/Czyszczenie łańcucha rowerowego i napędu (MTB)
czyszczenie kasety rowerowej

Czyszczenie łańcucha rowerowego i napędu (MTB)

6.00 avg. rating (70% score) - 1 vote

Jak wyczyścić łańcuch rowerowy oraz napęd (kaseta + korba)? Czyszczenia łańcucha rowerowego i napędu.

Okres jesienno zimowy wiąże się z koniecznością serwisowania roweru, czy to ze względu na odstawienie go pod poduszkę gdzie smacznie przezimuje niczym niedźwiedź po spożyciu nadmiernej ilości miodu, czy ze względu na nadmiar błota w przypadku, jeżeli decydujemy się na jazdę przez cały rok.
Osobiście staram się jeździć przez cały rok, co powoduje konieczność dbania o porządek roweru przez cały rok.

Poniżej chciałbym przedstawić popularny sposób na czyszczenie łańcucha rowerowego oraz napędu. Pierwszym punktem, który powinniśmy odhaczyć jest zakup spinki łańcucha o ile jeszcze takiej nie mamy. Koszt spinki do łańcucha to wydatek od 10 zł, więc nie jest to jakiś wielki wydatek  w stosunku do tego co zyskujemy. Niektórzy zastanawiają się, czy spinka jest trwała, czy jest bezpieczna i jakościowo dorówna naszemu łańcuchowi. Jest kilka firm produkujących spinki w tym m.in. Sram. Ich konstrukcja jest bardzo podobna i działają na tej samej zasadzie. Spinkę zakłada się bardzo łatwo. Najpierw należy rozkuć łańcuch w dwóch miejscach pozbywając się jednego ogniwa łańcucha, a następnie w miejsca usuniętych sworzni wsuwamy dwa identyczne elementy spinki, które po dopasowaniu zaciskamy, ciągnąc dwoma końcami łańcucha. Rozkuwanie jest równie łatwe i powinno trwać kilka sekund. Warto pamiętać, że spinka jaką kupujemy powinna być dopasowana do ilości biegów w rowerze. Spinka powinna być odpowiednia do łańcuchów działających z 8, 9 lub 10 biegowymi rowerami.

spinka łańcucha rowerowego

Zanim rozepniemy łańcuch powinniśmy go chociaż troszkę oczyścić z większych elementów, tak aby w późniejszym etapie czyszczenia uniknąć zbędnego nadmiaru brudu.

Po wstępnym oczyszczeniu łańcucha rozkuwamy go, a następnie umieszczamy w odpowiedniej wielkości pojemniku. Polecam pojemniki dostępne m.in. w supermarketach, do przechowywania żywności (lub ewentualnie stary bidon z szerokim otworem). Pojemnik „na żywność” powinien być bardzo szczelny. Najlepiej, aby przykrywka która jest do niego dodawana, przylegała w dosyć mocny sposób poprzez gumową uszczelkę lub inne trwałe połączenie. Jest to bardzo ważne, gdyż przy czyszczeniu łańcucha w benzynie ekstrakcyjnej, która będzie niezbędna, ograniczymy rozchlapywanie jej poza pudełko.

Moim zdaniem benzyna ekstrakcyjna jest bardzo dobrym środkiem usuwającym brud z łańcucha. Wiele osób preferuje naftę, jeszcze inni płyn do naczyń. Moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem jest wspomniana benzyna ekstrakcyjna, która kosztuje około 6,50 zł  za butelkę półlitrową. Można ją kupić praktycznie w każdym /dobrym/ sklepie z farbami oraz w supermarketach budowlanych.

Po umieszczeniu łańcucha w pudełku, zalewamy go benzyną ekstrakcyjną i dokładnie zamykamy wieczko. Następnie kilka minut shake’ujemy (potrząsamy) pudełkiem, tak aby benzyna dokładnie wypłukała brud zarówno z powierzchni jak i ogniw łańcucha. Jeżeli uznamy, że po 1 shak’owaniu efekt jest niezadowalający, możemy powtórzyć tą czynność. Jeżeli zabraknie nam benzyny, polecam zlanie brudnej, użytej już benzyny do butelki, w której była benzyna i odczekanie kilku godzin. Po tym czasie całe zanieczyszczenie opadnie na dno, a my będziemy mogli użyć benzyny ponownie.

W międzyczasie kiedy benzyna ekstrakcyjna będzie odparowywać z łańcucha, proponuję zając się kasetą i zębatkami w korbie. Osobiście preferuję zdjęcie kasety i pozostawienie korby na miejscu, ponieważ w jej przypadku jest o wiele więcej miejsca na sprawniejsze czyszczenie.

czyszczenie kasety

Kasetę odkręca się bardzo prosto. Potrzebne są do tego dwa narzędzia. Pierwsze z nich to tzw. bacik – uchwyt z krótkim łańcuchem, potrzebny do przytrzymania kasety przy odkręcaniu. Jest to konieczne, ponieważ kaseta kręci się swobodnie w kierunku odkręcania śruby, która ją przytrzymuje. Klucz do odkręcania wsuwamy w otwory kasety, które widoczne są po wyjęciu szpilki mocującej koło do ramy. Dwie najmniejsze zębatki są przeważnie luźno połączone z pozostałymi, dzięki czemu z ich dokładnym wyczyszczeniem jest najmniej problemu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem ułatwiającym czyszczenie, jest użycie specjalnej szczoteczki z dosyć sztywnymi włosami, a także szczoteczka do zębów. W połączeniu z benzyną ekstrakcyjną, brud schodzi bardzo łatwo i dokładnie. Po oczyszczeniu kasety powinniśmy ją dokładnie przetrzeć szmatką (podobnie jak czyszczony wcześniej łańcuch), a następnie z powrotem zamontować do naszego koła. Przykręcanie kasety jest jeszcze prostsze niż jej odkręcanie, gdyż w tym przypadku nie potrzebujemy użycia bacika, a jedynie klucza, który wykorzystaliśmy do jej odkręcenia.

Czyszczenie zębatek korby to przede wszystkim benzyna ekstrakcyjna + szczoteczki + ściereczka nasączana w benzynie.

czyszczenie korby rowerowej

Nie możemy również zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu przerzutek. W szczególności kółka prowadzące łańcuch w przerzutce tylnej, potrafią zgromadzić ogromne ilości błota i starego smaru.

czyszczenie przerzutki

Po wyczyszczeniu wszystkich elementów napędu, łączymy je ponownie łańcuchem poprzez wspomnianą wcześniej spinkę, a następnie smarujemy łańcuch, zakrapiając po 1 kropli na każde ogniwo łańcucha. Na rynku jest wiele środków przeznaczonych do smarowania łańcuchów. W tym artykule nie będę zachwalał jakiegoś konkretnego produktu, a jedynie chciałbym przestrzec, przed korzystaniem ze środków w aerozolu lub gęstych smarów, których przeważnie zaaplikujemy znacznie więcej niż potrzeba, przez co zużyty smar + kurz i błoto utworzą na łańcuchu brudną lepką maź.

© 2014 kolarstwo.info – artykuł „Czyszczenie łańcucha rowerowego i napędu