Czas na Classics: Omloop Het Nieuwsblad rozpoczyna sezon!

W kręgach kolarskich nadeszła pora na prawdziwe emocje! Po raz pierwszy w 2024 roku peleton wyruszy na belgijskie drogi, otwierając sezon weekendem pełnym spektakularnych wyścigów. Nie przegap pierwszego starcia z brukiem sezonu!

Gdzieś na brukowych górach Flandrii rozpoczyna się niezwykła rywalizacja, która zapowiada niesamowite emocje i pojedynki wśród najlepszych kolarzy. Czy czujesz już dreszcz adrenaliny w powietrzu?

Gdy peleton po raz pierwszy w 2024 r. wyjedzie na belgijskie drogi w ten weekend, „prawdziwy” sezon rozpocznie się od weekendu otwarcia Omloop Het Nieuwsblad i Kuurne-Brussel-Kuurne.

Te dwa wyścigi, obejmujące Flandryjskie brukowane góry w pierwszym i bardziej płaskie dotarcie w drugim, oznaczają pierwsze starcie peletonu z brukiem w tym sezonie, ale wciąż jesteśmy daleko od wiosennego rozwiązania Klasyka za sześć tygodni na Tour of Flanders i Paris-Roubaix.

Co więc dokładnie oznacza Weekend Otwarty? Wyścigi te dalekie są od „rozgrzewek” w Australii, na Bliskim Wschodzie i w południowej Europie, ale w ten weekend nie skupiają się szczególnie jacyś specjaliści od klasyków.

„Myślę, że zawsze jest miło. Ludzie postrzegają to jako pierwszy właściwy początek sezonu” – powiedział zawodnik Ineos Grenadiers Connor Swift Wiadomości rowerowe na Omloop Het Nieuwsblad wystartuj z welodromu 't Kuipke w Gandawie.

W najbliższą sobotę Yorkshireman zadebiutuje w sezonie, ścigając się na Omloop po raz piąty, a w niedzielę po raz trzeci zmierzy się z Kuurne. Będzie wspierał zawodnika Ineos Toma Pidcocka przed szerszą kampanią w zawodach Classics, która odbędzie się później tej wiosny.

„Dobrze jest po prostu poczuć atmosferę klasyków i ścigać się z innymi zawodnikami klasyków podczas pierwszej właściwej bitwy. Potem wszyscy wyruszają i ścigają się Paryż-Nicea lub Tirreno-Adriatico albo biorą udział w obozie treningowym, a potem znów się zderzamy. Więc tak, to po prostu naprawdę fajny tester, pozwalający zobaczyć, na jakim etapie wszyscy są.”

Dla brytyjskiego mistrza Freda Wrighta weekend będzie czwartym pełnym tiltem w parze klasyków. Tej wiosny będzie walczył u boku kolegi z drużyny Bahrain Victorious, Mateja Mohoriča, na bruku i w Ardenach, a do Omloop trafi po pozytywnym początku sezonu, jakim było zajęcie 14. miejsca w AlUla Tour.

„To znacznie więcej niż rozgrzewka. Nogi będą krzyczeć na Bosbergu, cokolwiek się stanie” – powiedział Wright przed startem wyścigu.

„To dobry miernik tego, jak minęła zima, spójrzmy prawdzie w oczy. W taki dzień jak dzisiejszy nie można pozostać daleko w tyle. Liczę na dobre nogi. Jeśli uda ci się tutaj uzyskać dobry wynik, to będzie to także wzrost pewności siebie na kolejne wyścigi.

„Jestem bardzo podekscytowana. To jakby rozpoczęcie właściwego sezonu. Jest jednak zimno – w tej szopie mówię „Woah”. Myśląc o moich wyborach ubrań, to jest główny cel na początek dzisiejszego dnia i potem wyścig na końcu.”

Mając w nogach AlUla Tour, Wright należy do dużej części peletonu wyjeżdżającej na bruk i ma dobre pojęcie o swojej formie wyścigowej na tak wczesnym etapie sezonu. Jednak dla mniejszości peletonu wyruszającej do Gent wyścig będzie pierwszym startem w wyścigu szosowym w 2024 roku.

Swift jest wśród nich, a debiutanci w tym sezonie to Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck), Kasper Asgreen (Soudal-QuickStep) i obrońca tytułu Dylan van Baarle (Visma-Lease A Bike).

W zeszłorocznej edycji Van Baarle i jego kolega z drużyny, zajmujący trzecie miejsce Christophe Laporte, przyjęli tę samą strategię – zatem nie stanowi to dużej przeszkody w osiąganiu wyników.

„To zawsze jest trudne. Myślę, że dowiesz się tego po dzisiejszym dniu” – powiedział Swift o jeźdźcach oceniających swoje umiejętności jadących do Omloop.

„Ale oczywiście, masz obozy przygotowawcze i tak dalej, a nawet na recesjach ludzie robią wszystko, co w ich mocy, i możesz ocenić to wraz z kolegami z drużyny. Zawsze trudno jest naprawdę wiedzieć, ale przekonasz się, że na drodze.”

Omloop Het Nieuwsblad już trwa, a Swift, Wright i reszta peletonu składającego się ze 174 zawodników udają się w stronę bruku i wzgórz przed metą w Ninove. Dowiedz się, kto jest w formie, a kto powoli rozpoczyna „prawdziwy” sezon, oglądając naszą relację na żywo z rozgrywek.

Dołącz do Kolartwo.info dla kompleksowe pokrycie Klasyki wiosny 2024i zaglądaj po każdym wyścigu, aby zapoznać się z pełnym raportem, wynikami, galerią, aktualnościami i funkcjami. Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z wiosennych klasyków, w tym do raportów, najświeższych wiadomości i analiz ze Strade Bianche, Tour of Flanders, Paris-Roubaix i nie tylko. Dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz