (Lidl-Trek do 2025 r.)

Siostry bliźniaczki Isabella i Ava Holmgren zapisały się w historii Kanady jako pierwsze zawodniczki, które w tym roku zdobyły medale na Mistrzostwach Świata UCI Cyclocross w Hoogerheide, a Isabella zdobyła tęczową koszulkę, a Ava srebrny medal. Obaj podpisali kontrakt z Lidl-Trek do 2025 roku i trudno wybrać, który z nich obejrzeć w 2024 roku, ponieważ są równie utalentowani.

Isabella Holmgren znalazła się na naszej liście ze względu na swój rok podwójnej tęczy: w tym roku wygrała Mistrzostwa Świata Juniorów w MTB w przełajach, a w tym roku znalazła się w pierwszej dziesiątce w wyścigu szosowym w Glasgow i zdobyła tytuł Pan-American Cyclocross w elicie.

„Bycie częścią zespołu WorldTour było moim długoterminowym celem, więc wiadomość o tak niesamowitej możliwości, wychodząc z kategorii juniorów, była nieco szokująca, ale bardzo ekscytująca” – powiedziała Isabella Holmgren w ogłoszeniu podpisania umowy przez zespół.

Josu Larrazabal, dyrektor ds. wydajności w Lidl-Trek, wyjaśnił, dlaczego zespół zebrał tak wielu zawodników z klas juniorskich. „Uważamy, że rozsądniej będzie włączyć do naszego programu WorldTour strukturę rozwojową, która zapewni młodszym kolarzom szansę uczestniczenia w mniejszych wyścigach w otoczeniu doświadczonych profesjonalistów, którzy pomogą im w prowadzeniu. Jeśli nadejdzie odpowiedni czas i charakterystyka im odpowiada, ci rozwijający się jeźdźcy będą także mieli okazję czasami wziąć udział w wyścigach WorldTour”.

Antonio Morgado (ZEA Team Emirates do 2027 r.)

Portugalczyk to kolejny zawodnik, który przeszedł przez zespół Hagens Berman Axeon należący do Axela Merckxa, ale już wcześniej dał się poznać jako płodny zwycięzca. Odniósł 48 zwycięstw, w tym kilkanaście klasyfikacji generalnych wyścigów etapowych, podwójny tytuł mistrza Portugalii w kategorii juniorów na szosie w 2022 r., tytuł mistrza TT do lat 23 w tym roku, a także Tour of Rhodes klasyfikowany przez UCI 2.2 oraz srebrny medal w wyścigu do lat 23 na torze Światy w Glasgow.

Morgado nie może się doczekać czteroletniej pracy w UAE Team Emirates.

„Przychodzę do zespołu z wielkimi chęciami i ambicjami. Bardzo się cieszę, że dostałem tę szansę, zawsze o tym marzyłem” – powiedział w ogłoszeniu zespołu. „Ludzie, których znam w zespole, bardzo dobrze wypowiadali się na ten temat i jestem podekscytowany, że mogę być tego częścią. Jestem gotowy ciężko pracować, aby wspólnie osiągnąć wspaniałe rzeczy tutaj, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”.

Dodaj komentarz