Carlos Rodríguez przedłuża kontrakt z Ineos o 4 lata

Carlos Rodríguez przedłużył kontrakt z Ineos Grenadiers do 2027 roku. Jego niezwykły rozwój i osiągnięcia, takie jak wygrana etapu i piąte miejsce w klasyfikacji generalnej podczas Tour de France, sprawiają, że jest wart uwagi jako potencjalny lider drużyny w przyszłym roku.

Carlos Rodríguez podpisał przedłużenie kontraktu z Ineos Grenadiers, na mocy którego pozostanie w drużynie do końca sezonu 2027.

Wcześniej wydawało się, że Hiszpan opuści Ineos na rzecz Movistaru po tym, jak podpisał wstępny kontrakt z drużyną przed Tour de France. Rodríguez wygrał etap i zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej w swoim debiutanckim Tour de France, podczas gdy Ineos podwoił wysiłki, aby zatrzymać jego usługi w 2024 roku i później.

Rozmawiając z TVE podczas Vuelta a España, menedżer Movistaru Eusebio Unzue przyznał, że transfer Rodrígueza jest mało prawdopodobny, a formalne potwierdzenie nadeszło wraz z oświadczeniem Ineos we wtorek rano.

„Cieszymy się, że Carlos przedłużył kontrakt z Grenadierem do 2027 roku” – powiedział menedżer zespołu Ineos Rod Ellingworth. „Wykazał się niezwykłym rozwojem i poświęceniem podczas pracy z nami, a udział w tym był dla nas naprawdę satysfakcjonujący”.

Rodríguez dołączył do Ineos bezpośrednio z szeregów juniorów w 2020 roku i zaczął prezentować swoje umiejętności na najwyższym poziomie w 2022 roku, kiedy wygrał etap Itzulia Basque Country i zdobył tytuł mistrza Hiszpanii.

Jeszcze w tym samym roku Rodríguez zajął 7. miejsce w klasyfikacji generalnej w swoim debiucie w Grand Tour na Vuelta a España, a sezon zakończył na 5. miejscu w Il Lombardia.

Sezon 2023 Rodrígueza został przerwany przez złamanie obojczyka w Strade Bianche, ale wrócił do akcji na czas, aby poprowadzić Ineos w klasyfikacji generalnej Tour de France. 22-latek wygrał etap w Morzine i przez większość wyścigu walczył o miejsce na podium, ostatecznie zajmując piąte miejsce w klasyfikacji generalnej pomimo kraksy przedostatniego dnia.

„Odkąd byłem chłopcem, chciałem ścigać się w Tour de France; oglądając wyścig w telewizji, patrzyłem na Team Sky z nadzieją, że pewnego dnia będę częścią tego zespołu” – powiedział Rodríguez. „To było wyjątkowe w tym roku, ścigać się w Tour de France po raz pierwszy z drużyną, o której zawsze marzyłem – trudno mi opisać, jakie to niesamowite uczucie”.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Ineos był wielokrotnie łączony z ruchem dla Remco Evenepoela, ale w obecnej sytuacji Rodríguez wydaje się być ponownie przygotowany do roli lidera w przyszłorocznym Tour, a zwycięzca z 2019 roku Egan Bernal wciąż szuka drogi powrotnej po przerażających obrażeniach, których doznał w wypadku treningowym na początku 2022 roku.

„Wierzymy, że odegra znaczącą rolę w przyszłości zespołu w nadchodzących latach” – powiedział Ellingworth. „Jest naprawdę światowej klasy”.

Rodríguez jest drugim przedłużeniem kontraktu ogłoszonym przez Ineos w ciągu kilku dni, po tym jak brytyjski zespół potwierdził w poniedziałek, że Geraint Thomas pozostanie kolarzem przez kolejne dwa sezony.