Cian Uijtdebroeks rozczarowany Bora-Hansgrohe po problemach z rowerem

Młody kolarz Cian Uijtdebroeks otwarcie wyraził swoją frustrację z powodu wsparcia ze strony swojego zespołu Bora-Hansgrohe, a to po tym, jak problemy z rowerem zakłóciły jego ostatni wyścig sezonu. Belg potwierdził również swoje plany startu w Giro d’Italia w 2024 roku, ale zdaje sobie sprawę, że musi poprawić swoją jazdę na czas, aby być konkurencyjnym w Wielkich Tourach.

Cian Uijtdebroeks wyraził swoją frustrację z powodu wsparcia ze strony Bora-Hansgrohe po tym, jak problemy mechaniczne z jego rowerem wyścigowym i rezerwowym podczas Chrono des Nations zakłóciły jego wyścig.

20-letni Belg zajął 14. miejsce, 4:07 za Brytyjczykiem Joshem Tarlingiem (Ineos Grenadiers) i był niezadowolony z problemów w swoim ostatnim wyścigu w sezonie, zdając sobie sprawę, że traci czas do rywali z powodu gorszej aerodynamiki.

„Po dziesięciu kilometrach poluzowała mi się manetka i natychmiast zmieniłem rower. Okazało się jednak, że zapasowy rower był całkowicie niesprawny. Przyjechałem tu, by się uczyć. Byłoby miło, gdyby moje rowery były sprawne…” Uijtdebroeks powiedział sfrustrowany Het Nieuwsblad.

Uijtdebroeks potwierdził swój status jednego z najlepszych młodych kolarzy w peletonie w 2023 roku. Wygrał Tour de L’Avenir w 2022 roku i był szósty w Tour de Romandie, siódmy w Tour de Suisse i ósmy w Vuelta a España w swoim debiucie w Grand Tour.

Uijtdebroeks ujawnił, że prawdopodobnie pojedzie w Giro d’Italia w 2024 roku, a nowy lider zespołu Primož Roglič będzie celował w Tour de France. Wie, że on i Bora-Hansgrohe muszą pracować nad poprawą jazdy na czas.

„To coś, co my (Bora-Hansgrohe) naprawdę musimy poprawić” – powiedział Uijtdebroeks.

„Mam moc. Tutaj z moimi 65 kilogramami pedałuję średnio prawie 400 watów przez godzinę. Cała konfiguracja wymaga jednak dopracowania, ponieważ dużo na tym tracimy”.

Uijtdebroeks chce obniżyć swój współczynnik oporu aerodynamicznego (CdA – im niższy, tym bardziej aerodynamiczny jest kolarz i jego sprzęt), aby zbliżyć się do rodaka Remco Evenepoela (Soudal-QuickStep), który zajął drugie miejsce w Chrono des Nations i innego młodego kolarza Juana Ayuso (UAE Team Emirates).

„Na Giro będziemy mieli dwie jazdy na czas. Naprawdę nie mamy już czasu do stracenia”, powiedział.

„Tej zimy będziemy musieli spędzić dużo czasu w tunelu aerodynamicznym, aby w końcu poprawić moją pozycję.

„Plan na tę zimę nie został jeszcze opracowany, ale wydaje mi się oczywiste, że zespół ma wiele do zrobienia. Byłoby głupotą, gdyby tak nie było”.

Uijtdebroeks jest związany kontraktem z Bora-Hansgrohe do 2024 roku, a jego przyszłość po tym okresie nie została jeszcze ustalona.

GCN donosi, że Lidl-Trek i Ineos Grenadiers wykazały zainteresowanie utalentowanym młodym Belgiem, ale Bora-Hansgrohe również chce zatrzymać Uijtdebroeksa po tym, jak przeszedł przez ich program rozwoju i drużynę juniorów.

„Tak naprawdę jeszcze o tym nie myślę” – powiedział Uijtdebroeks o swojej przyszłości, doceniając wsparcie i swobodę, jaką cieszy się w Bora-Hansgrohe.

„Do tej pory zawsze miałem dobry program i byłem w stanie poczynić duże postępy. To także zasługa zespołu”, powiedział.

„Gdzie indziej nigdy nie miałbym tyle swobody. Ale będziemy musieli dokładnie przeanalizować sytuację: co będzie potrzebne, aby być naprawdę konkurencyjnym w Wielkich Tourach w przyszłości? Wtedy zobaczymy, czy Bora może to zaoferować, czy też będziemy musieli poszukać miejsca, w którym to zrobią”.