Czy Luke Plapp może pomóc Jayco-AlUla odzyskać tytuł mistrza Australii?

Od ostatnich dwóch lat Luke Plapp rywalizował z Ineos Grenadiers na Australijskich Mistrzostwach Krajowych w Szosach, zdobywając zielono-złotą koszulkę. Teraz jednak, staje w kolejce do Jayco-AlUla – zespołu o liczebnej sile, na którym wszyscy będą patrzeć, aby kontrolować wyścig. Czy Plapp będzie w stanie ponownie zwyciężyć, stając się częścią drużyny, zamiast dążyć do przełamania obrony dominującej? – pytają się fani kolarstwa.

Przez ostatnie dwa lata ścigając się z Ineos Grenadiers na Australijskich Mistrzostwach Krajowych w Szosach, Luke Plapp mógł być samotnym strażnikiem, ale mimo to w obu przypadkach udało mu się zdobyć zielono-złotą koszulkę w wyścigu szosowym.

Tym razem jednak Plapp stanie w kolejce do Jayco-AlUla – zespołu o liczebnej sile, na którym wszyscy będą patrzeć, aby kontrolować wyścig.

Jedyna australijska drużyna WorldTour niewątpliwie chciałaby potwierdzić swoją dominację, jeśli chodzi o regularne zawracanie na torze Buninyong, a teraz ma w swoim gronie zwycięzcę dwóch ostatnich edycji.

Pytanie brzmi, czy Plapp będzie w stanie ponownie zwyciężyć, gdy zamiast dążyć do przełamania obrony dominującej drużyny, stanie się jej częścią?

„To będzie zupełnie inne” – powiedział Plapp Wiadomości rowerowe w miesiącu poprzedzającym wyścig. „Myślę, że przyzwyczaiłem się do wymyślania taktyk dotyczących wygrywania w pojedynkę, a teraz mam wielu kolegów z drużyny, z którymi mogę się ścigać”.

Czy okaże się to dobrodziejstwem, czy ciężarem dla kolarza, gdy ma on w perspektywie możliwość zdobycia trzeciego tytułu z rzędu, będziemy musieli poczekać, aby dowiedzieć się w niedzielę, 7 stycznia. Każdy zawodnik na Jayco-AIUIa zespół zostanie naznaczony, podobnie jak Plapp, gdy obrońca tytułu w 2023 r. chciał odnieść zwycięstwo: ale tym razem w grę wchodzi coś więcej niż tylko element zaznaczania.

Zespół zabiera do wyścigu tak silną grupę, że niekoniecznie Plapp otrzyma szansę na zwycięstwo dla swojej drużyny.

„Myślę, że przede wszystkim musieliśmy zdobyć koszulkę dla zespołu, a oni za tym tęsknili przez kilka lat – bardzo mi się podobało, że nie mieli koszulki” – powiedział Plapp z uśmiech, biorąc pod uwagę, że to on w ciągu ostatnich dwóch lat odebrał drużynie tytuł. „Ale tak, mam nadzieję, czy to ja, czy ktoś inny, naprawdę potrzebujemy tej koszulki z powrotem w zespole.

„Pomoże to również pokazać, że australijskie dziedzictwo powraca i powiedzieć: wracamy do wygrywania, wracamy do wygrywania z Australijczykami. I myślę, że tak, z każdego wyścigu będzie o wiele więcej dumy, jeśli pojawiasz się w australijskiej drużynie w koszulce narodowej Australii”.

Plapp nie jest jedynym kolarzem, który debiutuje w składzie Jayco-AlUla podczas Australijskich Mistrzostw Krajowych w Szosach i wydawał się zachwycony perspektywą, że być może inny nowy rekrut Caleb Ewan – który powrócił do australijskiej drużyny po pięciu latach spędzonych w Lotto -Soudal – może być tym, który w niedzielę będzie ścigał pasy.

„Właściwie byłem trochę zawiedziony, że nie mogłem zaprezentować koszulki w Europie na podium i znaleźć się na czele wyścigu” – powiedział Plapp, który w 2023 r. miał ciężki sezon z powodu choroby i kontuzji. Gdyby Caleb w drużynie zdobył tytuł mistrza Australii, byłoby to coś wyjątkowego.

„Widzenie tej zwycięskiej koszulki lub bycia na czele sprintów – kiedy dorastałem i widziałem Robbiego (McEwen) lub Gerro (Simon Gerrans) wygrywających w Europie w koszulce australijskiej, było to naprawdę wyjątkowe.

„Zdecydowanie zainspirowało mnie to, gdy byłem młodszy, a nie udało mi się tego zrobić dla innych osób. Mam nadzieję, że może Caleb mógłby zdobyć koszulkę, a potem wygrać na tym większym etapie. Szczególnie dla kolarstwa australijskiego byłoby to ogromne wydarzenie aby dzieci mogły go zobaczyć z powrotem.”

Ewan zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Australii w 2015 r., a w zeszłym roku, mimo że zajął 18. miejsce, był pod wrażeniem, utrzymując się mocno przez prawie wszystkie 16 podjazdów wspinaczką Mount Buninyong Road.

Jednak akcja na ostatnim podjeździe na Buninyong rozwaliła boisko i cofnęła Ewana, a jako zawodnik Lotto-Soudal nie miał możliwości skorzystania z silnego zespołu, który pomógłby mu kontrolować wyścig lub wciągnął go z powrotem do rywalizacji. W tym roku będzie inaczej.

Koncentracja na próbie czasowej

Nawet jeśli Plapp nie okaże się tym, który będzie walczył o zielone i złote złoto dla zespołu w wyścigu szosowym – choć trudno nie postrzegać go jako największej szansy dla drużyny, biorąc pod uwagę jego kolejne zwycięstwa w 2022 i 2023 roku – ma przed sobą ważny cel do czwartku, 4 stycznia, kiedy odbędzie się jazda indywidualna elity mężczyzn na czas.

„Wolę skupić się na czymś, co jest pod moją kontrolą, a na koniec dnia, jeśli chodzi o koszulki zespołu na wyścig szosowy, byłoby wspaniale” – powiedział Plapp.

W 2021 roku Plapp wcześnie przeszedł do kategorii elitarnej i od razu zdobył wyróżnienie w jeździe na czas. Jednak od tego czasu wyścig z czasem nie poszedł po jego myśli, ponieważ kolarz opuścił wydarzenie w 2022 r., a następnie miał problemy mechaniczne w 2023 r., kiedy tytuł zdobył Jay Vine (UAE Team Emirates).

Vine nie będzie obecny w Ballarat w 2024 r., aby bronić tytułu, ponieważ kolarz nie pojedzie w tym roku do Australii i choć liczba pretendentów nadal będzie silna, Plapp jest głównym faworytem. Przyczynia się do tego nie tylko jego pozycja byłego zwycięzcy, ale także wyraźny pokaz formy na czele, gdy jeździec był wyraźnie zmotywowany i pokazał korzyści płynące z jego przyspieszenia treningowego podczas Tour of Bright, który wygrał z latającym ostatnim etapem na Mount Buffalo.

„Jestem naprawdę podekscytowany możliwością wzięcia udziału w tym wyścigu z zespołem i dlatego naprawdę chcę zrobić dobre pierwsze wrażenie, dobrze sobie radzić i mocno twardo stąpać po ziemi” – powiedział Plapp.

Zatem niezależnie od tego, jak potoczy się wyścig szosowy, wygląda na prawdopodobne, że nawet gdy Plapp zmieni drużynę w 2024 roku, kolor koszulki na jego plecach będzie nadal spójny. Zieleń i złoto to zdecydowanie kolor, z którego nie chce rezygnować.

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z Tour Down Under i Women’s Tour Down Under, w tym do relacji z Australii, najświeższych wiadomości i analiz. Dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz